TOP 10: Najtrofejniji bh. fudbaleri

Brojni bosanskohercegovački fudbaleri ostavili su dubok trag u evropskim fudbalskim ligama. Nakon što smo vas upoznali sa fudbalerima koji su bili najbolji strijelci inostranih šampionata, ekipa Korner.ba portala pozabavila...

Brojni bosanskohercegovački fudbaleri ostavili su dubok trag u evropskim fudbalskim ligama. Nakon što smo vas upoznali sa fudbalerima koji su bili najbolji strijelci inostranih šampionata, ekipa Korner.ba portala pozabavila se najtrofejnijim fudbalerima iz Bosne i Hercegovine.

Istraživanje se odnosi na trofeje u stranim državama, a svakako vrijedi istaći članove generacije Željezničara koja je u domaćem prvenstvu osvojila pet trofeja, tri titule prvaka države i dva kupa među kojima su Srđan Stanić, Muamer Svraka, Benjamin Čolić…

Izdvojiti ćemo i trofej Liga kupa Njemačke,  takmičenja koje je 2008. godine otišlo u historiju, ali koje je Sergej Barbarez osvojio sa Hamburgom 2004. godine, kao i trofej italijanskog kupa koji je Senad Lulić osvojio sa Laziom. Bh. reprezentativac postigao je gol u 71. minuti što mu je donijelo status legende rimskog kluba. Anel Hadžić također je osvajač jednog trofeja, a to je kup Austrije. Spomenut ćemo još i to da je Haris Medunjanin osvojio dvije titule prvaka Evrope do 21 godine sa reprezentacijom Holandije, Džemal Berberović titulu prvaka i kup u Bugarskoj, kao i da je bivši selektor Safet Sušić osvojio kup Francuske u sezoni 1982/83, a kasnije i prvenstvo Francuske u sezoni 1985/86.

Korner.ba zadržava pravo izmjene podataka. Molimo naše vjerne čitaoce da nam se jave putem maila ba.korner@gmail.com ili zvanične Facebook stranice ukoliko uoče određenu grešku.

10. Izet Hajrović – 2 trofeja

Izet_Hajrović

Kup Švicarske – x1

Kup Turske – x1

Fudbaler koji je svojim golom protiv Slovačke vratio u život reprezentaciju BiH u borbi za plasman na svoje prvo Svjetsko prvenstvo karijeru je započeo u Grasshoperu. Sa švicarskom ekipom osvojio je kup, a dobre partije u toj sezoni donijele su mu transfer u Galatasaray. Nije se baš naigrao u Turskoj, ali je i tamo uspio osvojiti kup. Trenutno je član Werdera iz Bremena.

9. Zvjezdan Misimović – 2 trofeja

Zvjezdan_Misimovic_1_120912

Prvenstvo Njemačke – Bundesliga – x2

Rekorder po broju nastupa za nacionalni tim BiH ponikao je u ekipi Bayern Munchena sa kojim je osvojio prvu titulu u sezoni 2002/03. Uslijedili su transferi u Bochum i Nurnberg, nakon čega se popularni “Zwetschge” (šljiva kako je nadimak Misimovića) pridružuje Džeki u Wolfsburgu. Bh. dvojac najzaslužniji je uz Grafitea za titulu prvaka Njemačke u sezoni 2008/09, a vrijedi istaći i titulu najboljeg asistenta lige. Misimović je sakupio 20 asistencija, što je bio rekord koji je tek prošle godine oborio Franck Ribery.

8. Elvir Baljić – 2 trofeja

Liga prvaka – x1

Prvenstvo Turske – x1

Kada je Elvir Baljić potpisao za Real Madrid 1999. godine za 30 miliona dolara oborio je svjetski rekord kada je u pitanju novčani iznos transfera. Nešto kasnije rekord je oborio njegov saigrač Nicolas Anelka. Baljić je karijeru počeo u Želji, iz kojeg je prešao u redove “ljutog” rivala Sarajeva. Sa bordo ekipom bio je na “ratnoj turneji” 1992. godine kada je imao 18 godina, da bi 1995. potpisao za Bursaspor. Jedan od najslavnijih turskih klubova Fenerbache angažovao ga je nakon toga na samo jednu sezonu da bi ga otkupila ekipa Real Madrida sa kojom je osvojio titulu prvaka Evrope. Interesantno, Baljić nije igrao finalu, ali je postao prvi bh. igrač koji je osvojio Ligu prvaka. Zbog povrede se i nije naigrao u kraljevskom dresu pa se vratio na posudbu u Fenerbahce sa kojim je osvojio titulu prvaka Turske u sezoni 2000/2001.

7. Dušan Bajević – 3 trofeja

DUSAN-MAVROS-DOMAZOS

Grčko prvenstvo – x2
Grčki kup – x1

Na ovoj listi našlo se i ime Dušana Bajevića, legendarnog mostarca koji je u dresu AEK-a osvojio tri trofeja, dva grčkog prvenstva i jedan kup. Bajević je imao sjajnu igračku karijeru, ali se kao trener pokazao još bolji obzirom da je osvojio čak 15 trofeja sa četiri kluba.

6. Semir Štilić – 3 trofeja

semir stilic

Prvenstvo Poljske – x1
Kup Poljske – x1
Superkup Poljske – x1

Fudbaler Željezničara koji je 2008. prešao u poljski Lech našao se na šestom mjestu ove liste. Upravo sa Lechom, Štilić je osvojio tri trofeja, prvenstvo Poljske, kup Poljske i Super kup Poljske. Nakon toga uslijedile su avanture po Ukrajini i Turskoj, ali se ponovo vratio u Poljsku, gdje trenutno nastupa za ekipu Wisle.

Super kup – Engleska – x1

Aktuelni kapiten, prvi strijelac svih vremena i jedan od najboljih igrača bh. reprezentacije ikada u svojoj karijeri osvojio je šest trofeja. Kao dječak prve korake napravio je na Grbavici u Željezničaru, nakon čega odlazi u Češku. Dvije sezone provedene u Teplicama, od kojih je jednu bio na posudbi, donijele su mu transfer u Wolfsburg. Uz Felixa Magatha procvjetao je u dresu istoimenog tima iz Wolfsburga, a zajedno sa Zvjezdanom Misimovićem i Grafiteom činio je ubitačni trio koji je pokorio Bundesligu. Uslijedio je transfer u Manchester City gdje igra i dan danas. Sa Građanima je osvojio pet trofeja, od čega dvije Premiershipa, i po jednu FA kupa, Liga kupa i Super kupa.

4. Edin Mujčin – 11 trofeja

edin mujcin

Prvenstvo Hrvatske – x6
Kup Hrvatske – x5

Među najveće umjetnike sa loptom koji su ikada igrali za Bosnu i Hercegovinu zasigurno se može svrstati i Edin Mujčin. Fudbaler rođen u Bosanskom Brodu svoje prve korake napravio je u ekipi Poleta.  Uslijedio je transfer u Marsoniju, a zatim i u Dinamo gdje je proveo najljepše dane svoje karijere. Sa Modrima je osvojio 11 titula, šest prvaka države i šest kupova Hrvatske. Pamtimo ga i po golu u historijskog pobjedi BiH nad Danskom rezultatom 3:0.

Prvak Austrije – x1

Jedan od potpisnika famoznog pisma koje je bilo protest protiv Fudbalskog saveza BiH. Koliko je karakter pokazao je time što je jedini ostao dosljedan odluci da ne zaigra za reprezentaciju dok se garnitura ljudi u Savezu ne promijeni. Karijeru je započeo u Širokom Brijegu, a poslije nastavio u Austriji u ekipama Karntena i Austrije Beč. U tom periodu osvojio je titulu prvaka države, super kup i dva kupa Austrije. Transfer u Rangers bio je prekretnica karijere, a sa škotskom ekipom osvojio je sedam titula, od čega tri namijenjene prvaku države, dva liga kupa i dva kupa Škotske.