Legendarni golovi Premijer Lige BiH: Majstorija Elvedina Varupe koja i dalje ostavlja bez daha

U proteklih otprilike 30 godina, nogometno prvenstvo Bosne i Hercegovine obilježili su brojni izvanredni pogoci.

Jedan takav, postignut 2011. godine, ponovo je postao popularan na društvenim mrežama, zadivljujući one koji ga prvobitno nisu imali priliku vidjeti.

Tačan datum bio je 20. augusta 2011., kada se odigravalo treće kolo Premijer lige BiH. Na stadionu Pirota u Travniku, domaći tim je ugostio Željezničar.

Već u drugoj minuti igre, Nermin Varupa je preciznim šutom savladao golmana Elvisa Karića i doveo Travnik u vodstvo. Pri kraju prvog poluvremena, Vernes Selimović je izjednačio na 1:1.

Taj rezultat ostao je nepromijenjen sve do 83. minute, kada je postignut najimpresivniji gol sezone. Elvedin Varupa, legendarni lijevi bek i kapetan Travnika, izveo je slobodan udarac s gotovo 40 metara i pogodio gornji kut Karićevog gola, postavši rezultat 2:1 za Travnik. Zanimljivo, to je bio jedan od samo tri poraza Željezničara te sezone, u kojoj su osvojili državno prvenstvo.

Elvedin Varupa ostavio je dubok trag u Premijer ligi BiH, igrajući 432 ligaške utakmice za Travnik od 1996. do 2014. godine, i ukupno oko 700 u svim natjecanjima. Nažalost, preminuo je od zastoja srca 2015. godine, u 39. godini života.