back to top

Najveća krađa FIFA-e: Kako je Južna Koreja izbacila moćnu Italiju?

Drugi upravo čitaju

Da li se dogodila najveća krađa FIFA-e ili je domaćin Svjetskog prvenstva zasluženo stigao do polufinala, pitanje je koje se postavlja od 2002. godine pa do dana današnjeg.

Domaćinstvo za Svjetsko prvenstvo 2002. godine dodijeljeno je azijskim zemljama Japanu i Južnoj Koreji. Sam Mundijal ponudio je nekoliko nezaboravnih trenutaka poput izvedbe brazilskog Ronalda koji je bio daleko najbolji fudbaler prvenstva, no utakmica osmine finala između Italije i domaćina Južne Koreje ostat će upisana kao jedna od najkontroverznijih utakmica u historiji fudbala.

Južna Koreja je kao domaćin imala visoke ambicije pred prvenstvo pa su angažovali nizozemskog stručnjaka Gusa Hiddinka.

Prolazak grupne faze predstavljao je historijski uspjeh za Koreance koji su savladali Poljsku i Portugal te remizirali protiv Sjedinjenih Američkih Država. Na utakmicama grupne faze bilo je naznaka da sudije pomalo pomažu domaćina, a onda u osmini finala sudija iz Ekvadora Bryon Moreno režirao je veliki fijasko na stadionu Daejeon.

Južna Koreja Italija 2002

Na otvaranju knock-out faze Koreja se sastala sa selekcijom Italije koja je skupinu prošla kao drugoplasirana ekipa iza Meksika. Veliki favoriti Italijani, predvođeni selektorom Giovannijem Trapattonijem bili jedna od najjačih selekcija na Mundijalu.

Da će taj 18. juni 2002. godine biti dan za pamćenje za sve fudbalske sladokusce, pobrinuo se sudija Bryon Moreno. Južnoamerički sudija dosudio je blaže rečeno diskutabilan jedanaesterac za domaćina već u 5. minutu, ali je udarac Jung-Hwana Ahna zaustavio Gianluigi Buffon.

Epitet favorita Italija je potvrdila u 18. minutu kada je Cristian Vieri zabio za 1:0 nakon kornera.

Bez obzira na zaostatak, Korea je igrala maksimalno agresivno i požrtvovano, uz nekoliko brutalnih startova koje je sudija Moreno tolerisao. S druge strane Italija je mogla riješiti pitanje pobjednika, ali je Vieri bio neprecizan.

Pred sami kraj meča, u 87. minutu izjednačenje. Zabio je Seol Ki-Hyeon Seol za veliko slavlje na ispunjenom stadionu u Daejeonu.

krađa fife

U produžetcima konkretnija je bila Italija, a onda šok. U 103. minutu produžetka, Francesco Totti se našao u velikoj prilici, ali je oboren u kaznenom prostoru. Oglasio se sudija iz Ekvadora i kada se očekivao da će pokazati na bijelu tačku, Moreno je pokazao drugi žuti karton za legendu Rome zbog simuliranja i tako ostavio Italiju s 10 igrača.a

Na klupi Italije, Trapattoni nije pokušavao sakriti bijes i frustraciju. No, mogli su Talijani do Zlatnog gola preko Tommasija, ali je sudija Moreno svirao ofsajd iako se činilo da nedozvoljene pozicije nije bilo.

Tako je Italija ponovo oštećena, a šlag na tortu stigao je u 117. minutu kada je tragičar s početka utakmice Jung-Hwan Ahn postigao pogodak kojim je Koreju odveo u četvrtfinale Mundijala.

Na tribinama potpuni deliriju, dok na klupi Italije bijes i frustracije. Trapattoni nije pokušavao sakriti svoje emocije, a nakon meča je kazao:

“Trebalo je da pobijedimo, ali smo morali da izgubimo!”

Strijelac Zlatnog gola protjeran iz Italije

Korejski napadač Jung-Hwan Ahn u to vrijeme nastupao je za talijansku Perugiu, a nakon pobjedonosnog pogotka, prvi čovjek italijanskog premijerligaša Luciano Gaucci bio je jasan:

“Taj gospodin više nikada neće kročiti u Perugiu. Odigrao je odlično samo protiv Italije. Ja sam nacionalista i takvo ponašanje smatram ne samo napadom na italijanski ponos, već i uvredom za ovu zemlju koja mu je prije dvije godine širom otvorila vrata. Ne namjeravam da plaćam nekoga ko je upropastio italijanski fudbal.”

Ova izjava podigla je prašinu širom svijeta, a Gaucci se pravdao kako se odlučio za ovaj potez isključivo zbog izjava Ahna, a ne pogotka koji postigao za Koreju.

“To nema nikakve veze s golom koji je postigao protiv Italije!”, izjavio je Gaucci te dodao:

“Mogao je postići i 10 golova pa se ne bih uvrijedio. To su jednostavno bili komentari koje je dao. Rekao je da je koreanski fudbal superiorniji od italijanskog, u vrijeme kada je Italija fudbalska nacija. Odlično smo se odnosili prema njemu, ali njegovi komentari su bili uvredljivi kako za mene tako i za čitavu italijansku naciju. Osjećam se uvrijeđenim onim što je rekao. Trebalo bi da poštuje i druge nacije kao i svoju.”

krađa fifa
Hwan igrač Perugie 2002. godine

Selektor Južne Koreje, Gus Hiddink dao je svoje viđenje čitave situacije:

“To je djetinjasta reakcija. Sport je takav da igrači igraju u različitim zemljama. Da li kažu npr. Desaillyju da ne može postići pogodak protiv Engleske iz kornera? Previše je smiješno da uopšte razgovaramo o tome.”

Podigla se velika prašina ovog slučaja pa je Azijska fudbalska konfederacija pozvala na bojkot Perugie, a tražili su i reakciju Europske komicije. FIFA je zauzela neutralan stav uz kratko saopštenje:

“To je stvar između igrača i kluba. Nije naše da se mešamo. Niko nam se nije žalio.”

Bez obzira na sva dešavanja, Južna Koreja je nastavila svoj pohod na Mundijalu 2002. godine, a slična priča kao u susret s Italijom ponovila se u četvrtfinalu.

Egipatski sudija Gamal Al-Gandur je sekelciji Španije poništio dva regularna pogotka, i tako poslao Koreju u polufinale koja je bila bolja nakon boljeg izvođenja penala.

U polufinalu Južnu Koreju je zaustavila reprezentacija Njemačke, a u meču za treće mjesto, Turska je savladala domaćina i tako razočarala Korrejsku naciju koja je ostala bez medalje.

Kada je riječ o Hanu on otišao u Japan poslije čega se vraća u Europu 2005. godine, a kratko se zadržao u Njemačkoj.

Karijeru je okončao u Koreji 2012. godine, a za reprezentaciju je odigrao 71 meč i zabio 17 golova.

Sporni sudija završio u zatvoru

Pomenuti sudija iz Ekvadora Bryon Moreno našao se na udaru kritika italijsnaske nacije, a kasnije se pravdao riječima:

“Priznajem da sam možda pogriješio u nekoliko situacija, ali nemam potrebu da se izvinjavam. Smatram da sam zaslužio prolazu ocjenu za svoje suđenje na tom meču.”, rekao je Moreno osvrnuvši se na sporne situacije.

“Penal nad Tottijem definitivno nije postojao. Moj pomoćnik imao je isto mišljenje, pa nije bilo druge opcije. Kada je riječ o pogotku Tommasija, nisam mogao vidjeti da li je bio ofsajd jer nisam bio u dobrom položaju.”

Nakon Mundijala, Moreno se našao u novom skandalu. Igrala se utakmica ekvadorskog prvenstva između Barcelone i Lige de Kita kada je Moreno meč produžio nevjerojatnih 12 minuta.

U toj sudijskoj nadoknadi Liga je zabila dva gola i stigla do pobjede 4:3. Zbog ove odluke, Moreno je suspendovan na 20 utakmica, a toj kazni je pomogla činjenica da se sam sudija Moreno kandidovao za gradsku skupštinu u gradu Kita.

krađa fifa
Sudija Bryon Moreno završio u zatvoru

Nakon suspenzije, već u prvom meču Moreno je podijelio čak 3 crvena kartona ekipi Deportiva koja je ipak odigrala 1:1. Poslije ove situacije Moreno je doživotno suspenodovan iz ekvadorskog fudbala.

Karijeru fudbalske sudije pokušao je zamijeniti kriminalnim radnjama, a kada je uhvaćen na aerodromu u New Yorku sa šest kilograma heroina, bilo je jasno o kakvom se čovjeku radi.

Carinici na aerodromu obavili su rutinsku kontrolu zbog toga što je Moreno bio vidno uznemiren, a poslije pregleda pronađen je heroin zakačen za njegovo tijelo. Taj prekršaj donio je dvije i po godine zatvora.

Ovu vijesti, Italijani su dočekali s oduševljenjem, a golman Buffon bio je komičan.

“Samo šest kila droge!? Vjerujem da je u utakmici 2002. godine također imao drugo, ali ne samo u gaćama, nego i u sebi.”

Datum 18.6. zauvijek će ostati u sjećanju svih italijana koji i dan danas smatraju da su očigledno pokradeni. S druge strane Koreja je ostvarila historijski uspjeh koji smatraju maksimalno zasluženim.

Prosudite sami…

Pročitajte još:

Možda te zanima