back to top

Zlatni gol Davida Trezegueta u finalu EURA 2000

Drugi upravo čitaju

Zlatni gol je bivše fudbalsko pravilo koje je (napokon) izašlo iz upotrebe.

Zahvaljujući pravilu Zlatnog gola, 2000. godine Francuzi su postali europski prvaci zahvaljujući njemu.

Europsko prvenstvo 2000. godine ponudilo je mnoštvo uzbuđenja. Čitavim turnirom, koji se igrao u Nizozemskoj i Belgiji, svjedočili smo nekoliko izuzetno neizvjesnih rezultata utakmica, a šlag na tortu bilo je finale odigranog 2. jula 2000. godine u Rotterdamu,

Za titulu europskog prvenstva borili su se stari rivali, odnosno aktualni Svjetski prvaci reprezentacija Francuske i reprezentacija Italije.

Obje selekcije su igrale dobar fudbal na prvenstvu, posebno Italija koja je izbacila velikog favorit, domaćina Nizozemsku u polufinalu.

Put do finala Francuska Italija 2000

zlatni gol davida trezegueta

Za aktualne Svjetske prvake turnir je započeo u grupi D gdje su završili na drugoj poziciji odmah iz Nizozemske koja ih je savlada u sjajnom meču rezultatom 3:2. Prije toga Trikolori su upisali pobjede protiv Danske i Češke republike.

U četvrtfinalu savladali su selekciju Španije rezultatom 2:1, da bi u polufinalu nakon produžetaka Zinedine Zidane pogodio i izbacio Portugal.

Italija je prvenstvo otvorila u grupi B, a upisali svu sve tri pobjede i to protiv Turske, Belgije i Švedske.

Kao prvoplasirani u svojoj grupi, u četvrtfinalu čekala ih je selekcija Rumunije. Golovima Tottija i Inzaghija Italija se plasirala u polufinale.

Iako nisu važili za favorita u polufinalu, Italija je na kraju izbacila domaćine i to s igračem manje. U 120. minuta igre nismo vidjeli pogotke, a putnik u finale se odlučivao izvođenjem jedanaesteraca.

Roberto Biaggio, Pessotto i Totti bili su sigurni s bijele tačke dok su De Boer, Stam i Bosvelt promašili svoje penale.

U finalu viđen je pravi napadački rat na terenu, posebno u prvom poluvremenu.

Prvi dio meča ponudio je sjajnu igru boje selekcije. Redale su se prilike na obje strane, ali bez promjene rezultata. Poslije deset minuta igre u nastavku Italija je povela. Strijelac je bio Marco Delvecchio u 55. minutu.

Italija se sjajno branila, a to ne čudi jer su u ekipi imali odbrambene stijene u likovima Fabija Cannavara, Paola Maldinija i Alessandra Neste.

Mogli su Talijani riješiti pitanje prvaka kada se Alessandro Del Piero našao ispred Fabiana Bartheza, ali je njegov udarac zaustavio čuvar mreže Trikolor.

Kako se meč bližio kraju djelovalo je kako će Italija sačuvati svoju mrežu i postati europski šampion. A, onda u 93. minuti lopta dolazi do džokera s klupe Sylviana Wiltorda koji šalje loptu ispod Tolda za izjednačenje.

Šta je zlatni gol koji odlučio pobjednika

zlatni gol
Finalni meč ispunio očekivanja

Prije nego što dođemo do historijskog trenutka koji je Francuzima osigurao titulu Europskog prvaka, prisjetit ćemo se pravila Zlatnog gola.

Šta je zlatni gol? Zlatni gol je jedno od bivši pravila FIFA-e koje nalaže da je pobjednik utakmice ona ekipa koja prva postigne pogodak u produžetcima.

Drugim riječima rečeno zlatni gol je pravilo koje nam govori da, ako u produžecima padne gol, ekipa koja je gol zabila prolazi u narednu fazu takmičenja ili to takmičenje osvaja.

Treba spomenuti i pravilo Srebrnog gola, koje u produžecima može odlučiti pobjednika, no nije nužno. Dakle, ako neka ekipa postigne gol u prvom produžetku, produžetak se igra do kraja.

Ako ne bude promjene rezultata do isteka 15 minuta produžetka, ekipa koja ima prednost je pobjednik.

Ako, pak, druga ekipa izjednači, na rasporedu je drugi produžetak koji se igra po istim pravilima kao i prvi produžetak.

Posljednji zlatni gol viđen je na Svjetskom prvenstvu 2002. godine u Japanu i Južnoj Koreji nakon čega je pravilo povučeno iz upotrebe.

Vratimo se finalu 2000

zlatni gol euro 2000

U prvom produžetku gledali smo opreznu igru s obje strane, a ispostavit će se da je selektor Francuza Roger Lemerre pogodio sa svim izmjenama.

Osim rezerviste i strijelca Wiltorda u igru su ušli Robert Pires i David Trezeguet koji su bili glavni akteri Zlatnog gola vrijednog trofeja Europskog prvaka.

Igrao se 103. minuti kada je Pires prešao dva fudbalera Italije lijevoj strani te uputio loptu prema Trezeguetu koji se izvukao na 11 metara od gola i lijevim volejom poslao loptu iza nemoćnog Tolda za veliko slavlje francuskih navijača.

Tako su Francuzi nakon trofeja na Svjetskom prvenstvu, podigli i trofej Europskog prvaka u razmaku od svega dvije godine. Isti slučaj dogodio se daleke 1974. godine kada je Zapadna Njemačka osvojila oba prestižna trofeja.

Talijani su se morali zadovoljiti srebrnom medaljom, a osvetu su dočekali u finalu Mundijala 2006. godine u Njemačkoj,

Pobjednika su odlučivali jedanaesterci, a upravo je junak finala iz 2000. godine, David Trezeguet bio tragičar u finalu Svjetskog prvenstva 2006. jer nije iskoristio jedanaesterac u drugoj seriji. Igra sudbine, nema šta…