Bitka za Nuremberg: Noć kada je pokazano čak 16 žutih i 4 crvena kartona

Mundijal u Njemačkoj ponudio je nekoliko nezaboravnih trenutaka koji će vječno ostati zapisani u fudbalskim knjigama, a jedan od njih je i meč koji je s razlogom dobio naziv Bitka za Nuremberg 2006.

Te večeri, 25. juna 2006. godine, na travnjaku Franken stadiona. sve je bilo predodređeno za fudbalski spektakl. Portugal i Nizozemska borili su se za mesto među osam najboljih reprezentacija svijeta. Bio je to duel dvije izrazito kvalitetne reprezentacije koje su prije dvije godine odmjerili snage u polufinalu Europskog prvenstva 2004. godine u Portugalu. Tada su domaćini prošli u finale poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca, pa ne čudi da su Nizozemci u ovu utakmicu ušli s osvetničkim ambicijama za bolan poraz.

GRČKA SEZNACIJA NA EURU 2004!

Meč Portugal – Nizozemska s 16 žutih i 4 crvena kartona

Selektori obje reprezentacije, svjesni važnosti meča, nisu kalkulisali, pa su na teren izveli provjeren sastav. Akteri ovog meča bile su fudbalske zvijezde Luis Figo, Deco i Cristiano Ronaldo s jedne, te Sneijder, Robben, Van Persie s druge strane. No, čitav show je “ukrao” ruski sudija Valentin Ivanov koji je postavio oštar kriteriji na otvaranju meča.

Već u drugoj minuti utakmice Mark Van Bommel je startovao na Cristiana Ronalda nakon čega je sudija Ivanov pokazao žuti karton. Nedugo nakon toga pokazan je i drugi žuti karton na meču. Igrao se sedmi minut kada desni bek Nizozemaca, Khalid Boulahrouz otvorenim stopalom brutalno faulirao Ronalda koji se previjao od bolova. Da je Ivanov pokazao crveni krton, sigurno ne bi pogriješio.

bitka za nuremberg
Od početka Ronaldo je bio na udaru

Suze Cristiana Ronalda

Oštra igra Nizozemaca nije uplašila Portuglace koji su odgovorili istom mjerom. Igrao se 20. minuti kada je Maniche poslije ne tako oštrog starta, upisan u bilježnicu ruskog sudije. Tri minute kasnije isti igrač dovodi Portugal u vodstvo, što će ispostaviti kao konačan rezultat.

Uslijed primljenog pogotka, Nizozemci su zaigrali otvoreniji fudbal. Da neće biti nimalo jednostavno doći do gola Ricarda, pobriuno se Costinha koji je u 31. minuti zaustavio kontranapad i zasluženo dobio žuti karton. U 34. minuti Cristiano Ronaldo je ponovo pretrpio oštar start Boulahrouza nakon čega je u suzama napustio teren, a zamijenio ga je Simao.

Do kraja prvog poluvremena Portugal se uz oštriju igru, uspješnobranio,. Nuno Valente i Costinha bili su izuzetno grubi, ali bez kazne. Ipak u 45. minuti Portugal je ostao s 10 igrača kada je Costinha igrao rukom na sredini terena zbog čega mu je pokazao drugi žuti karton i put u svlačionicu.

Stvari izmakle kontroli

Nastavak meča počinje u znaku Nizozemaca koji pokušavaju iskoristi igrača više na terenu. Rezervista Petit je dobio žuti karton u 50. minuti kada je zaustavio Van Bommela na sredini terena. Van Bronckhorst je neoprezno startovao na saigrača iz Barcelone, Deca u 59. minuti i to je bio novi žuti karton za nervozne Nizozemce. Uslijedilo je naguravanje u kojem je Figo glavom udario Van Bommela zbog čega je zaradio žuti karton. Tri minute kasnije Figo je dobio ono što je zaslužio. Zaustavio ga je Boulahrouz udarcem u lice kojem je pokazan drugi žuti karton i put u svlačionicu. Nastao je opšti haos pored aut-linije, ali su se ubrzo strasni smirile i meč je nastavljen.

Figo kapitenski

Na nešto manje od pola sata do kraja meča, stanje na terenu je bilo 10 protiv 10, što bi trebalo “natjerati” igrače obje reprezentacije na oprezniju igru. No, djelovalo je da je sudija Ivanov uspio u tome sve do 73. minute. Ovoga puta je Deco se sjurio i bez razloga srušio Heitingu koji se krenuo u napad na sredini terena. Izrevoltiran ovim startom Sneijder je odgurnuo Petita i ponovo sijevali kartoni. Osim Deca požutili su Sneijder i Van der Vaart.

I kada je djelovalo da ne postoji igrač koji nije dobio javnu opomenu, golman Portugala Ricardo je zbog prigovora dobio žuti karton. U istoj minuti karton je zaradio i Valente. Prilično opravdano. Igrao se 78. minut kada je Deco dobio svoj drugi žuti karton čime je Portugal ostao s devet igrača u polju.

Ponovo su Nizozemci imali igrača više, ali nisu uspjeli ugroziti gol Portugala. Ipak do kraja utakmice, Ivanov je pokazao još jedan crveni karton. Igrala se sudijska nadoknada kada je Van Bronkhorst izgubio loptu i neoprezno udario Tiaga, pa je meč završen s 18 igrača na terenu.

Sudija Ivanov nije zadovoljio

Žuti karton i za sudiju Ivanova

Brutalna utakmica završena je minimalnom pobjedom Portugala od 1:0, a meč su obilježio sudija Valentin Ivanov koji je u svoju bilježnicu zapisao 20 žutih i čak četiri crvena kartona. Utakmica je s razlogom dobila naziv Bitka za Nuremberg, s obzirom na to da je viđeno bezbroj grubih i nepotrebnih startova, a veoma malo fudbalske igre. Viđen je tek jedan pogodak, a čak devet žutih i dva crvena kartona zaradili su igrači Nizozemske dok je fudbalerima Portugala pokazano 11 žutih i 2 crvena kartona. Da stvar bude zanimljivija, službena statistika kaže da je na meču dosuđen 21 prekršaj i to 12:9 u korist Nizozemske.

Nakon utakmice prvi čovjek FIFA-e, Sepp Blatter govorio je o utakmici ali i suđenju Valentina Ivanova rekavši da je i sam sudija iz Rusije zaslužio žuti karton zbog veoma lošeg sudačkog performansa.

Fotografija koja je obilježila meč

Inače, na istom turniru oboren je rekord u javnim opomenama. Na SP u Njemačkoj pokazano je rekordnih 345 žutih i 28 crvenih kartona. Pravi kuriozitet jeste činjenica da je da istom turniru hrvatski reprezentativac Josip Šimunić ušao u historiju ovu igre kao igrač koji je dobio tri žuta kartona na meču protiv Australije.

U video prilogu se jasno vidi koliko je meč bio grub i oštar, što je rezultat sudijskog kriterija koji je postavio sudija Ivanov No, teško se odoljeti razmišljanju kakav bi to meč bio da su na njemu zaigrali još Jaap Stam s jedne i Pepe s druge strane.