Sigurno te zanima kako igrati mali fudbal na pravi način!

Malo ko zna da se mali fudbal i futsal razlikuju, a u nastavku možete otkriti šta je to futsal i kako igrati mali fudbal ili futsal?

Mali fudbal ili negdje poznatije kao futsal je umanjena verzija velikog fudbala.

Riječ futsal je skračenica od španske riječi football što se u prevodu znači dvoranski fudbal ili fudbal u dvorani.

U malom fudbalu ekipu čini pet igrača plus golman, dok u futsalu svaka ekipa broji po pet igrača, uključujući i golmana.

U svijetu se ovim sportom bavi oko 30 miliona ljudi u barem 100 zemalja svijeta. U Italiji se, primjerice, futsalom bavi oko 4 miliona ljudi usporedno s 1 milionom koji igra veliki nogomet.

Zanimljivo je da su većina, pa gotovo sve brazilske zvijezde, svoje prve korake učinili upravo u futsalu.

kako igrati mali fudbal?

mali fudbal pravila igre

Fudbalska pravila su drugačija. Kako se futsal igra na terenu s manjim dimenzijama, postoje određena pravila koja se razlikuju od sporta koji se treniraju na terenu, a još su sličniji sportovima koji se igraju na terenima ove vrste.

Igrači za koje bi se smatralo da su odbrambeni ili napadački imaju veću fleksibilnost na svojim pozicijama i trebali bi pomagati napadački i defenzivno. Čak i golman ima više slobode kretanja.

Pravila su pojednostavljena; ne postoji ofsajd, lopta je tvrđa i manja i slabije odskače. Igra se loptom br. 4, teškom između 400 i 440 grama, a pritisak joj mora biti između 0,4 i 0,6 atmosfera. Lopta bačena s visine od 2 m ne smije skočiti manje od 50 i više od 65 cm.

Golmani imaju posebne rukavice „bez prstiju“ da bi imali više osećaja pri bacanju brze lopte prilikom kontranapada.

Futsal je jedini sport koji je FIFA priznala kao fudbal u dvorani.

Teren je mali fudbal propisan je dimenzijama, a to su dužina od 25-42 m, a širina 16-20 m. Dimenzije gola su 3×2 m.

Meč se igra 2×20 minuta „čiste“ igre (za vrijme prekida igre vrijeme se ne računa).

Kada se meč završi neriješeno, igraju se dva produžetka od po pet minuta, a prva ekipa koja postigne pogodak odnosi pobjedu.

Ukoliko se i produžetci okončaju bez pobjednika pristupa se izvođenju kaznenih udarca.

Pravila futsal turnira

Takmičenje se održava u na sportskom terenu ili u fiskulturnoj sali. Ekipu sačinjava maksimalno 10 igrača, pet igrača u igri plus golman i 5 rezervnih igrača. Prijavljena ekipa ne može mijenjati sastav u toku turnira.

• Zamjene igrača se vrše na odgovarajućoj polovini terena.
  • Na terenu se nalaze dvije sudije.
  • Igrači se mogu kazniti žutim kartonom, isključenjem na dva minuta i crvenim kartonom.
  • Važi pravilo „akumuliranog prekršaja“, tj. u svakom poluvremenu nakon 5 prekršaja izvodi se slobodan udarac.
  • Nakon 6 prekršaja ekipa ne smije postavljati živi zid, a slobodan udarac se izvodi s 9 ili 10 metara.
  • Golman ne smije dati loptu rukom igraču koji se nalazi unutar prostora od šest metara oko gola.
  • Igrači u polju mogu igrati svim dijelovima tela osim rukama. Zabranjen je „klizeći start“.
  • Izmjene igrača se mogu vršiti u toku cijele igre kod zapisničkog stola,bez prekida utakmice i uz sudijino odobrenje.
  • Broj izmjena nije ograničen.Jedino se kod izmjene golmana čeka prekid igre.
  • Ekipa s manje od 3 igrača (dva igrača i golman) ne mogu započeti utakmicu, u slučaju da ta ekipa za vrijeme utakmice ostane s 2 igrača (isključenje, povrede i sl.) utakmica se prekida.
  • Rezultat se registruje: ako je odigrano do 20 minuta utakmice rezultat je 3:0 p.f.f., 2. ako je odigrano više od 20 minuta utakmica se registruje postignutim rezultatom ili 3:0 u korist ekipe koja je kompletna.
  • Ubacivanje lopte u igru iz auta i kornera vrši se nogom i mora se izvršiti za 5 sekundi( isto važi i za golmana). Lopta mora da miruje na uzdužnoj liniji.
  • Igrači protivničke ekipe treba da budu udaljeni 5 metra od mjesta na kome se nalazi lopta.
  • Direktno iz auta gol se ne priznaje ako lopta ne svom putu nije dotakla nekog igrača.
  • Ubacivanje lopte od strane golmana u igru vrši se rukom. Ako golman igra loptu rukama kada mu saigrač namjerno stopalom vrati dosudit će se indirektan udarac na mjestu gdje je golman uhvatio loptu.
  • Golman smije rukom prebacivati loptu na drugu polovinu protivničkog terena, ako je lopta u igri (npr. kada golman dođe u posjed lopte iz akcije protivničkih igrača). Kada lopta nije u igri (gol aut) golman mora dodati loptu u svojoj polovini terena.
  • Ukoliko golman rukom prebaci loptu preko polovine terena (prilikom ubacivanja lopte u igru-gol aut) dosuđuje se indirektan slobodan udarac na polovini terena protivničkoj ekipi.
  • U jednoj akciji, igrač može svom golmanu (kao igraču) dodati loptu samo 1 put. Golman ne može prelaziti polovinu terena.
  • Sabiranje prekršaja: Shodno pravilima futsala svakoj ekipi dozvoljeno je da u toku jednog poluvremena načini maksimalno do 5 prekršaja. Za svaki sljedeći prekršaj ekipa koja ga načini kažnjava se kaznenim udarcem s 9 metara.
  • Za nesportsko ponašanje ili grubu igru (klizeći startovi su dozvoljeni samo golman) dosuđuje se direktan slobodan udarac, a igrač će biti opomenut.
  • U slučaju težeg prekršaja igrač će biti isključen, a ekipa će igrati s igračem manje narednih 2 min. Poslije isteka dva minuta isti ili drugi igrač može ući u igru.
  • Za nesportsko ponašanje (psovanje, vrijeđanje, namjerno udaranje protivničkog ili svog igrača , pljuvanje,vrijeđanje sudije ili gledalaca) igrač se isključuje do kraja utakmice. Ukoliko sudija ocjeni da su ugroženi uslovi za odigravanje utakmice, ista se prekida.

mali fudbal savjeti

Potrebno je koristiti odgovarajuću obuću za futsal. Patike bi trebale imati ravan đon, za razliku od kopački koje se koriste za travnate površine.

Ako ste navikli igrati utakmice na travnjaku, ali želite poboljšati svoje futsal vještine, počnite trenirati na terenu za futsal.

Bez obzira na igranje na tvrdom terenu ili na sintetičkoj travi, lopta će se mnogo sporije kretati što će zahtijevati da se vaša stopala brže kreću kako biste je kontorlisali na terenu.

Futsal ima puno veći ritam od velikog fudbala, zbog čega ćete biti u formi i razvijati svoje vještine.

Pa tako je potrebno brzo razmišljati i igrati brzo. Usredotočite se na brze i kratke poteze, kontrolirajte pokrete stopala sve dok se prirodno ne prilagodite bržem tempu.

Budite komunikativniji. Kako je igra brža i prostor ograničen, normalno je da više razgovarate sa svojim saigračima, pravite kretnje i tražite loptu u dobrim prilikama.

U tim trenucima bilo bi poželjo dozivati saigrače kako bi mogli da vide gdje se nalazite.

kako igrati mali fudbal
Najbolji futsal igrač na svijetu Ricardinho

Na futsal terenima golovi su dosta manje od golova na velikom fudbalu. Stoga je važno što preciznije šutirati. Isprobajte različite načine, uvijek ciljajući na područje odmah ispod prečke.

Naučite jednostavne poteze za izigravanje protivnika. Jednostavi potezi su od vitalnog značaja u futsalu, jer je važno imati prednost u odnosu na igrače drugog tima. Znajući šta učiniti na terenu učinit će vas boljim igračem.

Na primjer, kad udarate loptu, pokušajte prstima koristiti više snage. Kako udaljenost nije veliki faktor za postizanej golova, udarac nožnim prstima uzrokovat će da iznenada loptu dobije visinu, što će otežati obranu golmana.

Umjesto da loptu proslijedite pravo ka saigraču, pokušajte je poslati u prazan prostor gdje ide. To će omogućiti igraču da vidi smjer lopte i stigne na vrijeme da reaguje pred protivnicima.

U futsalu je uvijek vrlo važno imati kontrolu nad loptom. Ponekad će biti daleko, od vas će trebati da ga “povučete” blizu, stavite stopalo na loptu i kotrljate ju uz tijelo.

To sprečava protivnika da ga ukrade, kao i što vam daje više mogućnosti da ga brzo prođete ili ga uspijete okranuti igru u drugom smjeru.