Golovi za infarkta: Zbog ovakvih dramatičnih golova fudbal je najvažnija sporedna stvar na svijetu

Nije gotovo dok sudija ne svira kraj. Vjerovatno ste već čuli za ovu rečenicu. Kada u 90. minuti tim za koji navijate vodi, očekujete samo posljednji zvižduk čovjeka u crnom. To svjedoče i ovi golovi za infarkta.

Ipak, dešava se da Vam sreća okrene leđa i da baš u tih nekoliko minuta koje djeluju kao čitava vječnost fudbalski svijet počne da se ruši. Vjerujemo da ste svjedočili nekoj od antologijskih utakmica kada u sudijskoj nadoknadi dođe do promjene rezultata.

No, ako vaš tim gubi, a upravo ta sreća odluči da Vam se nasmiješi, dolazi do najveće radosti na svijetu pa se gorčina u ustima pretvara u slastan okus poput najukusnijeg obroka na svijetu.

Golovi za infrakta

Takvi golovi donosili su titule, rastavljali i pomirivali brakove, nažalost nekada dovodili i do infarkta, ali su svim fudbalskim sladokuscima ostali urezani u sjećanja zauvijek.

Željezničar – Videoton 2:1 (polufinale kupa UEFA 1985. godine)

Prva polufinalna utakmica kupa UEFA 1985. godine odigrana između Videotona i Željezničara završena je pobjedom mađarske ekipe rezultatom 3:1. Revanš susret na Grbavici pred skoro 25.000 gledalaca donio je antologijsku utakmicu. Željezničar je poveo rezultatom 2:0 imao to vodstvo do 87. minute. Tri minute djelile su ekipu Ivice Osima od prolaska u finale i utakmice sa Real Madridom. Ipak, u jednom napadu, desni bek gostiju Czuhaynašao se pred golom Želje i pogodio za 2:1. Nastao je muk i tišina, a brojni navijači i dan danas prepričavaju ovu situaciju.

Bayern Munchen – Manchester United 1:2 (Finale Lige prvaka 1999.)

Finalna utakmica Lige prvaka 1999. godine i nije bila jedna od ljepših, ali je postala historijska zbog posljednja tri minuta. Bavarci su poveli golom Basslera u šestoj minuti iz slobodnog udarca, i do sudijske nadoknade imali nekoliko izglednih prilika.

Pierluigi Collina produžio je susret za tri minute, i onda je uslijedila dramatična završnica. Trener Bayerna Hitzfeld iz igre je izvadio strijelca jedinog gola Basslera, a umjesto njega u igru je ušao bh. reprezentativac Hasan Salihamidžić. Samo minut kasnije, Manchester je imao korner, a čak je i golman Schmeichel krenuo u šesnaest metara gola Bayerna.

golovi za infarkta: zbog ovakvih dramatičnih golova fudbal je najvažnija sporedna stvar na svijetu

Centaršut Beckhama izbacio je Thorsten Fink, lopta se odbila do Giggsa koji je šutirao prema golu Kahna, a Teddy Sheringham je spretno proslijedio u gol Bavaraca. Igrači Sir Alexa Fergusona nisu stali na ovome, pa su dva minuta kasnije, pred sami zvižduk za kraj susreta postigli još jedan pogodak. Ponovo je iz kornera centrirao Beckham, Sheringham ovoga puta uputio loptu glavom, a tamo se najbolje snašao Ole Gunnar Solskjer i pogodio za pobjedu Crvenih Vragova. Interesantno je da su dva igrača koja su odlučila ovaj susret u igru ušla sa klupe za rezervne igrače.

Manchester City – QPR 3:2 (Posljednje kolo engleske Premier lige 2011/12)

Manchester City je pred posljednje kolo imao isti broj bodova kao i Manchester United i za titulu je trebao pobjedu nad Queens Park Rangersima na domaćem terenu. Počelo je odlično, Zabaleta je pogodio u 39. minuti i tako donio vodstvo Građanima, ali je već početkom drugog poluvremena Cisse pogodio za izjednačenje što je išlo na ruku Unitedu.

Kada je u 55. minuti igrač QPR-a, Barton, dobio crveni karton činilo se kako će Cityu biti olakšan put do pobjede, ali je Mackie zaledio Etihad kada je iz kontre pogodio za 1:2. U drugoj utakmici United je savladao Sunderland i sa tim rezultatom bili su prvaci Engleske. Da stvari ne završe tako prvenstveno se pobrinuo bh. reprezentativac Edin Džeko. Napadač koji je ušao u igru u 69. minuti pogodio je nakon kornera za 2:2, ali ni to nije bilo dovoljno Cityu za titulu. Ipak, u 94. minuti Aguero na asistenciju Balotellija donosi pobjedu i treću titulu prvaka Engleske za Manchester City.

Watford – Leicester 3:1 (Polufinalna utakmica playoffa engleskog Championshipa)

Championship nije ni blizu popularan kao Premiership, ali je završnica playoffa u sezoni 2012/13 bila i više nego zanimljiva. Watford je završio na trećoj poziciji tabele nakon čega su ih čekale utakmice sa šestoplasiranim Leicesterom. Prvi susret završio je rezultatom 1:0 u korist Leicestera, a revanš je donio brzo vodstvo Watforda golom Vydre, što je anuliralo prednost gostiju. Ipak, već u sljedećem ozbiljnijem napadu Leicester izjednačuje što je značilo da ide na finalnu utakmicu za ulazak u Premiership. Isti igrač koji je donio prvo vodstvo Watfordu donosi i drugo. Vydra je pogodio za 2:1, ali ni taj rezultat nije odgovarao domaćinu s obzirom da je ekipa Leicestera postigla gol u gostima.

I onda dolazi vjerovatno najuzbudljivijih sekundi u historiji Championshipa. Prvenstveno je dosuđen jedanaesterac za ekipu Leicestera, pa su svi očekivali da će laganim pogotkom gosti otići dalje. Ipak, bivši golman Arsenala, Almunia prvenstveno brani prvi udarac, a zatim i drugi i domaćini kreću u kontra napad. Sudija je utakmicu produžio 4 minute, a u trenutku kada igrači Watforda trče kontru već je 97. minuta. Nakon centaršuta sa desne strane Forestieria, najbolje u skoku se snalazi Hogg, a loptu u mrežu posprema Deeney. Tačno 22 sekunde trajala je akcija od trenutka izvođenja penala do gola Deeneya.

Ipak, da ulijetanje navijača i antologijska završnica nisu dovoljni pokazala je finalna utakmica između Crystal Palacea i Watforda. Ekipa Palacea slavila je sa 1:0 golom veterana Kevina Phillipsa i tako se plasirala u najprestižnije takmičenje engleskog fudbala.

Engleska – Grčka 2:2 (Kvalifikacije za SP u Japanu i Južnoj Koreji 2002)

Teddy Sheringhem i David Bechkam kao da si bili pretplaćeni na šokantne završnice. Nakon već spomenute utakmice između Manchester Uniteda i Bayerna, dva reprezentativca Engleske bili su sudionici utakmice sa Grčkom. Englezima je trebao bod kako bi se plasirali direktno na SP, ali je vodstvo Grka i isticanje vremena unosilo nervozu.

Pred sam kraj utakmice, u trećoj minuti sudijske nadoknade dosuđen je slobodan udarac nakon prekršaja nad Sheringhemom. Loptu je naštimao David Beckham, pogodio same rašlje i tako odveo svoju reprezentaciju direktno na Svjetsko prvenstvo 2002. godine.

Hamburg – Bayern 1:1 (Posljednja utakmica Bundeslige u sezoni 2000/2001)

Jedna od najnevjerovatnijih završnica Bundeslige odigrana je u sezoni 2000/01. Borbu za titulu vodili su Bayern Munchen i Schalke. Pred posljednje kolo Bavarci su imali tri boda prednosti nad timom iz Gelsenkirchena. Schalke je kao domaćin savladao Unterhaching rezultatom 5:3, a obzirom da je Bayern gubio od Hamburga sa 1:0, bili su prvaci. Slavlje u Gelsenkirchenu je već počelo, ali fortuna je opet imala druge planove.

Golman Hamburga Mathias Schober bio je igrač Schalkea na posudbi, a upravo je on uhvatio povratnu loptu svog saigrača u ruke zbog čega je sudija Markus Merk dosudio indirektan udarac za Bayern u 93. minuti. Loptu je namjestio šveđanin Patrik Andersson i pogodio za 1:1 što je donijelo erupciju oduševljenja među navijačima Bayerna, ali i šok i nevjericu među navijačima Schalkea. Inače, u ovoj sezoni prvi strijelac Bundeslige bio je Sergej Barbarez sa 22 pogotka.

Arsenal – Real Zaragoza 1:2 (Finale kupa pobjednika kupova 1995. godine)

Finale UEFA kupa pobjednika kupova 1995. godine ostat će upamćeno po nevjerovatnoj hrabrosti Nayima i katastrofalnoj reakciji golmana Davida Seamena. Stadion Park Prinčeva ugostio je finalnu utakmicu između Arsenala i Real Zaragoze, a vodstvo Špancima donio je Juan Esnaider. Za izjednačenje Arsenala se pobrinuo John Hartson, a kada su svi mislili da će i nakon produžetaka utakmica ostati neriješena i da će se pristupiti izvođenju jedanaesteraca na scenu je stupio Nayim.

Španski reprezentativac šutirao je sa preko 40 metara, spektakularnim lobom matirao Seamena, te tako donio pobjedu trofej svom klubu.

Holandija – Argentina 2:1 (Četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998. godine)

Svjetsko prvenstvu u Francuskoj 1998. godine ostat će upamćeno kao prvo na kojem su učestvovale 32 reprezentacije. Bezbroj lijepih utakmica, poteza i naravno golova u kojima su mogli uživati gledaoci širmo svijeta. Četvrtfinalna utakmica između Holandije i Argentine, dvije svjetske velesile fudbala u kojoj su prvi do vodstva došli Holanđani golom Kluiverta. Samo nekoliko minuta kasnije Diego Lopez je izjednačio rezultat na 1:1.

Rezultatska neizvjesnost pred 55.000 gledalaca trajala je do 90. minute. Gospodin u kopačkama je vjerovatno najprihvatljiviji opis legendarnog Holanđanina, Dennisa Bergkamapa. Sa nevjerovatnom lakoćom je prihvatio jednu dugu loptu De Boera, vješto predriblao Ayalu i pogodio gol golmana Roe za pobjedu Lala i prolaz u polufinale prvenstva.

Bayern – Chelsea 2:2 (Finalna utakmica UEFA Superkupa 2013. godine)

Fudbal je igra u kojoj uvijek pobjeđuju Nijemci. Čuvena rečenica Garya Linekera citirana je bezbroj puta u fudbalskim krugovima, a u slučaju Bayerna iz Munchena pokazala se još jednom istinitom, s tim da je strijelac gola bio Španac. Jesu Bavarci poraženi u susretu sa Manchesterom 1999. godine, ali su više puta uspijevali da se vrate.

Tako je bilo i u finalnom susretu Superkupa Evrope između njih i Chelsea. Torres je doveo Plavce u vodstvo već u osmoj minuti, izjednačenje Bayernu Ribery u 47. što je rezultat s kojim je završila utakmica. U produžecima je Hazard već u 93. pogodio za 2:1, a pred sami kraj Javi Martinez pogodio za 2:2 nakon čega se pristupilo penalima gdje su više sreće imali igrači Bayerna.

Sarajevo – Željezničar 0:1 (Finalna utakmica playoffa za prvaka BiH 1998. godine)

Jedan od najljepših sarajevskih derbija odigran je 1998. godine. Pred 35.000 gledalaca Sarajevo i Željezničar odigrali su nevjerovatnu utakmicu u sjajnoj atmosferi navijača oba tima.

Bio je tu susret koji je direktno odlučivao od prvaku države, čime je meč vječitih rivala još više dobio na težini. Do 89. minute rezultat je bio 0:0, a onda je sjevnula kontra. Pehlivanović je poslao jednu dugu loptu, Šopović sjajno uposlio Zubanovića koji zaobilazi Dedića i pogađa za, kako se ispostavilo, konačnih 1:0 za Željezničar.

Bila je to prva poslijeratna titula Želje, a utakmica se igrala pod nadzorom UEFA-e, pa su sudije bili Nijemci, a delegat Italijan.

Autor teksta: Dino Šečić