Nakon brojnih problema zbog pandemije i odgađanja Europskog prvenstva, u proteklih mjesec dana gledali smo EURO kakvo smo zaslužili.
Od 11. juna do 11. jula fudbalski svijet je uživao u Europskom prvenstvu 2020 koje je ponudilo nekoliko nezaboravnih trenutaka u historiji ovog sporta.
Najljepša priča EURA
Grupa B ponudila je pravu dramu nakon što se Christian Eriksen srušio na travnjak stadiona u Copenhagenu. Iako je djelovalo veoma zastrašujuće, Eriksen se javio svojim saigračima i poručio im da odvedu Dansku u osminu finala.
Danci su to i napravili, pa su nakon dva poraza od Finske i Belgije, smogli snage i razbili Rusiju s 4:1 i tako se zasluženo našli među 16 najboljih reprezentacija.
Tamo su pokazali svu svoju snagu i savladali Wales s visokih 4:0, da bi u četvrtfinalu pobijedili Češku 2:1. U polufinalu izgledali su kao ravnopravan protivnik protiv Engleske, koja je nakon produžetaka bila bolja rezultatom 2:1.
Upravo je priča reprezentacija Danske uvjerljivo najljepša priča na prvenstvu. Osim činjenice da su se podigli iz pepela poslije stravičnih scena i životne ugroženosti najboljeg igrača reprezentacije, Danska je stigla do polufinala. Na tom putu otkriveno je koliko ova reprezentacija ima talenta koji se nalazi u fazi stvaranja i svakako će biti jedna od najopasnijih reprezentacija u godinama koje dolaze.
Najveće razočarenje
Ako je Danska priredila najljepšu priču, onda je svakako selekcija Poljske najviše razočarala. Poljaci su u posljednje vrijeme važili za sami vrh europskog fudbala s obzirom na igre u kvalifikacijama kao i Ligi Nacija.
Na EURU u grupi E za protivnike su imali Španiju, Slovačku i Švedsku. Poljaci su uspjeli upisati tek jedan bod i to u remiju protiv favorita grupe Španije. Najbolji igrač Poljaka Robert Lewandowski postigao je tri gola na turniru od ukupno četiri svoje selekcije, ali je podrška definitivno izostala.
Najljepši pogodak
Na meču grupe D između Škotske i Češke republike viđen je najljepši pogodak na prvenstvu. Historiji pogodak djelo je Patrika Schicka koji je zabio s 45 metara udaljenosti od gola.
Također viđeno je nekoliko fenomenalnih golova poput onog Yarmolenka protiv Nizozemske, te Luke Modrića protiv Škotske. Ne treba zaboraviti djelo Pogbe protiv Švicarske kao i Hazarda protiv Portugala.
Najbolje utakmice grupne faze
Već u prvom kolu viđena je drama na meču Ukrajina – Nizozemska kada su gosti iz Ukrajine stigli zaostatak od 2:0, ali su ipak na kraju poraženi 3:2.
Sjajan meč gledan je u Copenhagenu, kada je Danska savladala Rusiju s 4:1.
Jedan od klasika EURA igrao se u Minhenu gdje je Njemačka pobijedila Portugal s 4:2 u pravom napadačkom meču.
Španija je Slovačkoj zabila pet pogodaka, dok je Švedska golom u posljednjoj sekundi dobila Poljsku i prošla dalje.
Derbi između Portugala i Francuske obilježili su penali kojih je bilo čak tri na meču, a utakmica je okončana neriješenim rezultatom 2:2.
Najbolje utakmice knock-out faze
Već u osmini finala viđene su prave drame. Prvo je Danska razbila Wales, da bi se Italija mučila protiv Austrije, ali prošla dalje nakon produžetaka.
Drugi dan ponudio je dva odlična meča kada je Češka priredila iznenađenje i Nizozemsku poslala kući. Istog dana, Belgija je savladala branioca naslova Portugal s 1:0.
Datum 28.6. je ponudio dvije nestvarne utakmice. U ranijem terminu Španija je bila bolja od Hrvatske nakon produžetaka u meču gdje je viđeno najviše golova – 8.
Vodili su Hrvati 1:0, da bi Španija napravila preokret i imala sigurnih 3:1. Svjetski viceprvaci uspjeli su stići ovaj zaostatak i sa 3:3 poslati utakmicu u produžetke. Tamo je ipak, Crvena Furija bila bolji protivnik i zasluženo slavila 5:3.
Par sati kasnije, najveći favorit EURA, Francuska igrala je protiv Švicarske. Ekipa Vladimira Petkovića odlično je otvorila meč i povela preko Seferovića. U drugom poluvremenu neiskorišteni penal Švicarske, probudio je Francusku koja s tri pogotka stiže do vodstva od 3:1.
Uspavani Francuzi dopustili su Švicarskoj da dođe do poravnanja i da stvar bude gora po njih i pobjede, jer je Yann Sommer bio fantastičan u penal seriji i odveo Švicarsku u četvrtfinale.
U još jednom derbiju osmine finala Engleska je preskočila najveću stepenicu do finala – selekciju Njemačke s 2:0 i tako imala relativno lakši put do finala.
Četvrtfinalni meč između Švicarske i Španije ponudio je novu dramu i izvođenje penala, gdje su ovoga puta bili bolji Španci.
Derbi četvrtfinala odigran je između Belgije i Italije gdje je Italija odigrala sjajan meč i porazila jednog od favorita na EURU.
Polufinalni duel između Italije i Španije ponudio je fantastičan meč i vjerovatno jedan od najboljih u posljednjih nekoliko godina. Vodili su Italijani, Španci napadali i uspjeli stići do poravnanja i produžetaka.
Tamo nije bilo golova, a onda u penal seriji Italija biva više mirnija i prolazi u finale prvi puta nakon 2012. godine.
S druge strane Engleska je u četvrtfinalu razbila Ukrajinu s 4:0, da bi u polufinalu izbacila Dansku uz kontroverzni penal.
Finale
U finalu pred ispunjenim Wembleyjem igrali su Italija i Engleska. Italijani kao možda najkonkretnija ekipa na prvenstvu morala je izbaciti Belgiju i Španiju do finala. Englezi su pored činjenice da su igrali čak pet utakmica na domaćem terenu, za protivnike imali Njemačku, Ukrajinu i Dansku.
No, da su Englezi svjesni važnosti meča i velike prilike da osvoje trofej Europskog prvaka, još pred domaćom publikom, pokazalo se odmah.
Već nakon dvije minute igre Trippier je ubacio, a na loptu natrčao Luke Shaw i poslao je iza leđa Donnarumme za erupciju oduševljenje u Londonu.
Djelovala je Engleska kao da kontroliše meč, a onda u nastavku veliki pritisak Italije i zasluženo izjednačenje Bonuccija u 67. minuti.
Europskog prvaka odlučivali su jedanaesterci.
Penal seriju uspješno je otvorio Berardi s jedne i Harry Kane s druge strane.
Zatim za Italiju je promašio Belotti dok je Maguire bio siguran za prednost Engleske.
Bonucci je zabio za povratak Italije u seriju, a Rashford je pogodio stativu i to je 2:2 u penal seriji.
Bernardeschi je ponovo bio siguran, a rezervista Sancho nije iskoristio penal i to je prednost za Italiju.
Mogao je Jorginho riješiti pitanje prvaka, ali je njegov udarac zaustavio Pickford. Za produžetak serije, loptu je namjestio 19-godišnji Saka čiji udarac zaustavlja Gianluigi Donnarumma za veliko slavlje Italije i trofej europskog prvaka.
Trofej zasluženo ide u Rim, a reprezentacija Italije je stekla ogromne simpatije, a prije svega par godina važili su za jednu od najomraženijih selekcija u svijetu fudbala.
EURO 2020 nagrade
Kao najbolji strijelac turnira proglašen je Cristiano Ronaldo kojem je ovo prva Zlatna kopačka s Europskih prvenstava. Ronaldo je zabio pet pogodaka na četiri utakmice, a istovremeno je postao i najbolji strijelac u historiji Europskih prvenstava.
Isti broj golova postigao je i Patrik Schick.
Najviše asistencija upisao je Švicarac Steven Zuber dok je Dani Olmo imao tri asistencije.
Nagradu za najboljeg mladog igrača dobio je fudbaler Španije Pedri.
Za najboljeg igrača turnira proglašen je golman Italije Gianluigi Donnarumma.
EURO 2020 statistika
Kroz 51 utakmice na EURU viđeno je 142 pogotka što je odličan prosjek od 2,79 gola po utakmici. Golovi su padali svake 32 minute na turniru, a u period od 46. do 60. minute postignuto je čak 30 golova.
Najviše pogodaka postigla je reprezentacija Italije – 13. Isto toliko je zabila i Španija, dok je Danska 12 puta pogađala mrežu protivnika.
Dosuđeno je 17 jedanaesteraca od čega je devet pretvoreno u pogodak što je uspješnost od 53%.
Također, viđen je veliki broj autogolova, čak 11.
Najmanje primljenih golova ima Engleska, svega dva dok Belgija i Finska su primili po tri gola. Reprezentacija koja je najčešće vadila loptu iz mreže je selekcija Ukrajine s 10 primljenih pogodaka.
Na EURU dodijeljeno je 145 žutih kartona, te pet crvenih kartona, od čega su dva zaradili igrači Walesa, te po jedan Švicarske, Poljske, Švedske i Nizozemske.
Najviše kartona bilo je na meču Francuska – Švicarska, čak njih 7.