Pobjede Borca i Veleža: Za vikend se igraju još 4 utakmice Premijer lige BiH

Pobjede Borca i Veleža na otvaranju Premijer lige BiH.

Odigrani su prvi mečevi proljetnog dijela fudbalskog prvenstva Bosne i Hercegovine.

Od 17 sati na stadionu Pecara snage su odmjerili Široki Brijeg i Borac Banja Luka.

Prvo poluvrijeme završeno je bez golova u kojem su domaćini ostali s igračem manje nakon što je Musa dobio direktan crveni karton u 32. minuti. Vrijedi istaći pogodak gostiju koji je poništen kada je linijski sudija signalizirao ofsajd poziciju.

U nastavku susreta Borac je pokušao iskoristi brojčanu prednost, a do vodstva su stigli u 74. minuti kada je atraktivno pogodio Moraitis. Nedugo nakon toga, u 83. minuti ponovo je pogodio Moraitis za 2:0. Uvjerljivu pobjedu Borca potvorio je Begić u 88. minuti.

Ovom pobjedom Borac je učvrstio treću poziciju s 33 osvojena boda, dok je Široki na petom mjestu s 27 bodova.

Drugi meč današnjeg programa igran je u Mostaru gdje kod Veleža gostovao Željezničar.

Već u četvrtoj minuti domaći dolaze u prednost, a strijelac je zimsko pojačanje Rođenih Nermin Haskić. Prvih 45 minuta okončano je ovim rezultatom.

Drugo poluvrijeme Željezničar je otvorio sa željom da dođe do izjednačenja. No, domaći Velež uspješno se branio. U 73. minuti gosti iz Sarajeva ostaju s 10 igrača, jer je drugi žuti karton zaradio Subašić.

U samom finišu utakmice Velež je ovjerio pobjedu, a svoj drugi gol na utakmici zabio je Haskić.

Zahvaljujući tri boda Velež sada ima 24 boda i zauzima osmu poziciju dok je Željezničar ostao na šestoj poziciji s 26 osvojenih bodova.

Četiri utakmice u dva dana

Vikend donosio još četiri utakmice Premijer lige BiH.

U subotu se sastaju Leotar i Sarajevo te Sloboda i Tuzla City.

Ekipa iz Trebinja je posljednji put slavila početkom desetog mjeseca kada su savladali Radnik iz Bijeljine. Pred kraj zimskog djela sezone uvezali su čak pet poraza zbog čega ih očekuje teška borba za opstanak u Premijer ligi BiH.

Sarajevo u Trebinje dolazi s ovim trenerom i nekoliko provjerenih pojačanja. Dva poraza na kraju zimskog djela ostavilo je gorak ukus kod navijača Bordo tima, što fudbaleri žele ispraviti već na otvaranju proljetnog djela.

U taboru Sarajeva svjesni su važnosti meča, ali i činjenice da ih čeka izuzetno teška utakmica na stadionu Police.

Utakmica se igra od 13 sati uz prenos na MOJA TV, a glavni arbitar bit će Bandić Antoni iz Gruda.

U istom terminu igra se meč u Tuzli gdje će na Tušnju snage odmjeriti Sloboda i Tuzla City.

Obje ekipe vrijedno su radile tokom zimskih priprema i s pozitivnom rezultatom žele otvoriti proljeće. U Tuzla City je stiglo nekoliko zvučnih pojačanja, a ostaje da se vidi kako je Husref Musemić pripremio ekipu koja traži historijski plasman u europska takmičenja.

Sloboda je zadržala kostur ekipe s kojim su bili neugodan protivnik tokom čitave polusezone. Pred domaćim navijačima traže pozitivan rezultat čime bi se uključili u borbu za Europu čemu se potajno nadaju u taboru Crveno-crnih.

Na Tušnju će suditi Bilbija Luka iz Prijedora, dok će TV prenos biti na Arena sport.

Nedjeljni dio programa je rezervisan za mečeve u Prijedoru i Bijeljini.

Fenjeraš Radnik ugostit će Posušje od 13 sati. Premijerligaš iz Bijeljine zauzima posljednju poziciju, a nadaju se da će ostati u Premijer ligi što će morati dokazati na terenu. Također, Posušje je u opasnoj zoni i ima identičan broj bodova kao i Leotar koji je u zoni ispadanja. No, u Posušju su doveli nekoliko novih imena za nastavak sezone gdje će pokušati izboriti opstanak u društvu najboljih.

Glavni sudija u Bijeljini je Njegomirović Aleksandar iz Prnjavora.

Posljednji meč 20. kola Premijer lige BiH igra se u Prijedoru. Rudar će dočekati lidera tabele Zrinjski koji ima 12 bodova prednosti u odnosu na drugoplasiranu Tuzla City.

Iako su gosti iz Mostara veliki favoriti, taj epitet će trebati opravdati na teškom terenu u Prijedoru. Mostarci su ove sezone primili svega osam golova od čega samo dva u gostima što dovoljno govori o kvaliteti ove ekipe.

Rudar je još jedna od ekipa iz donjeg djela tabele koju čeka izuzetno zahtjevan zadatak u drugom dijelu sezone. Na kontu imaju 16 bodova baš kao i Posušje i Leotar.

Meč iz Prijedora prenosi Arena sport, a na centru terena bit će sudija Kazlagić Mirza iz Cazina.