Grčka Bosna i Hercegovina 1:1: Grci su bili na koljenima

Grčka Bosna i Hercegovina – Na današnji dan reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je na Karaiskakis stadionu protiv selekcije Grčke 1:1.

Bilo je to četvrto kolo kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine u okviru grupe H. Bosna i Hercegovina u Grčku je stigla nakon dvije pobjede i jednog poraza. Izabranici Mehmeda Baždarevića savladali su Estoniju i Kipar dok su poraženi na gostovanju kod Belgije. Selektor Baždarević odlučio je izvesti respektabilan sastav koji je predvodio kapiten Edin Džeko. Pa tako su na travnjak stadiona Olympiacosa istrčali Begović, Kolašinac, Zukanović, Spahić, Vranješ, Pjanić, Jajalo, Lulić, Hajrović, Ibišević i Džeko.

Grčka Bosna i Hercegovina 1:1 – Gol Pjanića

Domaći su odmah u 10. minuti tražili jedanaesterac kada je oboren kapiten Torosidis, ali engleski sudija Jonas Eriksson nije se oglasio. Prvu priliku za BiH imao je Hajrović ali njegov udarac odlazi pored stative.

U 31. minuti Bosna dolazi do prednosti. Miralem Pjanić odlično je šutirao iz slobodnog udarca i pogodio stativu nakon čega se lopta odbija od golmana Grčke Karnezisa i odlazi u mrežu. Uslijedilo je veliko slavlje gostujućih navijača koji su stigli u Grčku.

Do kraja poluvremena domaći su bili u odličnoj prilici ali je Asmir Begović spasio svoju mrežu sjajnom intervencijom.

U nastavku susreta Grci su imali nekoliko odličnih prilika ali je Begović bio na visini zadatka. BiH je zaprijetila u 72. minuti ali je šut Pjanića otišao pored gola.

Grčka Bosna i Hercegovina 1:1 – Cirkus na terenu

I onda u 76. minuti pravi cirkus na terenu. Kapiten Džeko imao se našao u duelu sa suigračem iz Rome Sokratisom. Nakon čega je dosuđen prekršaj za BiH. Loptu je uzeo grčki stoper što se nije dopalo bh. kapitenu nakon čega je oštro reagovao. Uslijedila je velika gužva, a epilog svega bio je drugi žuti karton za Edina te direktan crveni karton za Papadopulosa.

grčka bosna i hercegovina
Grčka Bosna i Hercegovina

Do kraja utakmice, Bosna i Hercegovina se branila, ali je odbrana nažalost popustila u 90. minuti. Tada je na loptu naletio Tzavellas i preciznom udarcem savladao odličnog Begovića.

Meč u kojem je pokazano 11 žutih kartona i dva crvena, završen je rezultatom 1:1, a za BiH su još nastupili Šunjić, Đurić, Bičakčić.

Nakon ovog remija Bosna i Hercegovina pobijedila je Gibraltar rezultatom 5:0 nakon čega je uslijedio remi bez golova protiv Grčke u Zenici. Nažalost poraz na Kipru od 3:2 poslao je Bosnu i Hercegovinu u baraž gdje je Irska bila bolja.