Grafite vs Bayern Minhen: Kako je Brazilac ponizio veliki Bayern

Grafite vs Bayern Minhen – 4. april. 2009. godine.

Jedna najinteresantnijih sezona u historiji Bundeslige bila je ona 2008/2009. Te godine Wolfsburg je osvojio titulu prvaka Njemačke,a tokom sezone ‘Vukovi’ su razbili Bayern Minhen rezultatom 5:1.

Bosanskohercegovački golgeter Edin Džeko je u tandemu s Brazilcem Grafiteom pokorio Bundesligu. Ubitačan tandem je igrao u nevjerovatnoj formi, čemu svjedoči podatak da je Brazilac bio najbolji strijelac Bundeslige s 28 pogodaka dok je bh. napadač postigao 26 golova.

Poslije prvog djela sezone, Wolfsburg je zauzimao devetu poziciju na tabeli s 26 osvojenih bodova, a niko nije mogao pretpostaviti da će u nastavku sezona osvojiti titulu prvaka.

Odmah na početku proljetnog djela Bundeslige, Wolfsburg je upisao neriješen rezultat da bi uslijedio niz od deset pobjeda zaredom. Tačnije od 7. februara do 26. aprila 2009. godine ‘Vukovi’ su odigrali deset utakmica u Bundesligi i upisali isti broj pobjeda (poraz od Cottbusa 2:0). Redom su padali Bochum, Eintracht, Hertha, HSV, Karlsruher, Schalke, Arminia, Bayern, Borussia Moenchengladbach i Bayer Leverkusen.

Od svih vezanih 30 bodova, ‘najslađi plijen’ bio je onaj protiv Bayerna pred 30.000 domaćih navijača na Volkswagen Areni. Tada su igrači Felix Magatha zabili čak pet pogodaka i time pokazali da mogu igrati i protiv najboljih ekipa Europe.

Za Wolfsburg su nastupili:

Benaglio (Lenz), Barzagli, Šimunek, Schafer, Pekarik (Dejagah), Riether, Josue , Gentner, Misimović, Grafite (Okubo), Džeko

Za Bayern su nastupili:

Rensing, Breno, Lucio (Ottl), Lahm (Borowski), Lell, van Bommel, Ze Roberto, Ribery, Schweinsteiger (Sosa), Podolski, Toni

Prvi pogodak viđen je u 44. minuti kada je mrežu Bavaraca pogodio Gentner. Nedugo nakon toga Toni poravnava na 1:1. U drugom djelu utakmice, Wolfsburg postiže još četiri pogotka od kojih je posljednji pogodak iz 77. minuti pravo remek-djelo.

No, krenimo redom…

Wolfsburg stiže u vodstvo u 63. minuti kada je Džeko pogodio za 2:1. Tri minute kasnije već je 3:1, a ponovo je strijelac Džeko. U 74. minuti Grafite postiže gol za 4:1, da bi u 77. minuti Brazilac izludio odbranu gostiju i zabio jedan od najljepših golova u historiji Bundeslige.

Krenuo je Grafite ka golu Bavaraca s lijeve strane i u svom zaletu izbacio je dva fudbalera gostiju pa zatim prešao i čuvara mreže Rensinga. Uslijedio je udarac petom koji je prevario odbrambene igrače i našao put do mreže. Bio je to potez koji je izazvao erupciju oduševljenja na Volkswagen areni, ali i dokaz da se Wolfsburg može boriti za titulu prvaka Njemačke. Baš ta velika pobjeda nad Bayernom osigurala je Wolfsburgu prvu poziciju koji su sačuvali do kraja prvenstva.

Taj pogodak koji je Grafite postigao proglašen je najljepšim golom u Njemačkoj za 2009. godinu.

“Bio je to sigurno najljepši pogodak u posljednjih nekoliko godina, a možda i jedan od najljepših u historiji njemačkog prvenstva. Desio se u velikoj pobjedi nad Bayernom od 5:1 što se ne događa svaki dan. Sretan sam zbog njega i želim mu još mnogo efektnih pogodaka za Wolfsburg”, izjavio je Edin Džeko.

Do kraja sezone, Wolfsburg je upisao još jedan poraz od Stuttgarta da bi do kraja prvenstva vezali tri pobjede čime su ovjerili titulu prvaka, prvu u historiji kluba.

Upravo je Grafite proglašen za najboljeg igrača Bundeslige, a ujedno je bio i najbolji strijelac s 28 postignutih golova.

grafite vs bayern
Ubitačan tandem Bundeslige

Dvije godine kasnije Grafite je napustio njemačku kada je potpisao za Al-Ahli. 2015. godine odlazi u Katar gdje je zaigrao za Al-Sadd, da bi uslijedio povratak u rodni Brazil. Tamo je igrao za ekipu Santa Cruz, a kratko je igrao i za Athletico Paranaense poslije čega se ubrzo umirovio.

Podsjećanja radi, grafite je u Wolfsburg stigao iz francuskog Le Mansa za 7.5 miliona eura.

U dresu ‘Vukova’ Brazilac je odigrao 130 mečeva u kojima je upisao 75 golova i 25 asistencija.