Dan kada je golman igrao kao napadač: David James skinuo rukavice, otišao u napad i izborio jedanaesterac

Kroz fudbalsku igru možemo proći kroz mnoštvo emocija, od tuge do očaja. Upravo taj očaj tjera trenere na radikalne poteze, pa ne čudi činjenica da je jedan golman igrao kao napadač u cilju postizanja pogotka…

Peti mjesec u fudbalskom svijetu predstavlja mjesec u kome mnoge fudbalske lige ulaze u završnicu. Tog 15. maja 2005. godine igralo se posljednje kolo engleske Premier lige. Meč između Manchester Cityja i Middlesbrougha bio je od velikog značaja za obje ekipe jer bi eventualnom pobjedom City ostvario plasman u Kup UEFA, današnju Europa ligu.

Prije dolaska bogatih vlasnika Manchester City je važio za stabilnog premijerligaša dok je ekipa Middlesbrougha bila skup iskusnih igrača i nezgodan protivnik za sve rivale.

Gosti su imali povoljan rezultat i bili sigurni učesnici Kupa UEFA, što je primoralo trenera Građana Stuarta Pearcea da sve karte baci u napad. Stručni štab Cityja odlučio se za potez koji se ne viđa često na fudbalskim terenima. Iz igre su izveli igrača iz polja da bi ubacili rezervnog golmana što je rezultiralo tome da prvi čuvar mreže skine rukavice, obuče igrački dres i zaputi se u vrh napada. Bio je ovo čudan potez koji se isplatio kada je golman Cityja izborio jedanaesterac u finišu utakmice.

dan kada je golman igrao kao napadač

Dan kada je golman igrao kao napadač

Nedjeljno popodne rezervisano je Premier ligu, a na ispunjenom Etihad stadionu gostovao je Middlesbrough trenera Stevea McClarena.

Domaći trener Pearce se odlučio izvesti sljedeći sastav: David James, Sylvain Distin, Nedum Onuoha, Ben Thatcher, Danny Mills, Joey Barton, Claudio Reyna, Antoine Sibierski, Kiki Musampa, Shaun Wright-Phillips, Robbie Fowler.

S druge strane McClaren je imao mnoštvo iskusnih igrača i nije pretjerano kalkulisao pa su na travnjak Etihada istrčali: Mark Schwarzer, Ugo Ehiogu, Gareth Southgate, Franck Queudrue, Stuart Parnaby, George Boateng, Doriva, Ray Parlour, Boudewijn Zenden, Szilard Nemeth, Jimmy Floyd Hasselbaink.

U 23. minuti slobodan udarac za goste, a loptu je namjestio nizozemski napadač Hasselbaink koji je razornim udarcem od prečku poslao loptu iza leđa golmana Jamesa. Uslijedilo je veliko slavlje gostiju, a do kraja prvog poluvremena City je uspio izjednačiti na 1:1. preko Kikija Musape u 45. minuti.

Na poluvremenu utakmice u svlačionici Cityja pojavila se čudna ideja.

“Tokom odmora na poluvremenu momak zadužen za dresove rekao mi je da ima spreman igrački dres za mene. Nisam vjerovao o čemu govori, ali je očito nagovijestio da postoji ideja da zaigram u napadu jer ganjamo pozitivan rezultat”, prisjetio se James jedne prilike te dodao:

“Na nekih 15-ak minuta na kraja utakmice vidio sam Nickyja (rezervni golman) kako se zagrijava i pomislio sam da ću ja izaći. Nisam očekivao ništa slično.”

Treba istaći da James nikada nije krio želju da zaigra u polju kao igrač što svjedoče i njegove riječi.

“Razgovarao sam nekoliko puta s trenerom o tome da zaigram kao napadač. Čak mi je rečeno da poslije treninga ostanem još sat vremena kako bi vježbao kao napadač”, izjavio je engleski reprezentativni čuvar mreže.

I onda u 88. minuti pri rezultatu 1:1, rezervni golman Nicky Weaver ušao je u igru umjesto Reyne da bi James obukao igrački dres s brojem 1 i otišao u protivnički šesnaesterac. Nedugo zatim u jednoj od akcija James se našao u prilici kada je odbrambeni igrač Middlesbrougha Queudrue igrao rukom, a sudija Rob Styles pokazao na bijelu tačku.

Odgovornost za plasman u Kup UEFA preuzeo je Robbie Fowler, ali je njegov udarac zaustavio Mark Schwarzer pa je meč završen podjelom bodova što je odgovaralo gostima koji su osigurali nastup u Europi.

Zahvaljujući ovim rezultatom i odbranjenim penalom Schwarzera, Middlesbrough se plasirao u Kup UEFA gdje je bio iznenađenje sezone stigavši do finala gdje je poražen od Seville rezultatom 4:0.

Bio je to zaista bizaran prizor gledati jednog čuvara mreže u napadu svoje ekipe. Trudio se James sudjelovati u akciji, a jednom prilikom je promašio loptu i napravio prekršaj što se pokazalo da mu u napadu nije mjesto.

Inače David James je apsolutna legenda Premier lige odigravši preko 500 mečeva, a bio je i standardni reprezentativac Engleske. Nastupao je za Watford, Liverpool, Aston Villu, West Ham, Manchester City, Portsmouth, Bristol City, Bournemouth, a na zalasku karijere kratko je branio na Islandu i Indiji gdje je završio profesionalnu karijeru.

Za nacionalni dres odigrao je 53 meča braneći na EURU 2004 te Mundijalu 2010. godine u Južnoj Africi nakon čega se povukao iz reprezentacije.