Dan kada je Edin Džeko postigao 4 gola za Manchester City

Dok je nastupao u Engleskoj za Manchester City, Edin Džeko je igrao u životnoj formi, a njegova partija kada je zabio 4 gola ostat će zapisana u knjigama engleskog nogometa.

Bez obzira na boju dresa koju je nosio, bh. napadač je vrhunski odrađivao posao – zabijao je golove. Sjajnim partijama u Njemačkoj donio je titulu Wolfsburgu poslije čega odlazi na Otok u momčad Manchester Cityja koja je pretendirala da napadne vrh engleskog fudbala. S obzirom na to da je u City stigao u zimskom prelaznom roku 2011. godine, do kara sezone nije se previše naigrao. Ali već na početnu naredne sezone pokazao je, treneru Robertu Manciniju, da može ozbiljno računati na njega.

Odmah na startu prvenstva u pobjedi protiv Swansea zabio je gol, a isto je učinio i u drugom kolu protiv Boltona. Treće kolo je donijelo okršaj Manchester Cityja i Tottenhama što je priredilo pravi premijerligaški klasik za sva vremena. Dovoljno je pogledati sastave koje su oba trenera izveli na travnjak Etihada tog sunčanog 28. augusta 2011. godine.

dan kada je edin džeko postigao 4 gola za manchester city
Početni sastavi Tottenham – Manchester City – 28.08.2011.

Meč se igrao na bivšem stadionu Spursa White Hart Laneu, a domaći trener Harry Redknapp je izveo sljedeći sastav:

Friedel, Ćorluka, Dawson, Kaboul, Assou-Ekotto, Modrić, Kranjčar, Van der Vaart, Bale, Lennon, Crouch.

S druge strane Roberto Mancini se odlučio za sastav:

Hart, Kompany, Lescott, Clichy, Zabaleta, Barry, Toure, Nasri, Silva, Džeko, Aguero.

Postići hat-trick na jednoj fudbalskoj utakmici je izrazito teško, posebice u engleskoj Premier ligi. No, postići četiri gola na meču je baš izazovno i zahtjevno. Ipak taj dan Džeko je odigrao sjajan meč i upisao se u historiju engleske Premier lige.

Kako je Edin Džeko zabio četiri gola na jednoj utakmici?

Na početku meča redale su se prilike s obje strane. Pokušavali su Silva i Nasri s jedne te Bale i Van der Vaart s druge strane. Ipak, mreže su mirovale do 34. minute kada je Džeko iskoristio ubacivanje Nasija i desnom nogom pogodio mrežu Fridela za vodstvo Građana. Osam minuta kasnije već je 0;2, a scenario je isti – asistent Nasri, strijelac Džeko. Francuz je postao centaršut, a Edin je, usprkos činjenici da je imao odbrambenog igrača na leđima, uspio zahvatiti loptu i postići pogodak glavom.

U nastavku meča Džeko nastavlja gdje je stao u prvom poluvremenu. Igrao se 55. minut kada je Yaya Toure poslao oštru, prizemnu loptu u peterac domaćih, na koju je naletio Džeko i bez problema je spremio u mrežu za prvi hat trick u dresu Cityja.

I Sergio Aguero se upisao u strijelce kada je u 60. minuti povisio na 0:4, da bi Kaboul osam minuta kasnije, smanjio na 1:4.

U samom finišu utakmice, Džeko je uspio postići još jedan pogodak koji je ujedno bio i najefektniji. Nakon duplog pasa s Barryjem, Džeko šutirao lijevom nogom s nekih 18 metara i pogodio suprotan ugao golmana Fridela koji je paradom pokušao zaustaviti pokušaj napadača reprezentacije BiH.

Sa šest golova u tri meča u augustu 2011. godine, Edin je zasluženo pokupio nagradu za najboljeg igrača mjeseca u čitavoj Engleskoj Premier ligi.

edin džeko 4 gola
Igrač mjeseca Premier lige

Nastavak sezone donosi promjenjivu formu, bh. Dijamanta koji većinom priliku dobivao s klupe za rezervne igrače. Ipak, za sezonu 2011/2012 odigrao je 30 premijerligaških utakmica i pri tome postigao 14 pogodaka. Bez obzira na to što je postigao četiri gola protiv Tottenhama, najvažniji pogodak Edina bio je onaj u posljednjem kolu kada je zatresao mrežu QPR-a, da bi Aguero par trenutaka kasnije pogodio za 3:2 i donio prvu titulu za Manchester City.

Odabrano društvo

Postizanje četiri gola na jednoj utakmici je predstavljao veliki jubilej, ali ne samo za Edina. Nego i za Manchester City, s obzirom na to da je Edin Džeko postao prvi igrač u historiji Manchester Cityja koji je zabio četiri gola na jednom meču. Osim toga, Džeko je ušao u odabrano društvo fudbalera Premier lige koji su postigli četiri pogotka na meču.

Neki od njih su Thierry Henry, Robbie Keane, Mark Viduka, Frank Lampard, Alan Shearer, Jimmy Floyd Hasselbaink, Andy Cole, Michael Owen, Robbie Fowler i Dimitar Berbatov. Par godina kasnije isto su napravili Mohamed Salah, Luis Suarez, Sergio Aguero, Romelu Lukaku, Harry Kane, Antonio i Son Heung-min.