Andres Escobar autogol: Platio životom jer je postigao autogol

Andres Escobar autogol – Prošlo je 26 godina od Svjetskog prvenstva 1994. godine koje je po prvi puta održano u Sjedinjenim Američkim državama.

Pehar najboljeg na svijetu podigao je Brazil na čelu s Carlosom Dungom, a samo prvenstvo obilježio je jedan autogol koji u tom trenutku nije imao ogromnu važnost.

Na Mundijal u SAD, reprezentacija Kolumbije je doputovala kao veliki favorit. U kvalifikacijama za prvenstvo u Sjedinjenim državama, Kolumbija je primila svega dva gola uz četiri pobjede i dva remija. Da su bili u fantastičnom naletu svjedoči podatak da su od posljednjih 26 utakmica poraženi tek jednom.

Predvođena Carlosom Valderramom, Andresom Escobarom, Faustino Asprillom, Frédy Rinconom, Kolumbija je smještena u grupu A zajedno s domaćinom SAD-om, Švicarskom i Rumunijom.

andres escobar autogol
Reprezentacija Kolumbije na Svjetskom prvenstvu 1994

Prije Svjetskog prvenstva 1998. na Mundijalu su sudjelovale 24 zemlje podijeljene u šest skupina. Takmičenje su nastavljale po dvije prvoplasirane ekipe te četiri najbolje trećeplasirane ekipe.

Na otvaranju prvenstva poraženi su od Rumunije koju je predvodio Hagi, rezultatom 1:3.

U narednom meču protiv Sjedinjenih Američkih država samo je pobjeda došla u obzir kako bi se Valderrama i ekipa borili za plasman u narednu fazu takmičenja.

Domaćini svjesni da je ekipa Kolumbije dosta kvalitetniji tim, prepustili su inicijativu. Kolumbija je redala napade od prvog minuta ali mreža se nije zatresla. U 35. minuti SAD dolazi do prednosti kada nakon centaršuta John Harkesa, Andre Escobar skreće loptu u vlastitu mrežu.

Bio je to šok od kojeg se Žuti nisu oporavili. Do kraja meča domaći postižu i drugi gol preko Stewarta u 52. minuti. Uspjeli su Kolumbijci doći do počasnog pogotka u 90. minuti, a strijelac je bio Valencia.

Andres Escobar autogol – Platio životom jer je postigao autogol

U posljednjem meču grupne faze Kolumbija je savladala Švicarsku i s pobjedom se oprostila od Mundijala 1994. godine.

Džentlmen na terenu

Nakon povratka u rodnu Kolumbiju, preporučeno je igračima, a posebice Escobaru, kojeg su zbog smirenog načina igre zvali Džentlmen na terenu, da se malo pritaje sa svojim porodicama i ne napuštaju domove bez potrebe.

Nekoliko dana kasnije, Andre Escobar dao je izjavu za medije koja očigledno nije bila potrebna u tom trenutku.

“Nije kraj svijeta i moramo nastaviti dalje. Život ne završava ovdje i imamo dvije opcije. Da li da dopustimo da nas bijes savlada i pojede iznutra ili da se pomirimo s prošlosti i pomognemo jedni drugima.

Želim sve najbolje svima koji su nas podržavali i ovo je bilo jedno predivno iskustvo. Nadam se da se vidimo ponovo. Ponavljam ovo što se dogodilo nije smak svijeta.”

Ubistvo

Nedugo nakon toga, tačnije 1. jula 1994. godine Escobar je odlučio izaći s prijateljima. Promijenili su nekoliko noćnih barova da bi u jednom trenutku svako otišao na svoju stranu.

Oko tri sata iza ponoći Andres Escobar se sam našao u svom automobilu koji je bio na lokalnom parkingu. Iznenadna se pojavio maskirani ubica koji je naglasio Escobarov autogol nakon čega ga je ustrijelio sa šest hitaca zatim pobjegao.

Zanimljivo je da je ubica za svaki hitac izgovorio riječi komentatora s utakmice: Gol, Gol, Gol,…

Andres Escobar autogol – Više od 120.000 ljudi prisustvovalo je otkrivanju statue posvećene Escobaru 2002. godine, što dokazuje koliko je Escobar bio cijenjen u Kolumbiji, ali i svijetu fudbala.