Velež preokretom savladao AEK, Borac poražen u gostima 4:0

Velež preokretom savladao AEK rezultatom 2:1, dok je Borac poražen na gostovanju u Sjevernoj Irskoj.

Nakon što u trećem pretkolu UEFA konferencijske lige izbacili ekipu Coleraine ukupnim rezultatom 4:2, mostarski Velež je ugostio grčki AEK na stadionu Grbavica.

Rođeni su ovaj susret dočekali u pozitivnom atmosferi nakon pobjede nad Posušjem na otvaranju nove sezone m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine.

S druge strane AEK je u Sarajevo doputovao kao veliki favorit, s novim trenerom Vladanom Milojevićem.

Pred početak utakmice na Grbavici, navijači Veleža ispunili su Grbavicu do posljednjeg mjesta i svojim ljubimcima priredili fantastičnu atmosferu.

No, za Rođene meč nije počeo baš najbolje jer su gosti iz Grčke poveli nakon 12. minuta igre. Strijelac je bio iskusni Karim Ansarifard.

Ipak Velež se ubrzo vraća u igru. Igrao se 14. minut kada je Omar Pršeš fantastičnim udarcem s 20-ak metara pogodio mrežu golmana Tsintotasa.

Nakon izjednačenja, Velež je držao inicijativu i napadao, ali bez promjene rezultata.

Do kraja prvog poluvremena, AEK dolazi u prednost preko Ansarifard u 42. minutu, ali je gol poništen zbog offside pozicije.

Drugi dio susreta, gosti otvaraju dosta angažovanije, a zaprijetili su preko Canellasa čiji udarac odlazi

Onda 52. minuti i erupcija oduševljenja na ispunjenoj Grbavici. Za potpuni preokret pogađa Dženan Zajimović na asistenciju Mehmeda Čosića.

Primljeni pogodak očigledno se negativno odrazio na goste koji do kraja susreta nisu napravili izgledu priliku za izjednačenje. Velež se uspješno branio, ali i prijetio nekoliko puta.

U 90. minuti prilika za goste, ali je golman Bogdanović bio na visini zadatka.

Nakon što je sudija iz Belgije označio kraj utakmice na stadionu Grbavica, uslijedilo je ogromno slavlje svih prisutnih.

Za mostarske Rođene ovo je jedna velika pobjeda i s optimizmom mogu putovati na revanš susret u Atinu koji se igra 29.7.

velež preokretom savladao aek
Sarajevo, BiH – 22. juli 2021: Nogometaši Veleža i AEK-a na stadionu Grbavica igraju prvu utakmicu drugog pretkola Konferencijske lige. Mehmed Ćosić (8) iz Veleža u akciji. ( Stringer – Anadolu Agency )

Poraz Borca u Sjevernoj Irskoj

Drugi bh. predstavnik u UEFA Konferencijskoj ligi, ekipa Borca iz Banja Luke poražena je na gostovanju u Sjevernoj Irskoj od ekipe Linfielda rezultatom 4:0.

Domaći su poveli već u drugom minutu preko Newberrya, a do kraja prvog poluvremena Linfield dolazi do drugog gola. Ovoga puta strijelac je Manzinga.

Pokušao je šampion Bosne i Hercegovine da se vrati u meč, ali bezuspješno. U 75. minuti pitanje pobjednika riješio je Mulgrew.

Posljednji gol u mreži Borca postigao je Callacher u 92. minuti.

Revanš susret između ove dvije ekipe igra se 29.7 na Gradskom stadionu u Banja Luci.