Sastav BiH protiv Kazahstana: S čime u konačnici raspolaže Petev?

Povrede, problemi s vizama kroje sastav BiH protiv Kazahstana.

Nakon što je objavio spisak za mečeve kvalifikacija za odlazak na Svjetsko Prvenstvo 2022. godine, Ivaylo Petev ima dosta glavobolja. Brojni otkazi i administrativni problemi učinili su da selekcije BiH bude desetkovana pred gostujuću meč protiv Kazahstana 9. oktobra u Nur-Sultanu.

Tako su okupljanje zbog povreda otkazali Miralem Pjanić, Mario Vrančić, Mateo Sušić, Stjepan Lončar, da bi zbog koronavirusa u izolaciji Siniša Saničanin. Uslijedili su naknadni pozivi, pa su pozvani Dario Đumić, Elvis Sarić, Sanjin Prcić. No, kao da zdravstveni problemi nisu bili dovoljni selektoru Petevu uslijedili su administrativni problemi s vizama za Kazahstan, pa je udarna vijest bila da je pest reprezentativaca ostalo na aerodromu u Sarajevu.

Radilo se o Prciću, Sariću, Hadžikaduniću, Đumić, Naliću i Gazibegoviću. Ipak, uslijedila je reakcija N/FS BiH pa su vize za Kazahstan dobili Adi Nalić i Jusuf Gazibegović. Ostali igrači neće putovati za Kazahstan pa će se reprezentaciji priključiti na gostovanju kod Ukrajine.

Selektor Ivaylo Petev nije krio razočaranje zog novonastale situacije, ali bez obzira na sve nedaće, iz stručnog štaba očekuju pozitivan rezultat i tri boda.

Da pobjedu ne treba upisivati prije kraja utakmice potvrđeno je u Zenici kada su gosti iz Kazahstana u posljednjim trenutcima meča stigli do izjednačenja 2:2.

U kakvoj su formi reprezentativci BiH?

Kada govorimo o trenutnoj formi igrača na koje Petev računa, situacija je sljedeća.

Golmani:

Prvi golman reprezentacije Ibrahim Šehić, od posljednje utakmice selekcije BiH, bio je standardan među stativama za ekipu Konyaspora. Na pet odigranih mečeva primio je šest golova.

Golman njemačkog St. Paulija, Nikola Vasilj čuvao je mrežu na četiri susreta od posljednjih pet. Pri tome je tri puta vadio loptu iz vlastite mreže.

Treći golman selekcije BiH, Kenan Pirić također je standardan u grčkom Atromitosu koji je upisao tri poraza na posljednjih pet utakmica. Na pet odigranih mečeva, Pirić je primio devet golova.

sastav bih protiv kazahstana
Photo by: N/FS BiH

Odbrana:

Branimir Cipetić je na posljednja četiri meča Lokomotive iz Zagreba nastupio tri puta gdje je odigrao svih 90 minuta. U dva meča zaradio je po jedan žuti karton.

Fudbaler Sturma Jusuf Gazibegović sve više igra za austrijski tim. Na mečevima Europa lige protiv Monaca i PSV-a odigrao je po svih 90 minuta da bi u domaćem prvenstvu uglavnom igrao.

Sead Kolašinac nije u planovima trenera Arsenala Mikela Artete, pa se samo na jednom meču našao na klupi za rezervne igrače.

Eldar Čivić u dresu Ferencvaros jedan od najstandardnijih prvotimaca. Od posljednje utakmice bh. selekcije Čivić je odigrao sve moguće minute za Ferencvaros uključujući i mečeve Europa lige.

Anel Ahmedhodžić je standardni u prvoj postavi Malema. U porazu od Juventusa odigrao je čitavih 90 minuta da bi protiv Zenita zaradio direktan crveni karton. Kada je riječ o švedskom prvenstvu, Anel je također upisao svih 90 minuta.

Saigrač Čivića u Ferencvarosu, Adnan Kovačević nije zabilježio nastup od posljednjeg okupljanja reprezentacije.

Aleksandar Jovičić je standardan u hrvatskoj Gorici, a na posljednja četiri susreta upisao je tri nastupa uz po tri žuta kartona.

Jedini fudbaler iz Premijer lige BiH, Ajdin Nukić propustio je jedan susret od posljednjih pet Tuzla Cityja.

Vezni red:

Još jedan fudbaler turskog Konyaspora Amir Hadžiahmetović je standardan u svojoj ekipi. Amir je odigrao svih pet mečeva Konye u turskom prvenstvu gdje je zabilježio dva žuta kartona.

Igrač Standarda iz Liegea, Gojko Cimirot odigrao je četiri susreta za belgijsku momčad. Dva puta je ušao s klupe dok je u dva meča odigrao svih 90 minuta.

Za zagrebački Dinamo, Amer Gojak u posljednje vrijeme većinom uzlazi s klupe za rezervne igrače. Također bez učinka.

Jedan od najboljih fudbalera švicarskog Servettea je Miroslav Stevanović. Nastupio je na četiri meča uz učinak od jednog pogotka u remiju protiv Lausannea.

Bivši fudbaler Slobode, Tuzla Cityja i Borca, Almedin Ziljkić povratnik je u reprezentaciju BiH. Za Olimpiju iz Ljubljane odigrao je četiri meča uz jedan pogodak u pobjedi protiv Celja.

Za razliku od Anela, Adi Nalić nije standardni prvotimac Malmöa. No bez obzira na to, Adi dobiva priliku na svakom meču, a na posljednjih osam susreta postigao je dva pogotka.

Napad:

Kapiten reprezentacije BiH Edin Džeko igra proživljava drugu mladost u momčadi Intera iz Milana. Džeko je uz Immobilea prvi strijelac Serije A sa šest postignutih golova. Od posljednje utakmice reprezentacije u Zenici, Džeko je postigao pet golova na sedam odigranih utakmica. Njegov doprinos ekipi Intera je trenutno nezamjenjiv.

Luka Menalo je u sličnoj situaciji kao i saigrač Gojak iz Dinama. Krilni fudbaler većinu prilika dobiva s klupe, a stigao je zabiti i tri pogotka za Modre.

Napadač Freiburga Ermedin Demirović još uvijek nije postigao pogodak u novoj sezoni Bundeslige. Njegov Freiburg igra u odličnoj formi, a na posljednjih pet mečeva, Demirović je odigrao ukupno 44 minute.

Pored Edina u najboljoj formi je i fudbaler Eupena Smail Prevljak. Od posljednje utakmice selekcije BiH, Prevljak je odigrao sve četiri utakmice za Eupen gdje je postigao tri pogotka. Najbolju partiju pružio je protiv Genka kada je s dva pogotka donio pobjedu svom timu rezultatom 3:2.

Ispred stručnog štaba Bosne i Hercegovine je zahtjeva posao pri odabiru prvih 11 za meč protiv Kazahstana.

Utakmica kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. između Kazahstana i Bosne i Hercegovine igra se 9. oktobra s početkom od 15 sati. Glavni arbitar na meču je italijanski sudija David Massa.

Obje reprezentacije grupe D imaju po tri osvojena boda.