Nestvaran dan na EURU: Preokreti, produžetci, jedanaesterci, Francuska ide kući

Iza nas je nestvaran dan na EURU 2020.

U prvoj utakmici dana sastali su se Hrvatska i Španija od 18 sati dok su od 21 sat igrali Švicarska i Francuska.

Borbena Hrvatska namučila Španiju

Na meč u Kopenhagenu viđena je prava drama. Svjetski viceprvaci došli su u prednost u 20. minuti nakon pogreške golmana Unai Simona koji nije uspio smirio nezgodnu loptu Pedrija.

Do kraja prvog poluvremena, Španija dolazi do izjednačenja, a strijelac je Sarabija.

U drugom poluvremenu Španija stiže do preokreta u 57. minuti kada pogađa Azpilicueta za veliko slavlje španskih navijača.

U 77. minuti Španci zabijaju i treći gol, a ovoga puta zabio je Fenan Torres.

Kada se činilo da će Španija sačuvati prednost od 3:1 i utakmicu privesti kraju, Hrvatska smanjuje rezultat preko Oršića u 85. minuti.

Veliki povratak Hrvati su napravili preko Marka Pašalića čiji je gol u 92. minuti odveo utakmicu u produžetke, što je šokiralo igrače Španije.

dan na euru
Pobjeda Španije poslije produžetaka

Nakon desetak minuta igre u produžetcima, Alvaro Morata postiže pogodak za 4:3, a dvije minute kasnije Mikel Oyarzabal postiže gol kojim ovjerava plasman u četvrtfinale.

Ovoga puta Hrvatska nije imala snage za povratak u meč, pa je Španija peti učesnik četvrtfinala.

Švicarska izbacila Francusku za četvrtfinale

Na drugom meču u Bukureštu viđena je još jedna sjajna predstava. Aktualni svjetski prvaci, selekcija Francuske imala je ulogu favorita protiv Švicarske, ali meč nije počeo baš najbolje za Trikolore.

Povela je Švicarska preko Harisa Seferovića u 15. minuti. Preuzeli su Francuzi inicijativu do kraja prvih 45 minuta, ali nije bilo promjene rezultata.

U nastavku susreta penal za Švicarsku kada je Pavard srušio Zubera. Odgovornost je preuzeo Ricardo Rodriguez, ali je njegov udarac zaustavio Hugo Lloris.

Ovaj potez kapitena kao da je razbudio Francusku koji nakon pet minuta postižu dva brza gola. Prvo je u 57. minuti Benzema sjajno prihvatio loptu i rutinski zabio za 1:1. U 59. minuti ponovo je Benzema strijelac, ali ovaj puta nakon ubačaja Griezmanna.

Djelovalo je da će Francuzi rutinski završiti ovaj meč, a najljepši potez utakmice djelo je Paula Pogbe koji je preciznim udarcem u 75. minuti pogodio “rašlje” gola Sommera za veliku prednost od 3:1.

U 81. minuti Švicarska smanjuje zaostatak za 3:2, kada je Seferović ponovo zabio na centaršut Mbabua.

U posljednjim trenucima meča, hladan tuš za Francusku jer je Mario Gavranović sjajno zabio za 3:3 i produžetke.

Mogla je Francuska doći do trijumfa u 95. minuti kada je Coman pogodio prečku.

dan na euru
Zvijezda PSG-a tragičar

U produžetcima bolja je bila Francuska, a pokušavali su Pavard, Mbappe, i Coman. U 120. minuti Giroud pokušava glavom, ali je Sommer paradom hvata njegov pokušaj.

Šestog učesnika u četvrtfinalu odlučivali su jedanaesterci.

U prvoj seriji uspješni su bili Gavranović i Pogba, u drugoj Schar i Giroud. Treća serija ponovo je bila uspješna za obje ekipe a pogađali su Akanji i Thuram. Isto je bilo i u četvrtoj seriji, a sigurni su bili Vargas i Kimpembe.

Peta serija je bila odlučujuća. Za Švicarsku je zabio Admir Mehmedi, a posljednji penal za Francusku izveo je Kylian Mbappe, a njegov udarac odbranio je Sommer za ogromno slavlje Švicaraca i plasman među osam najboljih ekipa Europe.

Ovim porazom Francuzi su se oprostili od EURA, a Švicarska je priredila najveće iznenađenje u dosadašnjem djelu prvenstva.