Huan Rikelme – Umjetnost izvođenja penala

Huan Rikelme je u svojoj karijeri igrao samo za četiri kluba, Boku, Barselonu, Viljareal i Argentinos Juniors

Za mnoge ljubitelje fudbala ostao je upamćen kao školski primer klasične „desetke“, sjajan plejmejker, odličan tehničar, još bolji izvođač svih prekida i lider na terenu i van njega.

Vanserijski igrač
Huan Rikelme - Umjetnost izvođenja penala

U Boki je proveo najveći deo karijere i ostvario najveće uspehe, titule, kup, Kopa Libertadores, Internacionalni kup i mnoge individualne nagrade i veliko je pitanje kako bi tekla njegova karijera da kasnije nije bilo svađa sa tadašnjim trenerom Barselone Van Galom, zbog čega je morao u Viljareal, prvo na pozajmicu, a kasnije i kroz otkup ugovora.

Promašen penal u dresu „Žute podmornice“ protiv Arsenala u polufinalu Lige šampiona 2006. godine obeležiće dobrim delom karijeru Huana Rikelmea, ali oni koji su imali priliku da uživaju u igrama sjajnog Argentinca znaju koliko je dobar bio u izvođenju penala i ostalih prekida.

Penal koji ostavlja bez daha

Podsećamo na samo jedan od mnogo penala koje je efektno izveo i koji vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim.

rikelme je na fenomenalan način izveo jedanaesterac protiv deportivo merloa.
Rikelme je na fenomenalan način izveo jedanaesterac protiv Deportivo Merloa.

Boka Juniors je te sezone 2011/12 osvojila Kup Argentine prolazeći prepreku za preprekom sve do finala u kome je slavila protiv Rasinga sa 2:1.

Međutim, mi se danas prisećamo polufinala i meča na „Bombonjeri“ koji je Boka igrala protiv Deportivo Merloa. Regularni deo utakmice je završen 1:1. Iako je domaćin poveo golom Rikelmea u 57. minutu gosti su u samom finišu izjednačili, pa kako nije bilo promene rezultata u nastavku, na kraju je došlo do izvođenja penala.

Prvi su izvodili igrači Deportiva i pogodili, a odgovornost za prvi jedanaesterac za „žuto-plave“ preuzeo je upravo Rikelme. Jedan od najiskusnijih. Kapiten. Već legenda kluba.

Mađioničar sa bijele tačke

huan rikelme
Huan Rikelme igrao je samo za 4 kluba

Rikelme je bio hladan kao led, samouvereno je postavio loptu, okrenuo leđa golmanu i smireno se odaljio nekoliko koraka, a zatim prepoznatljivo stavio ruke na bokove. Nakon sudijskog znaka za izvođenje Huan Rikelme je krenuo da trči ka lopti, a onda je samo „bocnuo“ i poslao na suprotnu stranu od one u koju se golman bacio.

Dok su tribine ključale, a komantatori bili u transu, „Mađioničar“ se nije puno radovao, uzeo je rukama loptu iz mreže, poljubio je i nastavio da korača kao da se ništa posebno nije dogodilo. Toliko je dobar u izvođenju penala bio Huan Roman Rikelme.

Boka je na kraju slavila sa 5:4, a sa dva gola na ovoj utakmici Rikelme je bio apsolutni heroj, po ko zna koji put.

Ovako izgleda „umetničko“ izvođenje jedanaesterca, precizno, lako, prelepo za oko i toliko efektno da narednih minuta publika ne može da se smiri. Uživajte!