back to top

Kakva je forma reprezentativaca BiH? Upućen i naknadni poziv

Drugi upravo čitaju

Forma reprezentativaca BiH je na zadovoljavajućem nivou. No, naknadni poziv napadaču je upućen zbog povrede kapitena.

Ispred fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine je najvažnija utakmica u okviru kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Katru 2022. godine.

Nakon četiri osvojena boda na gostujućim utakmicama protiv Kazahstana i Ukrajine, reprezentacija BiH se vratila u borbu za plasman u baraž. Meč protiv Finske u Zenici bit će prekretnica za bh. selekciju, koja će tri dana kasnije ugostiti i najozbiljnijeg protivnika za mjesto koje vodi u baraž, reprezentaciju Ukrajine.

Udarna sportska vijest pred utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo jeste povreda kapitena reprezentacije Edina Džeke. Ljekarski tim radi sve da bi osposobio Edina da zaigra na najvažnijim utakmicama u tekućem ciklusu. No, posljednja informacija iz N/FS BiH sugeriše da bi Džeko mogao propustiti prvi meč protiv Finske.

Shodno određenim izostancima i povredama, selektor Ivaylo Petev je naknadno pozvao napadača mađarskog MOL Fehérvára, Kenana Kodru. Inače, Kodro je za bh. selekciju odigrao devet mečeva uz dva postignuta pogotka.

Za posljednja dva meča u ciklusu kvalifikacija za Mundijal 2022. godine, selektor reprezentacije BiH, Ivaylo Petev prethodno je pozvao 28 fudbalera.

Od pozvanih igrača jedino je Jusuf Gazibegović otkazao nastup zbog korona virusa. Vezista Elvis Sarić je stigao na pripreme reprezentacije u Sarajevo, ali zbog povrede mišića zadnje lože neće biti na raspolaganju. Sličnu povredu ima i kapiten bh. selekcije Edin Džeko, koji se nalazi u procesu oporavka i još uvijek je upitno hoće li biti 100% spreman za duel protiv Finske u subotu.

forma reprezentativaca bih
Petev pozvao novog napadača

Forma reprezentativaca BiH

Golmani

Prvi izbor na golu bh. selekcije, Ibrahim Šehić je od posljednjeg nastupa za bh. dres odigrao četiri meča za svoj Konyaspor. Turski prvoligaš upisao je tri pobjede uz jedan poraz, a Šehić je primio dva gola da bi na dva meča sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Nikola Vasilj, golman St. Paulija nastupio je na tri od moguće četiri utakmice svog tima. Tri puta je vadio loptu iz svog gola.

Kenan Pirić bio je golman Atromitosa na četiri od pet utakmica. Na četiri susreta, njegov klub zabilježio je tri poraza i jedan remi, a Pirić je primo čak devet pogodaka.

Odbrana

Branimir Cipetić je odigrao sve moguće minute za svoju ekipu Lokomotive iz Zagreba. Zabilježio je jednu asistenciju i to u pobjedi protiv Dinama, kao i dva žuta kartona na šest odigranih utakmica.

Fudbaler rumunjskog Cluja, Mateo Susić propustio je posljednje okupljane reprezentacije BiH zbog povrede. Krajem desetog mjeseca vratio se na teren, odigravši tri utakmice za Cluj.

Sead Kolašinac dobio je priliku na dva meča od mogućih Arsenalovih pet. Protiv Leedsa je odigrao svih 90 minuta da bi protiv Leicestera ušao u igru pred sami kraj utakmice.

Igrač Ferencvarosa, Eldar Čivić nastupio je na pet mečeva uključujući oba protiv Celtica u okviru Europa lige.

Jedan od rijetkih bh. fudbalera koji igra Ligu prvaka, Anel Ahmedhodžić bio je korektan na utakmici protiv Chelseaja. Odigrao je četiri meča za Malom uz jedan žuti karton.

Dennis Hadžikadunić odigrao je sam jedno poluvrijeme za ruski Rostov. Posljednja četiri susreta je odgledao s klupe za rezervne igrače.

Još jedan reprezentativac koji je propustio posljednje okupljanje je Siniša Saničanin. Stoper Partizana standardni je prvotimac beogradske ekipe, a posljednji meč protiv Proletera proveo je na klupi.

Adnan Kovačević odigrao je tri od sedam utakmica Ferencvarosa.

Za ekipu Gorice, Aleksandar Jovičić odigrao je četiri od pet utakmica uz jedan žuti karton.

Kapiten Tuzla Cityja i jednini igrač iz Premijer lige BiH u reprezentaciji, Ajdin Nukić nastupio je na četiri meča za svoju ekipu.

Vezni red

Amir Hadžiahmetović odigrao je četiri od pet utakmica za Konyaspor. Osim činjenice da je odigrao po svih 90 minuta, Hadžiahmetović je bio strijelac u pobjedi protiv Kayserispora.

Rade Krunić je još jedan povratnik među reprezentativce. Nakon povrede ustalio se u rotaciji Milana. Dobio je priliku na posljednjih sedam susreta Milana uključujući utakmice u Ligi prvaka protiv Porta.

Miralem Pjanić je također bio van stroja na posljednjim utakmicama reprezentacije BiH. Vratio se u sastav Bešiktaša da bi nakon dvije utakmice ponovo imao problema s povredom. No, uspio se oporaviti i odigrao 81. minut u porazu Bešiktaša od Trabzonspora prethodnog vikenda.

Amer Gojak dobio je priliku na pet od sedam odigranih mečeva Dinama iz Zagreba. U pobjedi protiv Gorice zaradio je žuti karton da bi protiv ekipe Bijelog Brda bio strijelac u Kupu Hrvatske.

Na posljednjoj utakmici protiv Kazahstana Gojko Cimirot je pretrpio povredu zbog koje nije nastupio an dvije utakmice svog Standarda iz Liegea. Na zadnja tri meča dobivao je priliku, da bi za vikenda protiv Cluba Bruggea odigrao svih 90 minuta uz jednu asistenciju.

Švicarski Servette Miroslava Stevanovića upisao je pet poraza na isto toliko mečeva. bh. krilo odigralo svih pet utakmica uz jedan pogodak protiv Thuna uz jednu asistenciju.

Drugi bh. reprezentativac iz Malmea, Adi Nalić dobio je šansu na svih sedam posljednjih utakmica. Protiv Ostersundsa bio je strijelac da bi protiv Goteborga upisao asistenciju.

Fudbaler slovenačke Olimpije Almedin Ziljkić nastupio je na svih pet mečeva svoje ekipe. Protiv Kopera donio je pobjedu Olimiji jedinim golom na meču.

Sanjin Prcić je za ekipu Strasbourga odigrao četiri meča od čega tri počeo od prve minute.

Napad

Kenan Kodro je najnovije ime među bh. reprezentativcima. Tokom ove sezone nastupio je na šest mečeva svoje ekipe upisavši se pet puta u strijelce. Ono što može radovati selektora Peteva jeste sjajna forma Kenan koji je zabio na posljednja tri meča.

Napadač zagrebačkog Dinama, Luka Menalo nastupio je pet peta uz jedan žuti karton.

Ermedin Demirović ne dobiva pravu priliku u Freiburgu. Iako je upisao nastupa na posljednjih pet mečeva, uglavnom je ulazio s klupe za rezervne igrače.

Smail Prevljak je dva pogotka donio pobjedu protiv Kazahstana. Po povratku u Eupen nastupio je na pet utakmica ali nije se upisivao u strijelce.

Kapiten bh. selekcije Edin Džeko glavna je uzdanica u napadu Inera iz Milana. Nastupio je na svih sedam mečeva od posljednjeg okupljanja reprezentacije. Zabio je u Ligi prvaka protiv Sheriffa iz Tiraspola da bi u remiju protiv Juventusa također bio strijelac. Na gradskom derbiju protiv Milana požalio se na povredu pa je napustio teren u 75. minuti utakmice. Riječ o povredi mišića zadnje lože i iskreno se nadamo da će Edin biti spreman pružiti maksimum i odvesti reprezentaciju u baraž.

Pozitivni omjer protiv Finske

Fudbalska reprezentacije BiH je protiv selekcije Finske odigrala četiri meča. Prvi je odigran 2004. godine kada je BiH slavila u prijateljskom ogledu. Drugi meč igran je u Finskoj kada su domaćini razbili BiH i slavili 2:0.

Posljednji duel pred bh. publikom odigran je 12. oktobra 2019. godine u Zenici gdje je BiH slavila s 4:1. Tada su za BiH pogađali Hajrović, Pjanić dva puta i Hodžić.

Posljednji međusobni susret ove dvije selekcije igran je u prvom kolu kvalifikacija za Katar 2022. godine. završeno je rezultatom 2:2 u Helsinkiju iako je Bih vodila golom Pjanića.

Utakmica sedmog kola kvalifikacione grupe D igra se u subotu od 15 sati na stadionu Bilino Polje u Zenici.