FUDBALSKE VIJESTIUkrajina BiH 1:1: Hrabri Zmajevi osvojili zlata vrijedan bod na gostovanju kod...

Ukrajina BiH 1:1: Hrabri Zmajevi osvojili zlata vrijedan bod na gostovanju kod Ukrajine

Meč Ukrajina BiH završen je podjelom bodova.

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je neriješeno 1:1 u okviru kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Katru 2022. godine.

Na Areni Lviv gledali smo izuzetno uzbudljiv i sadržajan meč u kojem su je bilo ogroman broj prilika s obje strane.

ukrajina bih

Ukrajina – BiH 1:1

Utakmica je počela u znaku domaćina koji su bili pod imperativom pobjede. Nešto konkretnija igra Ukrajine isplatila se već u 15. minuti kada je na dodavanje Tsygangova pogodio Yarmolenko za erupciju oduševljenja mnogobrojnih domaćih navijača.

U 24. minuti Ukrajina je odigrala sjajan kontra napad nakon kojeg se Tymchyk našao ispred Šehića koji je odbranio njegov udarac. Pet minuta kasnije u prilici je Tsygankov ali njegov pokušaj ide pored gola gostiju iz BiH.

Prva prava prilika za BiH bila je ona preko Kolašinca u 34. minuti kada je Pyatov odbranio ovaj pokušaj.

Pred kraj prvog poluvremena u prilici je i Prevljak ali je odbrana domaćina izblokirala njegov udarac.

Drugi dio susreta donosi znatno bolju igru BiH koja je kontrolisala igru. Već u 49. minuti Nalić je pokušao glavom iz izgledne prilike ali lopta odlazi pored gola. Odmah u sljedećem napadu domaći su imali stopostotnu priliku preko Tymchyka koji šalje loptu pored gola Šehića.

Nakon nekoliko izmjena nastavili su Zmajevi igrati hrabro i visoko, da bi u 69. minuti Edin Džeko šutirao s ruba kaznenog prostora ali je Pyatov paradom zaustavio njegov udarac. Igrao se 74. minuti kada je ponovo pokušao Prevljak ali je opet izblokiran.

Hrabra igra i konstantni napadi bh. selekcije došla je na naplatu u 77. minuti. Dobru dubinsku loptu koristi Stevanović koji iz prvog dodira dodaje do Ahmedhodžića koji u maniru napadača zabija pogodak za veliko slavlje gostujućih igrača i malobrojnih bh. navijača.

Primljeni pogodak ostavio je traga na domaće igrače koji nisu uspjeli ponoviti inicijativu iz prvog poluvremena. S druge strane, BiH je odigrala disciplinovano i smireno do kraja i zasluženo osvojila vrijedan bod.

Ovom podjelom bodova Ukrajina je ostala na drugoj poziciji s 9 bodova dok je BiH na četvrtom mjestu s 7 osvojenih bodova.

U nešto ranijem terminu Finska je slavila na gostovanju kod Kazahstana rezultatom 2:0 i tako na svom kontu ima 8 bodova što je dovoljno za treću poziciju.

Osvojeni bod na gostovanju u Ukrajini izuzetno je važan za bh. selekciju koju očekuju dva duela pred domaćim navijačima. U novembru tačnije 13., u BiH gostuje selekcija Finske dok je tri dana kasnije na rasporedu okršaj s Ukrajinom.

Ukrajina: Pyatov, Zabarnyl, Kryvtsov, Matviyenko, Tymchyk, Stepanenko, Shaparenko, Sobol, Yarmolenko, Yaremchuk, Tsygankov.

Bosna i Hercegovina: Šehić, Ćivić, Ahmedhodžić, Hadžikadunić, Stevanović, Kolašinac, Nalić, Hadžiahmetović, Prevljak, Džeko, Gojak