back to top

Euroliga – Kratka historija

Drugi upravo čitaju

Euroliga je natjecanje koje je započelo kao Kup europskih prvaka u košarci u sezoni 1958. a prvog ga je osvojila momčad ASK Riga.

Obrasci natjecanja su se znali mijenjati, ali pravilo je bilo da se prvi dio odigra kup-sustavom, a onda bi momčadi koje su prošle taj izlučni dio bile igrale u skupini po dvokružnom liga sustavu.

Prve dvije momčadi bi po završetku igrale jednu utakmicu završnice, koja se igrala na unaprijed određenom mjestu.

U početku je ovo natjecanje okupljalo prvake europskih država, a lanjskom pobjedniku je bilo omogućeno branjenje naslova iduće godine, tako da je jedna država mogla imati i dva predstavnika.

Ta je mogućnost bila ukinuta nakon 1985.; baš u razdoblju kad je hrvatska košarka bila na vrhuncu i kad su hrvatski klubovi osvajali naslove europskih prvaka.

Uvođenjem Lige prvaka, pored državnih prvaka, omogućeno je sudjelovanje i inim klubovima iz europskih liga, čiji su klubovi u prijašnjim godinama izborili za svoju državu pravo za određen broj predstavnika u toj Ligi.

euroliga - kratka historija
Evroliga je zbog rata u Ukrajini suspendovala klubove iz Rusije

Euroliga – Sustav natjecanja

Igralo se kup-sustavom, a poslije se dio natjecanja igrao u skupinama te je nazvano Liga prvaka, a početkom devedesetih i Euroliga, od tada u njemu igraju samo najbolji klubovi iz jačih europskih liga kao što su Italija, Španjolska, Grčka, Turska, Rusija, Srbija i Crna Gora, Francuska, Hrvatska, Izrael.

Dok momčadi iz slabijih liga vremenom se nisu uspijevale probiti u ovo natjecanje te su uglavnom igrali u ostalim euro kupovima, kao što su Kup Radivoja Koraća i Kup Raymonda Saporte (bivši Kup pobjednika kupova).

Euroliga je do sezone 1999/2000. bila glavno natjecanje FIBA-e, no tad je nastalo Udruženje europskih profesionalnih klubova i liga (ULEB), te preuzelo Euroligu, te je ona od sezone 2000/01. Euroliga.

Te 2000/01. bile su dvije Eurolige: ULEB-ova Euroliga s 24 kluba i FIBA-ina Suproliga s 20 klubova.

Od sezone 2016./17. se Euroliga igra kao jedinstvena liga 16 klubova, s naknadnim doigravanjem.

euroliga - kratka historija
Evroliga je takmičenje gdje dominiraju klubovi iz bogatijih zemalja

Euroliga – Najpoznatiji klubovi

Najpoznatiji klubovi koji su vodili glavnu riječ tijekom povijesti ovog natjecanja su Real Madrid, Varese, Maccabi Tel-Aviv, Barcelona, Virtus (Kinder) Bologna, CSKA Moskva, a od hrvatskih Split, i Cibona dok su ostali sudionici ovog natjecanja bili i Zadar, Zagreb te Cedevita.

Košarkaško prvenstvo Bosne i Hercegovine

Košarkaško prvenstvo Bosne i Hercegovine je najjače košarkaško natjecanje u Bosni i Hercegovini pod kontrolom KS BiH.

Liga se sastoji od 12 klubova. Raspored prvenstva je takav da nakon tekuće sezone ide doigravanje. Prvih 6 ide u Ligu za prvaka, a zadnjih 6 u Ligu za ostanak. U Ligi za prvaka se igra isto kao sezona, a nakon toga prva 4 idu na Final four.

Igra se polufinale i finale koje se igra na 3 pobjede. Liga za ostanak se igra kao sezona, a zadnji ispada u 2. Ligu BiH.

euroliga - kratka historija
Evroliga često mijenja pravila pa se pred svaku sezonu ne zna sistem igre

Košarkaška liga Srbije

Košarkaška liga Srbije je srpska košarkaška liga. Prije raspada Srbije i Crne Gore 2006., liga je sačinjavala i klubove iz Crne Gore, a od sezone 2006./07. u ligi nastupaju samo klubovi iz Srbije.

Liga se natjecateljski sastoji od tri dijela

Košarkaška liga Srbije – 14 klubova igra dvokružnu ligu, a najuspješnije momčadi se plasiraju u Superligu, u koju ulaze i momčadi koju su sezonu igrale u ABA ligi, ukupno osam momčadi. Doigravanje (play-off) – ulaze četiri najuspješnije momčadi iz Superlige,

Prva liga Srbije i Crne Gore u košarci

Liga je počela 1991. godine kao YUBA liga za SR Jugoslaviju nakon raspada SFR Jugoslavije. 2003. godine država mijenja ime u Srbija i Crna Gora, pa tada postaje i najviša liga u toj zemlji. Kao i ostale košarkaške lige, prvenstvo se sastojalo od ligaškog dijela i doigravanja.

U sezoni 1998./99. je igran samo ligaški dio zbog NATO-va bombardiranja SRJ. Od sezone 2003./04. ligaški dio se igrao u dva dijela, zbog toga što su vodeći klubovi igrali Jadransku ligu (tada Goodyear League).

Osamostaljenjem Crne Gore od Srbije i Crne Gore nastaju samostalne nacionalne lige Srbije i Crne Gore.

euroliga - kratka historija
Evroliga je najpopularnija koštarkaška liga u Evropi

Prva A liga Crne Gore u košarci

Opportunity Liga je crnogorska košarkaška liga. Osnovana je 2006. nakon osamostaljenja Crne Gore od bivše države Srbije i Crne Gore. Zbog sponzorskih razloga liga nosi ime po Opportunity banki.

Prva liga Makedonije u košarci

Prva liga Makedonije (makedonski Првата Македонска Кошаркарска Лига, odnosno Прва Лига Мажи ) je najviši rang košarkaške lige za muškarce u Makedoniji. Liga je nastala 1992. godine nakon raspada Jugoslavije.

1A slovenska košarkarska liga

Liga UPC Telemach je 1. slovenska košarkaška liga. Osnovana je 1991. nakon raspada Jugoslavije. Sastoji se od 13 klubova, a najuspješnjiji klub je Union Olimpija s 14 osvojenih naslova prvaka.

euroliga - kratka historija
Evroliga u košarci takmičenje gdje igraju samo najbolji

Premijer liga košarkaška liga u Hrvatskoj

Premijer liga, (sponzorski HT Premijer liga, ranije A-1 liga, neformalno i Prva hrvatska košarkaška liga) je najviši razred hrvatskog košarkaškog natjecanja.

Sustav natjecanja premijer lige

U sezoni 2020./21. dvanaest momčadi igra trokružnim sustavom (33 kola). Osam najuspješnijih momčadi se plasira u doigravanje (play-off) koje se igra po kup-sustavu, a u kojem se četvrtzavršnica i poluzavršnica igraju na dvije pobjede, a završnica na tri pobjede.

Raniji sustavi

Igralo se po dvokružnom liga-sustavu, jedna utakmica na domaćem parketu i jedan na gostujućem.

Zbog slabe konkurencije momčadima Cibone, Zadra, Zagreba i Splita, odlučeno je da hrvatski klubovi igraju u jačem natjecanju, točnije u regionaloj Jadranskoj ligi.

Neko vrijeme to se smatralo presedanom u povjesti hrvatske košarke, jer su hrvatski klubovi sudjelovali u nekom drugom natjecanju.

Navedene momčadi propuštaju prvi dio prvenstva, dok se ostale momčadi pokušavaju se kvalificirati u Ligu za prvaka.

Najbolje četiri momčadi prvog dijela natjecanja, zajedno s navedenim momčadima igraju Ligu za prvaka. Taj dio natjecanja navedene momčadi igraju paralelno s regionalnom ligom.

Najbolje četiri momčadi Lige za prvaka odlaze u doigravanje. U doigravanju prvoplasirana momčad igra s četveroplasiranom, dok trećeplasirana momčad igra s drugoplasiranom.

Doigravanje se igra na dvije dobivene pobjede, a ako serija otiđe u tri susreta bolje plasirana momčad ima prednost domaćeg parketa.

Preporučujemo i ove teme

Možda te zanima