back to top

DRAMA I REMI U VJEČITOM DERBIJU: ŽELJEZNIČAR GUBIO 2:0 PA IZJEDNAČIO U 96. MINUTI

Drugi upravo čitaju

Pred krcatim tribinama i vatrenom atmosferom koju su napravili navijači oba tima, gledali smo veoma uzbudljivu, ali i utakmicu sa dosta grešaka na obje strane. Na kraju i veoma dramatičnu.

Trener Sarajeva Feđa Dudić iznenadio je formacijom i krenuo je sa tri igrača u zadnjoj liniji, sa Ikićem na lijevom krilu. Ipak, to nije dalo rezultat i tim sa Koševa nije se uspio nametnuti.

Nakon dva udarca u 5. i 16. minuti koje je golman Plavih Josip Bender odbranio bez problema, domaći su preuzeli inicijativu. Ipak, u 19. minuti ih je zadesio peh kada se Edin Cocalić povrijedio i morao je napustiti igru, a zamijenio ga je Aleksandar Kosorić.

U nastavku je najviše problema Sarajevu pravio Brazilac Santos. U ranoj fazi meča natjerao je Musu da zaradi žuti karton. Brazilac je nakon prodora šutirao u 24. minuti, ali je Šahinović bez problema odbranio njegov udarac.

Sarajevo je imalo nekoliko kontranapada, ali su se napadači bordo tima spetljali. U 35. minuti vidjeli smo prvo veliko uzbuđenje. Suljić je napravio faul, iz slobodnjaka je šutirao iskusni Semir Štilić, ali je mladi Šahinović odlično odbranio.

U 40. minuti izgledu priliku za Sarajevo upropastio je Varešanović. Iako se činilo da je mogao asistirati za usamljenog Mulahusejnovića odlučio se na solo prodor pored Kosorića koji je završio tako što je dobio žuti karton zbog simuliranja.

Minut kasnije „bombu“ prema golu Sarajeva ispalio je Hajdarević ali je Šahinović odličnom paradom odbranio svog gol.

Na drugoj strani Varešanović je napravio slalom kroz odbranu Želje, ali je njegov udarac završio malo pored gola. Nakon toga Musa i Mulahusejnović se nisu mogli odlučiti ko će šutirati pa je probala izgledna prilika za tim sa Koševa.

To je kažnjeno već u narednom napadu. Brzonogi Brazilac Santos ostavljen je 1 na 1 sa Čirjakom koji ga ruši i dobija drugi žuti karton te ostavlja svoj tim na cjedilu u nastavku utakmice.

Ipak, nastavak meča počinje kao iz snova za tim sa Koševa. Dudić je umjesto Suljića na teren poslao Tarika Ramića kako bi pojačao vezni red.

Tek što se krenulo s centra u drugom poluvremenu, nakon kornera, igrač domaćih Galić igrao je rukom i sudija Admir Šehović je pokazao na bijelu tačku. Siguran realizator bio je Ivan Ikić za veliko slavlje Hordi zla na sjevernoj tribini.

Plavi su potom krenuli s napadima, ali bez ozbiljnijih šansi. Trener Željezničara Edis Mulalić reaguje i u 58. minuti na teren umjesto Beganovića šalje Amoaha. Četiri minute kasnije Štilić s nekih 18 metara šutira visoko preko gola.

Kod gostiju Adnan Džafić nije mogao nastaviti pa ga je zamijenio mladi Buljubašić.

Odlično priliku nakon kontranapada koji je povukao večeras najagilniji igrač Želje Santos, imao je Amoah u 65. minuti, ali slabo šutira.

U nastavku su domaći imali jalovu inicijativu, a Sarajevo je izgledalo mnogo bolje nego u prvom poluvremenu iako s igračem manje.

Iz takve igre sijevnula je kontra gostiju s Koševa, rezervista Ahmetović je odlično proigrao Musu koji je u drugom poluvremenu igrao nešto ofanzivnije. Brzonogi Nigerijac izlazi pred Bendera i iskosa šalje loptu u mrežu za delirij bordo navijača. Kamen sa srca u tim trenucima pao je treneru Feđi Dudiću.

drama i remi u vječitom derbiju: željezničar gubio 2:0 pa izjednačio u 96. minuti

U igru je u 78. minuti ušao i iskusni Samir Bekrić umjesto Hajdarevića. To se pokazalo ključnim potezom za domaće.

Do kraja utakmice zabilježen je i žestok sudara napadača Želje Haračića s golmanom Sarajeva.

U finišu drama, Bekrić je izveo korner, Haračić zabija glavom u 88. minuti za slavlje Manijaka.

U 96. minuti iskusni Bekrić pogađa iz slobodnjaka za 2:2 za konačan rezultat i kraj velike drame na Grbavici. Tada je uslijedilo veliko slavlje domaćih navijača, ali i šok za goste.

Za Željezničar su meč počeli: Bender, Galić, Drina, Cocalić, Vego, Hodžić, Hajdarević, Gasal, Štilić, Santos, Beganović.

Za Sarajevo su od početka igrali: Šahinović, Musa, Đokanović, Varešanović, Mulahusejnović, Tomašević, Džafić, Čirjak, Drobarov, Ikić i Suljić.