Danska razbila Wales i zasluženo prošla u četvrtfinale EURA 2020

()

Fudbalska reprezentacija Danske savladala je selekciju Walesa i tako postala prvi učesnik četvrtfinala Europskog prvenstva 2020.

Kako je Danska razbila Wales?

Na Johan Cruyff areni u Amsterdamu odigran je prvi meč osmine finala Europskog prvenstva između selekcije Danske i Walesa.

Danska je u meč ušla bez najboljeg strijelca na EURU Yusuffa Poulsena koji je zbog lakše povrede bio izvan zapisnika, No, i bez njega Danska je odigrala sjajan meč, ali isti nije započeo baš najbolje.

Danska razbila Wales
Gareth Bale i Wales okončali nastup na EURU

Reprezentacija s Otoka bolje je otvorila susret, a prvi je zaprijetio Gareth Bale u 10. minuti kada je njegov udarac otišao pored stative.

Ubrzo nakon toga Danci su preuzeli inicijativu i ubrzo stekla prednost. Igrao se 27. minut kada je Kasper Dolberg pogodio mrežu golmana Dannyja Warda za veliko slavlje Danski navijača.

23-godišnji napadač francuskog prvoligaša Nice, ponovo se našao u prilici ali je ovoga puta Ward intervenisao. Nekoliko minuta kasnije pokušao je i Joakim Maehle ali bezuspješno.

Do kraja prvih 45 minuta, selektor Walesa je primoran napraviti izmjenu jer se Connor Roberts povrijedio a umjesto njega u igru je ušao Neco Williams.

Nastavak susreta nije mogao bolje početi po Dance. Već u 48. minuti postižu gol za 2:0. Ponovo je strijelac Dolberg ali nakon velike greške Williamsa koji je izbio loptu do mladog napadača.

Velšani su sve karte prebacili u napad u nadi da će stići do pogotka. Nešto otvorenija igra Walesa omogućila je Danskoj da doše do prilika, a pokušao je Jensen ali je za nekoliko centimetara bio neprecizan.

U posljednjih desetak minuta, Danska je bila konkretniji rival. U 86. minuti šutirao je Andreas Cornelius, a Ward sjajno reagovao, nakon čega je na loptu naletio Martin Braithwaite koji je pogodio okvir gola.

Dvije minute kasnije Maehle je sijano prošao po desnoj strani i zabio za velikih 3:0.

U 90. minuti Wales ostaje s igračem manje u polju jer je Harry Wilson dobio direktan crveni karton zbog starta s leđa.

Do kraja meča u strijelce se upisao napadač Barcelone Braithwaite na asistenciju Corneliusa. Prvobitno, gol je poništen zbog ofsajd pozicije, no nakon pregleda VAR snimke gol je priznat.

Ovom pobjedom, Danska se našla u četvrtfinalu Europskog prvenstva, a za protivnika će imati boljeg iz duela Nizozemska – Češka koji je na rasporedu sutra, 27.6 od 18 sati na Puškaš areni u Budimpešti.