Bayern na korak od titule, Schalke 04 se oprostio od Bundeslige

Bayern na korak od titule četiri kola prije kraja, dok se velikan Schalke porazom oprostio od društva najboljih…

Bayern iz Minhena će po svemu sudeći i deveti put zaredom biti prvak Njemačke. Bavarcima su potrebna još dva boda da bi matematički ovjerili titulu, nakon što su u 30. kolu bez većih problema savladali Bayer iz Leverkusena.

DO kraja Bundeslige ostala su još četiri kola, što znači da je 12 bodova u igri. No, Bayern već ima deset bodova prednosti u odnosu na najbližeg pratioca, Red Bull Leipzig koji je poražen od Kolna rezultatom 2:1 i tako približio Bayern novoj tituli, a 31. ukupno u historiji.

Kroz utakmice Lige prvaka činilo se da Bavarcima itekako nedostaje napadačke s nage s obzirom na to da zbog povreda nema Roberta Lewandowskog i Sergea Gnabryja, no u Bundesligi njihov izostanak se ne primijeti. Utakmicu protiv Leverkusena domaći Bayern je otvorio furiozno i već nakon 13. minuta postavio konačan rezultat 2:0. Strijelci su bili Choupo-Moting u sedmoj i Kimmich u 13. minuti.

Gosti iz Leverkusena imali su par prilika da meč učine zanimljivim, a najbolju šansu za to imali su u 75. minuti kada jer Neuer sjajno reagovao nakon pokušaja Amirija.

bayern na korak od titule
Bayern na korak od titule iako je ostalo još 12 bodova u igri

Priliku da ovjere novu titulu prvaka Njemačke, Bayer će imati već subotu kada gostuje Mainzu.

Pad Schalkea

Dok jedan Njemački fudbalski velikan ponovo slavi, drugi ima mnoštvo razloga za brigu. Naime, Schale 94 se porazom od Armenije Bielefeld rezultatom 1:0 oprostio od Bundeslige i naredne sezone će nastupiti u popularnoj “Cvajti”.

Jedini pogodak u Bielefeldu postigao je Klos u 50. minuti, a posljednji zvižduk na Schuco areni označio je oproštaj Schalkea od Bundeslige nakon 30 godina igranja u najjačem njemačkom prvenstvu.

Ekipa iz Gelsenkirchena iza sebe ima bogatu historiju. U Bundesligu su ušli 1991. godine i od tada ustalili se u sami vrh Njemačkog fudbala. U tih 30 godina uspjeli su osvojiti tri Kupa Njemačke zatim jedan Superkup, a treba istači da su čak pet puta bili vicešampioni države.

Treba istaći da je ekipa Schalkea igrala polufinale Lige prvaka u sezoni 2010/2011 gdje je poražena od Manchester Uniteda, a prethodno je izbacila Valenciju i Inter iz Milana.

Posljednju priliku za osvajanje Bundeslige, Plavi su imali u sezoni 2017/2018 kada su završili na drugoj poziciji sa 63 osvojena boda. Od tada se Schalke nalazi u velikoj rezultatskoj krizi gdje su par sezona strepili za opstanak u Bundesligi. Ipak od januara 2020. godine uspjeli su zabilježiti samo dvije pobjede što dovoljno govori o situaciji u kojoj se nekadašnji učesnik Lige prvaka nalazi.

Na četiri utakmice do kraja njemačkog prvenstva Schalke ima svega 13 osvojenih bodova, a tokom ove sezone upisali su dvije pobjede, sedam remija i čak 21 poraz uz gol-razliku do 18:76, tj. -58.

Treba istaći da je tokom ove sezona za Schalkea nastupio Vedad Ibišević koji se našao u jednom incidentu zbog čega je dobio otkaz u klubu. Još jedan bh. reprezentativac nosio je dres Schalkea ove sezone, a riječ je o Seadu Kolašincu koji je u januaru stigao u Gelsenkirchen gdje je kao kapiten pokušao da ostavi Plave u društvu najboljih…