Xabi Alonso govorio o najvećoj blamaži u karijeri: Želio sam napustiti teren u 20. minuti i otići kući

Xabi Alonso iza sebe ima blistavu karijeru, nastupao je za nekoliko velikih europskih klubova, ali ovaj bolni trenutak nikada neće zaboraviti…

Španski reprezentativac Xabi Alonso nosio je dres Real Madrida punih pet godina u kojima je osvojio nekoliko trofeja uključujući onaj Lige prvaka 2014. godine.

U Madrid je stigao iz Liverpoola 2009. godine gdje je također osvojio “ušati pehar”. Osim Liverpoola i Real Madrida, Alonso je nosio dresove Bayerna iz Mineha gdje se penzionisao 2017. godine.

Po svemu sudeći, Alonso je imao dosta blistavih trenutaka u svojoj karijeri, posebice u Realu, ali nedavno se prisjetio i najveće blamaže koju je doživio u bogatoj karijeri.

Barcelona Real Madrid 5-0

Nekadašnji Svjetski prvak s Španijom, gostovao je u podcastu kod bivšeg saigrača Jamiea Carraghera te govorio o najvećem poniženju u karijeri. Riječ je El Clasicu odigranom 2010. godine na Camp Nouu kada je Barcelona razbila Real Madrid rezultatom 5:0.

“Utakmica na Nou Campu protiv Barcelone u okviru La Lige koju smo izgubili rezultatom 5:0, bila je za mene najgora noć koju sam doživio na terenu kao fudbaler. Nakon svega 20 minuta imao sam želju da jednostavno napustim teren i odem kući. Izaći, istuširati se i zaputiti se svojoj kući, bilo je tako bolno…”, prisjetio se Xabi.

Sjetio se Alonso kako je to izgledao te večeri na ispunjenom stadionu u Barceloni.

“Znali smo da ako ne pristupimo utakmici na pravi način, razbit će nas. Tako se i desilo, ali izvukli smo dobru pouku iz tog meča i bolje smo pristupili sljedećoj utakmici protiv njih.”

Podsjećamo, Barcelona je golovima Xavija Hernandeza i Pedra nakon 18 minuta imala prednost od 2:0. Do kraja susreta postigli su još tri pogotka preko Davida Ville u 55. i 58. minuti, a tačku na i postavio je Jeffren u 91. minuti.

Tadašnji trener Real Madrida, Jose Mourinho bio je ponižen na stadionu gdje je jednu sezonu proveo kao prevodilac Bobbyju Robsonu.

“Nikada nisam izgubio utakmicu rezultatom 5:0. Ne smatram ovo poniženjem, ali sam prilično dotučen i razočaran”, izjavio je Mourinho nakon utakmice 2010. godine.

Nezaboravni Istanbul

Osim bolnog momenta u karijeri, Alonso je pričao o danima koje je proveo u Engleskoj kao član Liverpoola. No, prije odlaska iz Real Sociedada u Liverpool, javio se Real Madrid koji zanimao za njegove usluge.

“Ponuda Reala stigla je 2004. godine, ali su pregovori trajali predugo. Onda se pojavio Liverpool koji je imao sjajnu ponudu. Obavio sam razgovor s Rafom Benitezom i odlučio da potpišem za Redse i nisam se pokajao”, sjetio se Xabi svog prvog transfera.

Razgovor an temu Liverpoola nije mogao proći bez prisjećanja na legendarno finale Lige prvaka protiv Milana u Istanbulu 2005. godine.

“Tada sam bio veoma frustriran i ljut na sebe, jer smo imali sjajnu priliku osvojiti trofej. No mi smo tako olako pristupili utakmici i nije ni čudo da smo zaostajali.”

U drugom poluvremenu Liverpool je anulirao minus od tri gola i nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca osvojio trofej Lige prvaka.

xabi alonso

Bogata karijera

Xabi Alonso profesionalnu karijeru započeo je 2000. godine u dresu Real Sociedada odakle je otišao na posudbu u Eibar. Poslije posudbe vratio se u matični klub nakon čega je odigrao četiri sezone. U plavo-bijelom dresu odigrao je preko 120 mečeva. U Liverpool je prešao 2004. godine za 16 miliona eura.

U pet sezona odigrao je 210 mečeva za Liverpool pri čemu je osvojio FA kup, Ligu prvaka, dva Community Shielda te UEFA Superkup.

Poslije pet godina u Liverpoolu odlazi u Real Madrid za 35 miliona eura 2009. godine. U prijestolnici Španije proveo je pet sezona u kojima je odigrao 236 utakmica upisavši 32 asistencije i šest pogodaka.

Kao igrač Real Madrida osvojio je još jednu titulu Lige prvaka, zatim jedan trofej La Lige, dva Kupa Kralja, jedan Španski Superkup i UEFA Superkup.

S nepune 33 godine otišao je u Bayern Minhen za 9 miliona eura gdje je nastavio pružati kvalitetne partije. U Njemačkoj se zadržao tri sezone nakon čega je završio profesionalnu karijeru. Za Bayern je odigrao 117 mečeva, a uspio je osvojiti i njemačku Bundesligu tri puta, jedan Kup ove države te jedan Superkup.

Osim fenomenalne klupske karijere, Alonso je bio neprikosnoven u reprezentaciji Španije. U dresu Crvene Furije debitovao je 2003. godine na prijateljskom meču protiv Ekvadora. Bio je neizostavni član reprezentacije u pohodu na dva trofeja Europskog prvaka 2008. i 2012. godine, a na Mundijalu 2010. godine podigao je trofej Svjetskog prvaka.

Za reprezentaciju nastupio je u 114 utakmica uz učinak od 16 golova i 10 asistencija.