Rivalstvo između dva fudbalska tima proteže se daleko izvan terena. To je, zapravo, fascinantno iskustvo koje priča priču o bogatoj i zamršenoj kulturi Španije, u kojoj se prepliću historija, politika i snažan regionalni identitet.
Na terenu su u obje ekipe 11 nogometaša pa vam zbog toga i donosimo 11 zanimljivih činjenica o El Clasicu, koje će vam pomoći da bolje shvatite ovaj žestoki meč.
1. Zbog velikog historijskog i kulturnog značaja El Clasico se smatra najvećim rivalstvom u fudbalskom svijetu.
2. Nakon finala UEFA-ine Lige šampiona, El Clasico je najgledanija klupska fudbalska utakmica na planeti, koju prate stotine miliona gledalaca.
3. Termin El Clasico prvobitno se koristio samo za utakmice Barcelone i Real Madrida odigrane u La Ligi, ali danas opisuje svaki susret dva tima, uključujući one u Kupu kralja, UEFA-inoj Ligi prvaka ili drugim takmičenjima.
4. Real Madrid vodi u direktnim rezultatima u takmičarskim utakmicama sa 101 pobjedom, dok je Barcelona ostvarila 99 uz 52 remija; Barcelona vodi u egzibicionim utakmicama s 20 pobjeda, 4 pobjede ima Madrid uz 10 remija te u ukupnom broju utakmica sa 119 pobjeda naspram 105 Reala uz 62 remija.
5. Rivalstvo Real Madrida i Barcelone počelo je 1902. godine, još od jednog od njihovih prvih susreta na turniru održanom u čast kralja Alfonsa XIII. Neprijateljstvo je nastavilo rasti tokom Frankove ere, kada je Real Madrid viđen kao simbol španskog nacionalizma, dok je FC Barcelona bila najveći izraz katalonskog ponosa i identiteta. Od tada se stvari nisu previše promijenile. Ukratko, sve dok traje rivalstvo između Kastilje i Katalonije, El Clasico će uvijek biti više od fudbalske utakmice.
6. Jedan od najkontroverznijih trenutaka u historiji El Clasica bio je transfer argentinskog fudbalera Alfreda di Stefana tokom 50-ih, kada je zbog nesporazuma koji je izazvao Fudbalski klub Millonarios, gdje je Di Stefano igrao u to vrijeme, igrač potpisao ugovor i s Real Madridom i s Barcelonom.
Nakon daljih pregovora španski savez je odlučio da Di Stefano igra četiri sezone u Španiji, dvije za Real Madrid i dvije za FC Barcelonu. Očekivano, ovo je izazvalo veliki skandal i val protesta navijača ova dva tima.
7. Legendarni napadač Alfredo Di Stefano nije bio jedini koji je zamijenio klubove. 2000. godine, nakon pet godina u Barceloni, Luís Figo napustio je „Camp Nou“ i otišao na „Santiago Bernabéu“, dok je Luis Enrique 1996. prešao u rivalsku FC Barcelonu, nakon što je igrao pet sezona za Real Madrid.
Još jedan ozloglašeni transfer u historiji El Clasica jeste transfer slavnog brazilskog napadača Ronalda. Sezonu 1996/1997. proveo je u FC Barceloni prije nego što je potpisao ugovor s Interom iz Milana u ljeto 1997. Vrijednost ugovora bila je 27 miliona dolara, što je bio tadašnji svjetski rekord.
Godine 2002. pridružio se Los Blancosima, gdje je sa Zinedineom Zidaneom, Luísom Figom, Robertom Carlosom, Raulom i Davidom Beckhamom transformisao tim Florentina Péreza u najveći fudbalski tim stoljeća – Galácticos.
Ostali poznati fudbaleri koji su igrali i za Real Madrid i za FC Barcelonu su Gheorghe Hagi, Samuel Eto’o i Javier Saviola. U historiji El Clasica 33 igrača igrala su za oba kluba.
8. Još jedan ključan trenutak u ovom fantastičnom sportskom rivalstvu dogodio se 1943. godine, kada je Real Madrid pobijedio Barcelonu 11-1 na svom terenu, u revanš-utakmici polufinala Copa del Generalísima (današnji Copa del Rey). Iako odigrana u čudnim okolnostima, utakmica je kulminirala rekordnom pobjedom Madrida protiv žestokih konkurenata. Nepotrebno je reći da je najteži poraz u El Clasicu podigao rivalstvo na novi nivo.
9. S 21 golom Lionel Messi vodi na listi najboljih strijelaca El Clasica. Slijede Di Stefano (18), Cristiano Ronaldo (16) i Raul (15). Mesi je, također, igrač s najviše asistencija (13) i het-trikova (2) u historiji takmičenja.
10. Iako se naširoko smatra najvećim duelom u sportskom svijetu, bilo je nekoliko historijskih trenutaka u El Clasicu kada su navijači, također, pokazali poštovanje i divljenje prema igraču na protivničkoj strani. Jedna takva posebna situacija bila je tokom finala Kupa de la Lige 1983. na „Santiago Bernabeuu“, kada je zvijezda Barcelone Diego Maradona, nakon što je driblingom prošao pored golmana Real Madrida, stao i ponovo zauzeo poziciju i pokušao blokirati udarac. Taj gest je nagrađen aplauzima navijača Madrida.
Godine 2005. pristalice Real Madrida nagradile su Ronaldinha ovacijama za sjajan nastup u pobjedi od 3-0 na „Bernabeuu“. Posljednji igrač Barce koji je dobio aplauz od Madrileñosa bio je Andrés Iniesta, 21. novembra 2015. godine.
11. Sukob Real Madrida i Barcelone tako je ogroman, kompleksan fenomen da čak ima i svoj rječnik. Shodno tome, ne možete se zaista nazvati PRAVIM fanom ako niste upoznati s ovim riječima i frazama o El Clasicu:
1. Navijač Barcelone zove se Culé ili Barcelonista, dok se tim često naziva Barça ili Blaugrana.
2. Navijači Real Madrida poznati su kao Merengues ili Madridistas, dok se za igrače koriste nadimci Los Blancos i Galácticos.
3. Canguelo je termin koji koristi sportska štampa iz Madrida da opiše strah FC Barcelone od gubitka titule prvaka od Real Madrida.
4. La manita (ili mala ruka) odnosi se na pobjedu Barce 5-0.
5. Pegada je španska riječ koja opisuje tradicionalni stil igre Madrida, koji se često smatra oportunističkim.
6. Villarato opisuje situaciju u kojoj navijači Madrida optužuju Barcu koju su osvojili zbog usluga španskih sudija.
Ove sezone već četvrti El Clasico na rasporedu je u nedjelju, kada će Barcelona ugostiti Real Madrid u ključnom dvoboju španske La Lige. Iako je meč na rasporedu u 21 sat, on je kao i mnogi počeo ranije.
Tužiteljstvo u Barceloni podiglo je optužnicu zbog korupcije protiv FC Barcelone te njenih bivših predsjednika Josepa Marije Bartomeua i Sandra Rosella. Terete se da su od 2001. do 2018. Joseu Mariji Enriquezu Negreiri, bivšem potpredsjedniku španske sudijske komisije, i njegovoj firmi platili ukupno 8.4 miliona eura. Negreira im je zauzvrat delegirao suce koji odgovaraju Barceloni te garantovao da će oni suditi u njenu korist. U Barceloni tvrde da su nevini i da su samo vršili pritisak na suce koji pomažu Real Madridu.
A onda je javnost uzdrmala vijest da je prvi čovjek španske La Lige, Javier Tebas, otvoreno priznao kako je navijač Real Madrida, te se nada da će na kraju njegov voljeni klub osvojiti titulu prvaka.
Blaugrana pred nedjeljni El Clasico, koji se igra na stadionu „Camp Nou“, ima devet bodova prednosti ispred najvećeg rivala i eventualnom pobjedom došli bi na plus 12 i bili na korak od naslova. Također, ne treba ni govoriti o tome kako je ova izjava predsjednika lige ostavila u nevjerici navijače katalonskog velikana.
Na kraju možemo samo žargonski reći: zakuhalo se.
(K. Priganica)