Rešin vremeplov/ Kako su kadeti BiH pobijedili Srbiju

Naš iskusni novinar Rešad Mamela prisjeća se dana kada su kadeti BiH pobijedili vršnjake iz Srbije?

Da je fudbal najpopularniji sport na cijelom dunjaluku dokaz su stotine i stotine miliona navijača koji uživaju u čarima najvažnije sporedne stvari na svijetu-njegovog veličanstva fudbal.

Nebrojan broj ekipa na svim kontinentima svojim igrama, rezultatima, golovima… donosi ogromnu radost,sreću,veselje… ali i bol, tugu, razočarenje… Tifozi tih klubova uzrasta od 7 do 77 godina zbog svojih ljubimaca na tribinama, pored tv ekrana, uz tranzistore i radio prijemnike, svako na svoj specifičan način, doživljava i preživljava sva ona dešavanja na travnjaku u devedeset minuta svakog meča, a čiji krajnji rezultat utakmice ih dovodi do ludila, delirijima, oduševljenja, boli, patnje, bijesa…I u našoj zemlji je identična situacija kada igraju naši klubovi na domaćoj i međunarodnoj fudbalskoj sceni, a to posebno dolazi do izražaja prilikom nastupa naše reprezentacije u BiH ali i u inozemstvu.

Ogromna podrška iz cijelog regiona

Takvo nešto najbolje su osjetili stanovnici prelijepog naselja Tojšići u općini Kalesija prije 6 godina,3. marta 2015. godine na stadionu „Ada“.

U veličanstvenoj atmosferi koju su stvorili ljubitelji fudbala iz cijelog regiona: Tuzla, Brčko, Orašje, Srebrenik, Živinice, Kalesija, Bijeljina… ali i iz susjedne Srbije: Loznica, Šabac, Mali Zvornik…odigran je meč kadetskih reprezentacija BiH i Srbije.

Već od jutarnjih sati Tojšići su bili okupirani našim navijačima koji su pjesmom, skandiranjem, navijanjem…uz ogroman broj zastava, šalova, transparenata
podrške lagano zagrijavali atmosferu pred početak meča.

Poštovani čitaoci, Vaš novinar je s posebnim merakom obavio posao oficijelnog spikera na stadionu i bio čitavo vrijeme s našim igračima i stručnim štabom. U našem taboru osjetila se je pobjednička atmosfera, bilo je tu malo one pozitivne treme, i svi su jedva čekali da meč počne.

Svi igrači bili su dodatno motivisani činjenicom da s njima na klupi nije bio njihov selektor Sakib Malkočević koji je ostao u hotelskoj sobi u Tuzli zbog bolesti i jednoglasno su pred početak meča, zagrljeni, gromoglasno uzviknuli – “igramo za našeg Sakiba.”

Zaslužen trijumf naše reprezentacije

Nakon zagrijavanja igrača obje selekcije uslijedio je izlazak na travnjak i intoniranje himni.

Cijenjeni čitatelji Vaš novinar kao zvanični spiker najavio je himnu reprezentacije Srbije i pozvao prepuno gledalište da dostojanstveno saslušamo njihovu himnu. Prilikom intoniranja himne nijednog zvižduka, provociranja, nije se čula ni jedna riječ…i kraj himne dočekan je velikim aplauzom. Gosti iz Srbije samo su se ibretili, nisu mogli da vjeruju da je to nešto moguće, bilo im je to nestvarno…a naši navijači su pokazali zašto su najbolji.

kadeti bih pobijedili
Rešad Mamela s lica mjesta

Po veoma teškom terenu, koji je bio natopljen vodom već od prvog minuta naši igrači su dominirali, imali loptu u svom posjedu, fino kombinirali i stvarali prilike. U 35. minuti tribine su se zapalile-BiH dolazi u vodstvo od 1:0 a strijelac je bio Ajdin Mujagić koji je matirao golmana Stankovića. Do kraja poluvremena nije bilo još zgoditaka, iako su naši igrači Mustafić, Mustedanagić i Suljić bili u dobrim šansama da povećaju naše vodstvo.

U nastavku meča još bolja igra naše reprezentacije, bile su dobre prilike koje nisu pretvorene u golove nakon dobrih akcija i udaraca Mujagića, Miletića, Šerbečića.

Srbija je opasno zaprijetila u 58. minuti kada su fino kombinovali Ilić, Dinga i Pejović a čiji udarac s nekih 17,18 metara odlazi za malo iznad prečke gola BiH.

Naša reprezentacija do drugog gola dolazi u 66. minuti kada lijep pogodak postiže Ermedin Demirović i to je bilo 2:0 za našu selekciju.

Do kraja susreta nije bilo pogodaka iako je bilo pokušaja za naš tim preko Mustedanagića, Boje i Bajića, dok je Srbija pokušala preko Nikšića i Milića da dođe bar do počasnog gola ali bez uspjeha.

Kraj meča naši igrači dočekali su uzdignutih ruku,sretni zbog zaslužene pobjede, a prepuno gledalište nagradilo ih je pravim ovacijama i salvama aplauza na otvorenoj sceni za sve ono što su prikazali u 90 minuta tog meča.

Po teškim uslovima z igru BiH zasluženo slavila

Zasluženo smo slavili

“Naravno da smo svi u našem taboru presretni zbog ove pobjede jer zna se o kakvom kvalitetnom protivniku se radi. Naš trijumf je zaslužen, bili smo bolji cijeli tok meča, borbeniji, požrtvovaniji, opasniji…a pored dva postignuta gola stvorili smo još 3,4 kolosalne prilike za postizanje golova. Hvala našim navijačima na veličanstvenoj podršci tokom svih 90 minuta meča”, rekao nam je strijelac prvog gola Ajdin Mujagić.

Oni su nastupili

BiH: Igor Marković, Sandi Hušić, Branko Bajić, Petar Bojo, Besim Šerbečić, Mijo Miletić, Amar Suljić, Mirza Mustafić, Ajdin Mujagić, Zinedin Mustedanagić i Ermedin Demirović.

SRBIJA: Aleksandar Stanković, Sava Radić, Nikola Dukić, Nikola Pejović, Dominik Dinga, Stefan Ilić, Filip Čermelj, Milan Panović, Zehrudin Mehmedović, Jovan Nikšić i Petar Milić.