Bh. golmani i penali: Hasagić branio Henryju i Chicharitu, Mitrović rekorder

Drugi upravo čitaju

Nogomet nam, kao nijedan drugi sport na planeti Zemlji, donosi velik broj uzbuđenja, zbog kojih se i oni najmirniji nerijetko nađu u stanju delirija.

Najvažnija sporedna stvar na svijetu je jedna od najreprezentativnih sportskih „yin-yang“ formi, gdje se isprepliću radost, tuga, sukobi, slavlje, suze, povrede, a jedan od najdramatičnijih momenata na nogometnim susretima vječno je, svakako, dosuđena najstroža kazna.

Bh. golmani i penali

Našu nogometnu reprezentaciju penal je koštao nebrojeno puta. Koštao nas je ispostavlilo se, bitnog boda protiv Kipra, kada ga Miralem Pjanić nije uspio realizirati u 90. minuti za izjednačenje rezultata. Mogao nas je koštati direktnog plasmana u Brazil kada je Karnezis, kod rezultata 1:0 za Bosnu i Hercegovinu, odbranio loptu Misimovića upućenu s bijele tačke na koju je, srećom, naletio junak iz Kaunasa Vedad Ibišević i pospremio je u mrežu za sigurno vodstvo od 2:0 protiv direktnog konkurenta za prvo mjesto i mirniji nastavak susreta. Koštao nas je direktnog plasmana na Evropsko prvenstvo 2012. u Ukrajini i Poljskoj, kada je sumnjivo dosuđen u 78. minuti susreta protiv Francuske koji je odlučivao o prvom mjestu u grupi i direktnom plasmanu.

Begović neuspješan protiv Džekinog saigrača

Odgovornost je preuzeo Samir Nasri, saigrač našeg Edina Džeke iz Manchester Cityja, koji je Begovića poslao u desnu, loptu u lijevu stranu gola i na taj način označio kraj nadanja za naše reprezentativce da bi se po prvi put mogli direktnim plasmanom naći na nekom velikom takmičenju.

Salve negativnih kritika navijača Bosne i Hercegovine na svoj račun primio je arbitar Craig Thompson, koji nam je već prije u susretu protiv Španije (0:1) prešutio gol iz ofsajda Davida Ville u 56. minuti i protiv nas signalizirao penal, ali i krovna kuća evropskog fudbala UEFA, kao i njen predsjednik, bivši reprezentativac Francuske i legenda francuskog nogometa, Michel Platini.

Međutim, veliki broj navijača neće poreći da je u toj 78. minuti priželjkivao odbranu Asmira Begovića, čime bi on postao veliki junak Bosne i Hercegovine, onakav kakav je, recimo, postao Vedad Ibišević golom protiv Litvanije. Upravo to maštanje o Begovićevoj odbrani i razmišljanje „šta bi bilo, kad bi bilo“ odvelo nas je do želje za dubljom analizom koliko su zapravo naši reprezentativni golmani uspješni u odbranama s bijele tačke.

bh. golmani i penali: hasagić branio henryju i chicharitu, mitrović rekorder
Samir Nasri postiže pogodak iz penala

Hasagić sa najviše odbrana, branio Henryju i Chicharitu

Kenan Hasagić je golman sa najviše odbrana s bijele tačke od svih reprezentativnih golmana Bosne i Hercegovine. Popularni Keno se u svojoj dugogodišnjoj reprezentativnoj karijeri 10 puta našao u situaciji da „čupa“ reprezentaciju, primio je šest golova, jedan pokušaj protivničkog igrača je otišao pored gola, a odbranu je upisao čak tri puta, za procenat uspješnosti od 30%.

Francuska i penal su izgleda teško odvojivi pojmovi kada s ovom selekcijom igra Bosna i Hercegovina. Na Stade Pershingu, 8. augusta 2004. godine, oko 25 hiljada gledalaca na prijateljskom susretu svjedočilo je jalovom pokušaju Thierry Henryja s bijele tačke, čiju je loptu naš reprezentativni golman uhvatio bacivši se u desnu stranu. Vrijedi napomenuti da Henry ima šesti najbolji procenat uspješnosti realizacije penala u historiji engleskog Premiershipa.

U dresu Arsenala pogodio je čak 23 od 25 penala što je rezultiralo 92% preciznošću. Ovo je Kenanu Hasagiću, nama najviše poznatom po svojim driblerskim sposobnostima, bio prvi odbranjen penal.

Na drugu uspješnu intervenciju s bijele tačke morao je čekati čak sedam godina, kada je u susretu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. odbranio udarac stopera Sapunarua i na taj način spasio Bosnu i Hercegovinu još ubjedljivijeg poraza od Rumunije (0:3).

Samo nekoliko mjeseci nakon te kvalifikacijske utakmice, naši najbolji nogometaši su igrali prijateljski susret u SAD-u sa reprezentacijom Meksika. Iako smo izgubili 0:2, vrijedi istaći da je Chicharito ostao bez učinka na ovoj utakmici, s obzirom da mu je naš Hasagić odbranio penal početkom drugog poluvremena.

Odbrana Chicaritu na 1:22 , odbrana Henryju na 2:36

Dedićeva odbrana najbitnija, Mitrović rekorder

Mirsad Dedić, nekadašnji golman Sarajeva, Yverdona, Slobode, Đerzeleza i Budućnosti, nešto više od tri godine nosio je reprezentativni dres najdraže zemlje. Za Bosnu i Hercegovinu je skupio 27 nastupa i po broju odigranih minuta (2318) treći je golman u historiji bh. reprezentacije, iza Kenana Hasagića i Asmira Begovića.

S aspekta relevantnosti, njegova odbrana penala zasad je najbitnija odbrana penala u 20-godišnjoj historiji bh. reprezentacije, s obzirom da je jedina u kvalifikacijama koja je bitnije utjecala na rezultat. Naime, Dedić je u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2000, 9. juna 1999. godine na gostovanju kod Farskih Ostrva, pri rezultatu 2:2 odbranio penal domaćem fudbaleru i na taj način nam donio, u tom momentu, izuzetno bitan bod.

Nakon šest kola Bosna i Hercegovina, Škotska i Estonija su imale po sedam, a Litvanija osam bodova, tako da je još sve bilo otvoreno za ove četiri reprezentacije u borbi za drugo mjesto. Na kraju je reprezentacija zauzela treće mjesto u grupi, iza Češke i Škotske. Bez Dedićeve odbrane bi, recimo, Bosna i Hercegovina završila na pretposljednjem mjestu u grupi, tek ispred Farskih Ostrva, a iza Češke, Škotske, Litvanije i Estonije.

Što se tiče onih koji su se na reprezentativnom golu susreli sa više od jednog penala na utakmici, tu na scenu stupa Romeo Mitrović. Ovaj rođeni Tuzlak, iako je u 6 nastupa za A reprezentaciju primio 11 golova (1.83 po utakmici), drži svojevrstan rekord svih reprezentacija (U17, U19, U21 i A) po broju odbranjenih penala na jednoj kvalifikacijskoj utakmici.

On je, naime, u utakmici U21 reprezentacija Bosne i Hercegovine i Španije za plasman na Evropsko prvenstvo 2001. godine dva puta bio uspješniji od igrača „Furije“. Krajem poluvremena, u 44. minuti, odbranio je penal Pablo Orbaizu, a nakon što je po drugi put sviran penal za domaćina u 81. minuti, uspješniji je bio i u duelu sa Xiscom. Zanimljivo je da je rezerva Mitroviću, kako u ovoj, pa tako i u ostalim utakmicama, bio Kenan Hasagić.

Vrijedi istaći da je Mitrović braneći u mađarskoj ligi za Kecskemeti tri puta bio na „streljani“ i čak dva puta izlazio kao pobjednik. On je svojim odbranama penala u susretima protiv Honveda i Rakospalote dva puta osigurao svom timu minimalnu pobjedu od 1:0. Treći pokušaj, iako ga Mitrović nije odbranio, također nije završio iza njegovih leđa. Naime, neprecizan s bijele tačke bio je Krisztian Zahorecz, napadač Kaposvarija.

Supić spriječio Al-Hosnija, Fejzić specijalist za penale

Zajednička stvar Nemanji Supiću i Jasminu Fejziću je ta da su obojica, prije poziva u našu državnu selekciju, bili nepoznanica većini bh. javnosti. Supić je debitovao u eri Ćire Blaževića, u historijskoj utakmici protiv Belgije u Briselu, koju smo dobili rezultatom 4:2. Što se tiče Fejzića, prvi put se našao na spisku selektora Sušića pred utakmicu sa Grčkom, gdje se našao u društvu dvojice Asmira, Begovića i Avdukića.

U svojoj kratkoj reprezentativnoj karijeri, koja je trajala tek nešto više od pola godine i u kojoj je skupio osam nastupa, Nemanja Supić je dva puta bio testiran protivničkim šutem s bijele tačke. U prijateljskom susretu protiv reprezentacije Omana 2009. godine, u kojem je naša nogometna reprezentacija slavila slobodnjakom Sejada Salihovića u 84. minuti (2:1), tadašnji čuvar mreže srpskog Javora odbranio je prvi i jedini penal u bh. dresu. Izjednačenje svojoj reprezentaciji u 29. minuti susreta propustio je donijeti jedan od najboljih strijelaca u historiji Omana, Amad Al-Hosni.

Drugi duel iz kojeg Supić nije uspio izaći kao pobjednik desio se u Briselu, tri mjeseca prije susreta s Omanom. Naša reprezentacija je slavila ubjedljivu pobjedu nad reprezentacijom Belgije 4:2, a zadnji gol na susretu postigao je Wesley Sonck. Ovaj rezultat bi za našu reprezentaciju možda bio i uvjerljiviji da je na golu, recimo, stajao Romeo Mitrović, koji je i bio najavljivan u početnih 11 protiv Belgijanaca, ali se povrijedio samo dan prije izuzetno bitne utakmice. Što se tiče klupskog plana, Supić je odbranio tri od 11 penala u Jelen Super ligi, elitnom rangu takmičenja susjedne nam Srbije.

S druge strane, Jasmin Fejzić, koji je već skoro dvije godine rezervni golman Bosne i Hercegovine, ima tek jedan nastup u reprezentativnom dresu. Debitovao je na Tušnju u septembru prošle godine protiv selekcije Lihtenštajna, kada je u 60. minuti zamijenio Asmira Begovića. Međutim, Fejzić je u Njemačkoj prepoznatljiv kao jedan od najboljih „elfmeterkillera“, gdje ima procenat odbrana s bijele tačke 37%. U popularnoj „Cvajti“, braneći u dresu Furtha, Braunschweiga i Aalena, upisao je tri odbrane iz osam pokušaja s 11 metara.

Za one koji ne znaju, naš golman je, braneći u dresu Furtha, imao priliku odvesti svoj klub u Evropsku ligu, ali ono što mu se tada imat će želju zaboraviti do kraja života. Naime, Borussia Dortmund i Greuter Furth su tada igrali polufinale njemačkog kupa, a stručnjak njemačkog drugoligaša, uvidjevši da će se ići na penale, odlučio je u igru uvesti rezervnog čuvara mreže i specijalistu za udarce s bijele tačke, Jasmina Fejzića.

Svoj prvi nastup u dresu ovog kluba Fejzić bilježi ulaskom u 118. minuti i samo sekunde su dijelile susret od zadnjeg sučevog zvižduka, međutim račune drugoligašu pomrsio je Turčin Ilkay Gundogan, koji je pri kraju 120. minute uputio udarac prema Fejzićevom golu i odveo „Milionere“ u finale. Lopta je prošla našeg golmana, završila na stativi, a zatim se odbila od njegova leđa i naposlijetku završila u mreži. Zaista neslavan debi za našeg reprezentativnog golmana.

Piplica uspješniji od Begovića

Dugo je Tomislav Piplica bio jedini golman koji je ujedno nosio reprezentativni dres Bosne i Hercegovine i bio čuvar mreže jednog od klubova iz Lige 5. Asmir Begović je u Premiershipu debitovao u dresu Portsmoutha 2009. godine. Iste godine je obukao dres Bosne i Hercegovine u susretu s Estonijom.

Piplica se, igrajući za Cottbus, susreo s mnogim velikanima njemačkog nogometa. Živa legenda Energieja, koji je proveo 11 godina u ovom klubu, proveo je šest sezona u elitnom rangu takmičenja Njemačke, Bundesligi. Kako nije odbranio niti jedan penal na golu reprezentacije, osvrnut ćemo se na njegov klupski učinak.

Popularni Tomo, koji je nerijetko pribjegavao izvođenju raznih egzibicija na susretima, odbranio je šest od 20 udaraca s bijele tačke u Bundesligi za solidni učinak od 30%. Zanimljivo da mu je u „Cvajti“, nižem rangu takmičenja, procenat uspješnosti 14%. Odbranio je tri od 21 pokušaja. Jedna od njegovih najprepoznatljivijih odbrana desila se u ligaškom susretu protiv Bayerna, kada je u duelu s legendarnim Olivernom Kahnom izašao kao pobjednik i nije mu omogućio da realizira penal koji bi mu bio prvi pogodak u dugogodišnjoj reprezentativnoj i klupskoj karijeri.

Asmir Begović, po mišljenju mnogih najbolji golman kojeg je Bosna i Hercegovina ikada imala, ne ulijeva baš previše nade svojoj ekipi koja se mora suočiti s dosuđenim penalom. Pored spomenutog penala Nasrija, kojeg naš golman nije uspio odbraniti, Begoviću ni na klupskom planu baš ne cvjetaju ruže kada se radi o najstrožoj kazni. Naime, Begović se u osam sezona, koliko brani u engleskoj Premier ligi, 20 puta našao „jedan na jedan“ sa protivničkim igračem i tek dva puta upisao uspješnu intervenciju. Procenat uspješnosti od 10% je svakako podatak koji ne može radovati i ovaj aspekt je jedan od onih kojim bi se naš reprezentativni čuvar mreže trebao ozbiljno pozabaviti.

Međutim, vrijedi istaći da je jedna od njegove dvije odbrane s bijele tačke bila Franku Lampardu, kojeg je eminentni Bleacher Report. u svom članku iz 2013. godine, smjestio na četvrto mjesto najboljih izvođača penala u historiji najvažnije sporedne stvari na svijetu. Ispred legende Chelseaja samo su Zinedine Zidane, Alan Shearer i Matt Le Tissier.