Gdje je nestao Eder – heroj Portugala na EURU 2016!?

Fudbalska reprezentacija Portugala osvojila je Europsko prvenstvo 2016. godine pobjedom protiv Francuske. Jedini gol postignut je u produžetcima, a djelo je napadača Edera. Nakon pet godina postavlja se pitanje gdje je nestao Eder – junak Portugala u historijskom uspjehu.

Igralo se finale Europskog prvenstva 10. jula 2016. godine između domaćina Francuske i selekcije Portugala. Domaći Francuzi su važili za velikog favorita, a do finala su stigli pobjedama nad Sjevernom Irskom, Islandom i Njemačkom u polufinalu. U grupnoj fazi upisali su dvije pobjede protiv Rumunjske i Albanije ds bi remizirali protiv Švicarske.

S druge strane, Portugal se mučio u grupi. Upisali su čak tri neriješena rezultata, a u knock-out fazi savladali su Hrvatsku nakon produžetka, da bi Poljake izbacili nakon boljeg izvođenja penala. Polufinale je donijelo duel s Walesom gdje je Portugal slavio rezultatom 2:0.

U finalu Portugal je pretrpio veliki udarac kada je ozlijedio najbolji fudbaler selekcije, Cristiano Ronaldo u 25. minuti utakmice.

Unatoč tome Portugal je osvojio EURO 2016, i to pogotkom u 109. minuti prvog produžetka, kada je Eder donio reprezentaciji Portugala prvu i jedinu titulu Europskog prvaka.

Bio je to trenutak koji će ostati upisan u bogatu historiju Europskih prvenstava i zasigurno najvažniji pogodak u historiji ove reprezentacije.

U to vrijeme 29-godišnji Eder je bio igrač francuskog prvoligaša Lillea, kao posuđen igrač iz Swansea gdje nije opravdao očekivanja.

gdje je nestao eder - heroj portugala na euru 2016!?
Jedini gol na meču finala EURA 2016 djelo je Edera

Sada, pet godina nakon te utakmice, Eder ima 33 godine i trenutno je slobodan igrač na tržištu. Nakon historijskog pogotka, Eder je otišao u Lokomotiva Moskvu. Tamo je Eder 2018. godine učestvovao u osvajanju titule prvaka Rusije, koja je za Lokomotivu bila prva poslije 14 godina.

Posljednju utakmicu odigrao je 12. maja 2021. godine kada je Lokomotiva osvojila Kup Rusije, a Eder je odigrao čitave tri minute.

Rusiju je napustio kao slobodan igrač, a za Lokomotivu je ukupno odigrao 119 utakmica uz 14 postignutih golova.

Početak karijere i pokušaj samoubistva

Ederzito António Macedo Lopes rođen je na afričkom kontinentu u državi Guinea-Bissau. Kada je imao tri godine porodica se seli u Portugal u potrazi za boljim životom. Nažalost, sa svega osam godina, Eder je primoran otići u sirotište nakon što je njegov otac osuđena na zatvorsku kaznu zbog ubistva vlastite supruge, Ederove majke.

Bez obzira na sve okolnosti Eder je pokazao fudbalski talenat i s 18 godina zaigrao je profesionalni fudbal u ekipi Tourizense. Uslijedio je odlazak u Academicu Coimbru s kojom je osvojio kup 2012. godine.

Nakon toga odlazi u Bragu gdje je već u prvoj sezoni postigao 16 pogodaka. Odigrao je tri dobre sezone za Bragu, usprkos teškoj povredi koljena, nakon čega je 2015. godine otišao u Englesku i to u ekipu Swansea. U Premier ligi nije uspio uhvatiti pravu formu pa je poslije 15 odigranih mečeva posuđen Lilleu.

gdje je nestao eder
Eder u dresu Swansea

U Francuskoj se zadržao jednu i pol sezonu gdje je postigao 13 golova u 51 meču. Nakon epizode u Francuskoj, Lokomotiva iz Moskve kupuje ovog napadača gdje se zadržao četiri sezone.

Za reprezentaciju Portugala Eder je debitovao 2012. godine, a bio je pozvan da predstavlja selekciju na Svjetskom prvenstvu 2014. godine u Brazilu.

Portugal nije uspio proći grupnu fazu, gdje su izgubili od Njemačke rezultatom 4:0, te remizirali protiv Sjedinjenih Američkih Država 2:2. Jedinu pobjedu Portugal je upisao protiv Ghane 2:1.

Eder je nastupio na sva tri meča, ali bez učinka. Loš nastup na Mundijalu negativno je djelovalo na korpulentnog napadača.

No, svoju priliku je iskoristio dvije godine kasnije kada je postigao pobjednički gol za trofej Europskog prvaka. Na EURU 2016 odigrao je ukupno 54 minute od čega je 41. minut u finalu kada je postigao svoj jedini njegov pogodak na turniru.

Gdje je nestao Eder - heroj Portugala na EURU 2016!?

Nakon velikog uspjeha, Eder se prisjetio teških trenutaka u karijeri.

“Bili su to teški trenutci. Prolazio sam kroz težak period u životu. Imao sam neke teške povrede i nastup na Svjetskom prvenstvu nije prošao kako smo očekivali. Težak period je iza mene i pitao sam se hoće li ikada proći”, izjavio je Eder 2016. godine.

“Veoma sam ponosan što sam dio reprezentacije. Veliki je ovo uspjeh za nas i oduševljen sam”, kazao je Eder te se dotakao pobjedničkog pogotka.

“Dobio sam loptu od Joao Moutinha i našao se u prilici. Osjetio sam da trebam šutirati što sam učinio i znao sam da će lopta završiti u mreži.”

Iza Edera je život ispunjen usponima i padovima. Još od djetinjstva proživljavao je teške trenutke, no pogodak protiv Francuske u finalu EURA je vrhunac njegove karijere i to će ostati upisano u historiju.