Najbolji golovi na EURU 2016

Koji su to najbolji golovi na EURU 2016 pogledajte u nastavku teksta.

Europsko prvenstvo 2016. godine u Francuskoj ponudilo je dosta uzbuđenja, a titulu prvaka Starog kontinenta podigla je reprezentacija Portugala.

Upravo na tom Europskom prvenstvu gledali smo po prvi puta 24 reprezentacije, a nekoliko njih je napravilo historijski iskorak. Selekcija Walesa je kao prva u grupi dogurala do polufinala izbacivši Belgiju u četvrtfinalu, dok je reprezentacija Islanda savladala Englesku i zasluženo se našla među osam najboljih selekcija Europe.

Također treba istaći da je selekcija Portugala grupnu fazu okončala bez pobjede, i s tri remija prošla dalje kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije.

Jedan od igrača koji je zablistao na Europskom prvenstvu 2016 jeste Portugalac Renato Sanches. 19-godišnjak odigrao je odličan turnir i s razlogom je pokupio nagradu za najboljeg mladog igrača turnira. Postigao je jedan pogodak, a upravo taj pogodak koji je zabio Poljacima u četvrtfinalu odveo je utakmicu u produžetke zatim penale gdje je Portugal slavio.

Selekcija Hrvatske nesretno je poražena u produžetcima u osmini finala EURA 2016. No, igrali su fenomenalno u grupnoj fazi pobijedivši Španiju i Tursku uz remi s Češkom republikom.

Iako je Španija povela u 7. minuti, Hrvatska je napravila preokret i slavila s 2:1, a prvi pogodak za Hrvate djelo je Nikole Kalinića. Pred sami kraj prvog poluvremena, Kalinić se odlično ubacio u srce kaznenog prostora i petom poslao loptu iza nemoćnog Davida De Gee.

Gareth Bale je vodio svoju reprezentaciju do historijskog plasmana u polufinale. U grupi B zauzeli su prvu poziciju s dvije pobjede i jednim porazom. Bale je bio prvo ime Walesa u grupnoj fazi gdje je postigao tri pogotka. Najviše pažnje plijene golovi iz slobodnih udaraca koje je zabio Slovačkoj i Engleskoj.

Protiv Slovačke Bale je fenomenalno prevario golmana Slovačke Kozačika pogodivši u njegov ugao. No, još bolji je bio pogodak Englezima jer je bio to udarac s 30 i više metara od gola.

Nevrijedni gol na prvenstvu postigao je portugalski napadač Eder. Golom u 109. minuti Eder je osigurao Portugalu prvu titulu europskog prvaka. Mladi napadač se uspio osloboditi čuvara i uputiti rezantan udarac s nekih 25 metara od gola i savladati Llorisa za veliko slavlje Portugalaca.

Utakmica između Mađarske i Portugala bila je jedna od najboljih na čitavom turniru. Viđeno je čak šest golova, a meč je završen podjelom bodova 3:3. Najbolji pojedinac na meču bio je Cristiano Ronaldo s dva postignuta pogotka, a onaj za 2:2 u 50. minutu bila je prava majstorija. Na centaršut s desne strane odlično je natrčao Ronaldo koji je petom poslao loptu u mrežu.

Još jedan maestralni pogodak djelo je Luke Modrića. Fudbaler Real Madrida postigao je pobjedonosni gol u grupnoj fazi protiv Turske i to na odličan način. Nakon jedne akcije Hrvatske selekcije, lopta se odbila do Modrića koji ju je majstorski poslao uz stativu gola Turske.

Marek Hamšik je bio prvo ime slovačke reprezentacije na Europskom prvenstvu. Njegov pogodak u pobjedi protiv Rusije ostat će u sjećanju. Hamšik ne samo da je postigao eurogol već je i odveo svoju selekciju u osminu finala ovog takmičenja.

Igrao se 45. minut kada je Hamšik poslije kornera probio po lijevoj strani i udarcem desnom nogom pogodio je suprotnu stativu poslije čega se lopta odbija u mrežu nemoćnog Akinfeeva.

Da Dimitri Payet ima razoran udarac potvrdio je to bezbroj puta, Ipak tome su svjedočili i fudbaleri Rumunije. Naime, na otvaranju europskog prvenstava sastali su se domaćin Francuska i selekcija Rumunije. Do 89. minute rezultat je bio 1:1 i mnogi su se pomirili da će ovo biti veliki kiks domaće selekcije.

Onda se ukazao Dimitri Payet koji je razornim udarcem lijevom nogom “skinuo paučinu” na golu Rumunije za veliko slavlje domaćih navijača i prvu pobjedu na turniru.

Belgija je na turnir u Francuskoj doputovala kao jedan od favorita. No zaustavljeni su od Walesa u četvrtfinalu, a utakmica je bila prava ljepotica za sve fudbalske fanove.

Belgiju je u prednost doveo Radja Nainggolan strašnim udarcem u 13. minutu, S lijeve strane Eden Hazard je loptu odložio za Nainggolana koji je uzeo zalet i desnom nogom “probio” mrežu Walesa. Bio je to jedan od najljepših pogodaka na turniru.

Ipak selekcija Walesa je napravila preokret i veliki historijski uspjeh. Ovoga puta nije pogađao Bale već je preokret dobio Robson-Kanu. Igrao se 55. minuti kada se Robson-Kanu našao u srcu šesnaesterca okružen trojicom Belgijskih fudbalera. Jednim potezom izbacio je sve čuvare i preciznim udarcem poslao loptu iza leđa Courtoisa. Bio je to trenutak za historiju.

Najbolji pogodak na Europskom prvenstvu 2016. godine djelo je švicarskog reprezentativca Xherdana Shaqirija. Igrao se meč osmine finala između Švicarske i Poljske. Poljaci su vodili od 39. minute golom Błaszczykowskog, a u 82. minuti je na scenu stupio Shaqiri koji je makazicama s vrha 16-metara poslao loptu uz lijevu stativu gola Fabianskog.

Ovim pogotkom Švicarci su izborili produžetke, ali su ipak ispali nakon jedanaesteraca s obzirom na to da je Granit Xhaka promašio penal u drugoj seriji.

Europsko prvenstvo 2016. godine zaista je ponudilo nekoliko blistavih pogodaka.