U veličanstvenoj atmosferi Željezničar eliminisao Ferencvaros, Manijaci slavili do ranih jutarnjih sati

Kako je FK Željezničar eliminisao Ferencvaros?

Nogomet, igra koja narod oduševljava širom planete i koja narodne mase, navijače baca u delirijum, očaj, ludilo, stres… Niko na svijetu ne zna tačan broj klubova koji žive i takmiče se, od najnižeg do najelitnijeg ranga takmičenja, a svi oni imaju svoje vjerne navijače koji dišu i žive za svoj klub i svoje ljubimce. Takva situacija je i kod nas, jer mnogi klubovi u BiH imaju višedecenijsku tradiciju, imaju ime, rejting, karizmu prepoznatljivu širom dunjaluka.

Jedan od njih je sigurno i sarajevski velikan, ekipa FK Željezničar koji je osnovan davne 1921.godine , i koji je odigrao na  desetine i desetine utakmica na međunarodnoj sceni.

Piše: Rešad Mamela

Navijači dinamit momaka sa legendarne Grbavice, popularni „Manijaci“ rado se prisjebaju svih nastupa njihovog kluba na evropskoj sceni a posebno im je ostala duboko u sječanju utakmica protiv mađarskog velikana, čuvene ekipe Ferencvaros, klub koji je osnovan davne 1899. godine.

Naime, u okviru drugog pretkola Europske lige Željezničar je ukrstio koplja sa ovom ekipom iz Budimpešte. U prvom meču koji je igran u Budimpešti, Željo je slavio sa 0:1, a gol odluke dao je Đenis Beganović u 90. minuti. Revanš meč igran je 23. jula 2015. godine na Olimpijskom stadionu Koševo i izavao je veliko zanimanje ljubitelja nogometa u našoj zemlji, a posebno navijača sarajevskih „Plavih“.

Već od podneva  kolone navijača iz Konjica, Travnika, Visokog, Breze, Hadžiča, Kiseljaka, Kaknja, Olova, Ilijaša…ali i iz brojnih evropskih zemalja: Austrija, Njemačka, Švicarska, Danska…slile su se u Šeher.

željezničar eliminisao ferencvaros
FK Željezničar

Grad je bio obojen u plavo, navijačka pjesma odjekivala je širom grada, atmosfera se je zagrijavala i svi su jedva čekali početak meča. Na tribinama stadiona okupilo se oko 18 hiljada ljubitelja nogometa, sa brojnim zastavama, šalovima, transparentima, trubama, dresovima…

Poštovani čitaoci vaš novinar vršio je radio prenos sa ovog meča i imao prilika da razgovara sa igračima i stručnim štabom prije, tokom i poslije meča i bio sam dobro informisan o svemu što se je dešavalo. Optimizam je bio u „plavom“ taboru, svi su očekivali novi trijumf i prolaz u treće pretkolo europske lige.

Kokot pogađa, tribine eksplodirale

Šef domaćih Milomir Odović na travnjak je izveo momke u koje je vjerovao: Kosorić, Memija, Bajić, Kvesić, Bogdanović, Antolović… Dok je na drugoj strani šef Ferencvarosi Thomas Doll u Sarajevo doveo vrsne znalce: Leandro, Bode, Gera, Varga, Hajnal, Gyomber…

I meč je počeo, u prvih dvadesetak minuta igra se na sredini terena, oba rivala su oprezna i bilježimo samo pokušaje ugrožavanja vratara. Kod Želje to su učinili  Denis Sadiković i Blagojević a kod gostiju Somalia i Lamag ali nije bilo konkretne realizacije.

A onda Koševo „gori“. Igrao se 23. minut, Hadžiahmetović sjajno asistira za Zorana Kokota koji izvanredno reaguje i matira vratara gostiju Dibusza za velikih 1:0 za Željezničar. Na tribinama ludilo, haos, delirijum…svi su transu jer Željo ima rezultat za prolaz dalje. Tim rezultatom završeno je prvo poluvrijeme. U nastavku meča  gosti pokušavaju ofanzivnijom igrom preokrenuti rezultat.

Vodeći pogodak Kokota

Pokušali su  Leandro, Bode, Dilaver ali bezuspješno. I Željo ima dvije – tri dobre polukontre, ali Bajić, Đelmić, Kvesić su bez završnog udarca.

U 75. minuti velika prilika za goste, Zoltan Gera iz slobodnjaka pogađa prečku vratara Antolovića i ostaje 1:0. U sudijskoj nadoknadi Željezničar postiže drugi zgoditak za vodstvo 2:0 a strijelac je Ognjen Đelmić, koji koristi smušenost u odbrani gostiju i rezantnim udarcem „cijepa“ mrežu gostiju.

Nova radost i oduševljenje na tribinama. Navijači slave, skandiraju svojim ljubimcima na velikoj pobjedi i eliminaciji „ponosa“ mađarskog nogometa. Slavlje sa stadiona seli se na ulice Sarajeva, pjeva se i proslavlja velika pobjeda „plavih“ po brojnim restoranima,kafićima,trgovima do ranih jutarnjih sati. Bio je to veliki dan za Željezničar, a koji su proslavili svi ljubitelji nogometa u BiH ali i u dijaspori.

Zasluženo idemo dalje

“Prvo želim da čestitam svim  igračima koji su nastupili u ovom meču. Borili su se svih 90 minuta, trčali kao „navijeni“, za njih nije bilo izgubljene lopte, borili su se za svaku loptu, aut, korner…i to je na kraju donijelo našu zasluženu pobjedu i plasman u naredno kolo. Imali smo nezgodnog protivnika, u čijim redovima igra par odličnih igrača, ali naši igrači su pokazali kako se igra i bori za dres i grb svog kluba”, rekao je šef Željezničar Odović.

Hvala navijačima na ogromnoj podršci

“Želim da se u ime cijelokupne ekipe, svih igrača i trenera, zahvalim našim sjajnim navijačima koji su nas cijeli tok meča izuzetno bučno i temperamentno bodrili i nosili do ove zaslužene pobjede. Pokazali smo kvalitet, karakter, volju za pobjedom i to je na kraju polučilo ovu veliku pobjedu, koja svima nama služi na čast i ponos”, rekao je strijelac prvog gola Zoran Kokot.