Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine igrat će protiv Austrije, Rumunije, Kipra i San Marina u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje će se održati 2026. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi.
Izabranike selektora Sergeja Barbareza očekuje težak zadatak da izbore plasman na najveću smotru reprezentacija svijeta, iako je na oko dobro prošla na žrijebu.
Naime, direktan plasman na Svjetsko prvenstvo 2026 ostvarit će pobjednici grupa, dok će drugoplasirane reprezentacije boriti u baražu zajedno sa četiri najbolje rangirane selekcije iz Lige nacija.
Kvalifikacije će se igrati od marta do novembra.
Kvalifikacione grupe za Svjetsko prvenstvo 2026:
Grupa A: pobjednik Njemačka/Italija, Slovačka, Sjeverna Irska, Luksemburg.
Grupa B: Švicarska, Švedska, Slovenija, Kosovo.
Grupa C: poraženi Portugal/Danska, Grčka, Škotska, Bjelorusija.
Grupa D: pobjednik Francuska/Hrvatska, Ukrajina, Island, Azerbejdžan.
Grupa E: pobjednik Španija/Nizozemska, Turska, Gruzija, Bugarska.
Grupa F: pobjednik Portugal/Danska, Mađarska, Irska, Armenija.
Grupa G: poraženi Španija/Nizozemska, Poljska, Finska, Litvanija, Malta.
Grupa H: Austrija, Rumunija, Bosna i Hercegovina, Kipar, San Marino.
Grupa I: poraženi Njemačka/Italija, Norveška, Izrael, Estonija, Moldavija.
Grupa J: Belgija, Vels, S. Makedonija, Kazahstan, Lihtenštajn.
Grupa K: Engleska, Srbija, Albanija, Latvija, Andora.
Grupa L: poraženi Francuska/Hrvatska, Češka, Crna Gora, Farska Ostrva, Gibraltar.
*pobjednici i poraženi se odnosi na mečeve četvrtfinala Lige nacija.

Izvor: klix.ba/ FOTO: EPA-EFE
Zanimljivosti o Svjetskom prvenstvu u fudbalu
Svjetsko prvenstvo u fudbalu, poznato i kao FIFA World Cup, najveći je i najprestižniji međunarodni fudbalski turnir na svijetu. Evo nekoliko zanimljivosti o ovom fenomenalnom takmičenju:
- Prvo Svjetsko prvenstvo: Prvo Svjetsko prvenstvo održano je 1930. godine u Urugvaju. U njemu je učestvovalo 13 timova, a domaćin je postao prvak, pobijedivši Argentinu u finalu 4-2.
- Najviše osvojenih titula: Brazil je najtrofejnija reprezentacija u povijesti Svjetskog prvenstva, sa čak 5 osvojenih titula (1958, 1962, 1970, 1994, 2002).
- Najveća pobjeda: Najveća pobjeda na Svjetskim prvenstvima dogodila se 1982. godine, kada je Mađarska pobijedila El Salvador sa 10-1.
- Najveći broj golova u jednom turniru: Iako turnir traje samo nekoliko tjedana, 1998. godine na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj postignuto je 171 gol u 64 utakmice, što je rekord za najviše golova u jednom turniru.
- Najmlađi igrač: Najmlađi igrač koji je ikada nastupio na Svjetskom prvenstvu je Pelé, koji je 1958. godine sa samo 17 godina postao ključni igrač za Brazil i osvojio prvi od svojih tri naslova svjetskog prvaka.
- Najstariji igrač: Najstariji igrač koji je nastupio na Svjetskom prvenstvu je Faryd Mondragón iz Kolumbije, koji je 2014. godine, sa 43 godine, nastupio na utakmici protiv Japana.
- Jedini neevropski domaćin u 21. veku: Južna Afrika bila je domaćin Svjetskog prvenstva 2010. godine, što je bio prvi put da je turnir održan u Africi.
- “Zlatna lopta”: Najbolji igrač turnira prima prestižnu nagradu “Zlatna lopta”. Prvi dobitnik ove nagrade bio je Raymond Kopa iz Francuske 1958. godine. Najviše puta ovu nagradu osvajao je Lionel Messi, koji je dobio Zlatnu loptu 2014. godine.
- Najviše gledatelja: Najveći broj gledatelja na jednoj utakmici Svjetskog prvenstva zabilježen je 1950. godine u finalu između Brazila i Urugvaja na Maracanã stadionu u Rio de Janeiru, kada je utakmicu gledalo oko 200.000 ljudi.
- Najveći gubitnici: Najviše poraza na Svjetskom prvenstvu imaju reprezentacije Meksika i Njemačke (iako su Nijemci ostvarili četiri naslova prvaka), dok je Brazil jedina reprezentacija koja je nastupila na svim svjetskim prvenstvima.
Svjetsko prvenstvo u fudbalu je događaj koji nadmašuje sport i postaje globalni fenomen, povezajući ljude svih nacija i kultura.
Evo još nekoliko zanimljivosti o Svjetskom prvenstvu u fudbalu:
- Jedini neevropski tim s četiri titule: Osim Brazila, samo Njemačka (1974, 1990, 2014) i Italija (1934, 1938, 1982, 2006) imaju četiri svjetske titule. No, Brazil je jedini koji je to postigao izvan Europe.
- Najveći broj golova na jednom prvenstvu: Na Svjetskom prvenstvu 1998. godine u Francuskoj, Davor Šuker iz Hrvatske postigao je 6 golova i osvojio Zlatnu kopačku za najboljeg strijelca.
- Jedini nesvetski tim s pobjedom: Sjeverna Koreja je 1966. godine pobijedila Italiju 1-0, što je jedno od najvećih iznenađenja u povijesti turnira.
- Prepoznatljivi simbol: Maskota Svjetskog prvenstva prvi put je predstavljena 1966. godine, a prva maskota bila je Willie, lav, za Svjetsko prvenstvo u Engleskoj.
- Najveći broj golova u finalu: Najveći broj golova u finalu Svjetskog prvenstva postignut je 1970. godine, kada je Brazil pobijedio Italiju 4-1 u finalu u Meksiku.
- Rekordna gledanost: Finalna utakmica Svjetskog prvenstva 1998. godine između Francuske i Brazila gledana je od oko 1,7 milijardi ljudi širom svijeta, što je i dalje jedan od najgledanijih sportskih događaja u povijesti.
- Utakmica s najviše golova: Najviše golova u jednoj utakmici Svjetskog prvenstva postignuto je 1954. godine, kada su Austrija i Švicarska odigrale utakmicu s čak 12 golova (Austrija je pobijedila 7-5).
- Novi format i proširenje: Svjetsko prvenstvo 2026. godine bit će prvo s 48 timova, a ne 32, čime će se još više globalizirati ovaj događaj i omogućiti većem broju zemalja sudjelovanje.
- Neobična pravila: Na Svjetskom prvenstvu 1930. godine, timovi su morali nositi vlastite lopte, jer nije bilo standardiziranih lopti. Takođe, utakmice su se igrale po sistemu “eliminacije” bez grupnih faza.
- Najveći broj poraza u finalima: Nizozemska je jedini tim koji je tri puta igrao u finalu, a nikada nije osvojio titulu (1974, 1978, 2010). Takođe, Argentina i Njemačka imaju po četiri finala sa više od jednog naslova.
Svjetsko prvenstvo u fudbalu ne prestaje iznenađivati i pružati fascinantne priče i nevjerojatne statistike, stvarajući uspomene koje traju generacijama.