Pobjeda BiH u Nur-Sultanu: Pogledajte kako je Smail Prevljak srušio Kazahstan

Pobjeda BiH na gostovanju u režiji strijelca dva pogotka Smaila Prevljaka…

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala prvu pobjedu u kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Katru 2022. godine.

Seniorska selekcija BiH slavila je na gostovanju kod Kazahstana rezultatom 2:0, a oba gola za Bosnu i Hercegovinu postigao je Smail Prevljak. Za izabranike Ivayla Peteva ovo je prva pobjeda u okviru kvalifikacione grupe D za Svjetsko prvenstvo 2022. godine.

pobjeda bih

Smail Prevljak i Miroslav Stevanović režirali pobjedu

Na samom otvaranju meča na stadionu u Nur-Sultanu gledali smo agresivniju selekciju Kazahstana, ali nakon početnog pritiska gosti iz BiH su preuzeli inicijativu. Već u sedmoj minuti zaprijetio je Miroslav Stevanović ali je njegov udarac glavom odbranio domaći golman Pokatilov. Nekoliko minuta kasnije u novoj prilici se našao Prevljak koji je na asistenciju Stevanovića šutirao preko gola domaćina.

Terenska inicijativa i pritisak BiH isplatio se u 25. minuti kada je Stevanović uputio perfektan centaršut što je Prevljak sjajno iskoristio i glavom pogodio mrežu Kazahstanaca. Do kraja prvog poluvremena vidjeli smo još nekoliko prilika pred golom domaćih. U 38. minuti pokušao je Edin Džeko kada je njegov udarac otišao pored gola, zatim i Čivić koji je šutirao iz slobodnog udarca ali je lopta otišla u korner.

Drugo poluvrijeme donosi istu sliku na umjetnom travnjaku Astana arene. U 51. minuti bilježimo udarac Gojaka kojeg zaustavlja Pokatilov. Zatim u novoj prilici je Džeko koji šutira pored okvira gola. U 62. minuti 100% priliku propušta Gojko Cimirot koji se našao sam pred domaćim golmanom 1 na 1, ali njegov udarac odlazi iznad prečke. No, promašaji nisu pokolebali bh. selekciju da nastavi s napadima, pa par minuta kasnije Džeko šutira poslije sjajne akcije, ali je ponovo Pokatilov bio na visini zadatka.

Ipak, nagrada za bolju igru stigla je u 66. minuti kada su ponovo kombinovali Stevanović i Prevljak, a napadač Eupena se odlično snašao i potvrdio sjajnu formu u Jupiler ligi.

Do kraja susreta mogla su bh. fudbaleri do ubjedljivije pobjede, ali pokušaji Edina Džeke nisu našli put do mreže. S druge strane, domaća selekcija Kazahstana imala je nekoliko izleta prema golu Ibrahima Šehića ali bez promjene rezultata.

Nakon tri remija iz četiri odigrane utakmice, selekcija Bosne i Hercegovine upisala je prvi trijumf i sada na svom kontu ima šest osvojenih bodova što je dovoljno za drugu poziciju u grupi. Ipak, stvari se mogu ubrzo promijeniti s obzirom na ishod meča Finska-Ukrajina koji je započeo u 18 sati.

Pratite rezultate UŽIVO.

Nakon utakmice u Nur-Sultanu stigle su čestitike od reprezentativaca koji nisu bili u mogućnosti biti uz reprezentaciju.

Selektor Petev nije krio radost zbog pobjede rekavši poslije utakmice da je bila teška utakmica, ali i zaslužena pobjeda.

“Odigrali smo dobru utakmicu, momci su bili veoma požrtvovani. Nije lako igrati protiv Kazahstana na njihovom terenu i stvoriti toliko prilika. Ali odigrali smo odlično i zasluženo pobijedili. Čestitam momcima. U Zenici smo takođe imali mnogo šansi, ali smo dva puta pogriješili. Danas nije bilo takvih grešaka, iako nije bilo lako došli smo do zaslužene pobjede.”

Svoje viđenje meča dao je i heroj današnje pobjede, Smail Prevljak:

“Dominirali smo 90 minuta i kontrolisali smo igru. Imali smo još prilika i zasluženo pobijedili. Zadovoljan sam što sam dao dva gola, ali prije svega me usrećuje što smo pobijedili. Ako ponovimo igru od danas možemo se nadati najboljem i protiv Ukrajine”

Naredna utakmica seniorske reprezentacije BiH za plasman na SP 2022, na rasporedu je za tri dana kada će izabranici Peteva gostovati kod reprezentacije Ukrajine, koja se pokazala kao najozbiljniji rival za drugu poziciju u grupi koja vodi u baraž.

Do kraja kvalifikacija ostao je još jedan kvalifikacioni prozor u 11. mjesecu ove godine kada će BiH gostovati reprezentacije Finske i Ukrajine.