Od fudbalske reprezentacije BiH treba prestati očekivati!

Fudbalska reprezentacija BiH poražena je od selekcije Nizozemske u Amsterdamu rezultatom 3:1. Bilo je ovo četvero kolo u okviru Lige Nacije grupe A.

Bh. selekcija je u Amsterdam otputovala nakon tri poraza u Ligi Nacija protiv Poljske te u prijateljskom susretu od Irana na Koševu par dana ranije. S druge strane Nizozemcima je ova utakmica bila izuzetno važna kako bi ostali u borbu za plasman u play-off Lige Nacija.

Domaći su tako i otvorili susret i postigli pogodak preko Wijnalduma u šestoj minuti. Nedugo zatim odbrana reprezentacije BiH ponovo je kapitulirala. Ponovo je strijelac Wijnaldum u 14. minuti. To je ujedno bio i rezultat prvog poluvremena.

U nastavku susreta gledali smo istu sliku meča. Nizozemci su odmah postigli novi pogodak preko Depaya u 55. minuti za visokih 3:0.

U 61. minuti na travnjak izlaze Smail Prevljak te Vladan Danilović. Dvije minute nakon toga napadač Eupena postiže pogodak. Asistirao je Edin Višća.

Do kraja meča nije bilo promjene rezultata, a debi u nacionalnom dresu imao je Almedin Ziljkić koji je ušao u 90. minuti.

Tone brod reprezentacije BiH

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je devet poraza u posljednjih 15 duela. Od zadnje pobjede, sada već sve samo ne Zmajeva, prošlo je nešto manje od godine dana. Doduše, bila je to pobjeda protiv Lihtenštajna rezultatom 0:3.

Kao razlog ovome strmoglavom padu forme možemo navesti brojne parametre. Dovoljno dobar dokaz je video koji odavno kruži forumima u kojem Senad Lulić otkriva Samiru Handanoviću kako je to otići na reprezentativnu pauzu. Kapitenu Lazija ne treba zamjeriti koji je pružao konstantne partije, jer je čovjek bio apsolutno iskren i otvoren.

Također se izbor Roberta Prosinečkog kao selektora smatra velikim promašajem. Popularni Žuti u svom rezimeu nema niti jedan kvalitetan kolektiv da je vodio. Iako je bio fenomenalan fudbaler, Prosinečki se nije pokazao kao pouzdan selektor za BiH. Očarao nas je igrom reprezentacije u Ligi nacija kada smo ostvarili plasman u grupu A gdje nastupa 16 najboljih selekcija Europe.

Ali u kvalifikacijama ništa. Još veća očekivanja za plasman na EURO 2016, javnost je dobila kada su izvučene kvalifikacione grupe. BiH je tada za protivnika imala Italiju, Grčku, Finsku, Armeniju te nesretni Lihtenštajn.

Slabašna pobjeda protiv Armenije dala nam je do znanja da ova reprezentacija ima određenu snagu na koju je sposobna pobijediti utakmice protiv sličnih reprezentacija. Nesretni remi protiv Grčke na Grbavici bio je ravan porazu. Otvorili smo meč odlično poveli 2:0 i kontrolirali tempo igre. U drugom poluvremenu ostajemo bez Pjanića zbog crvenog kartona i Grci se vraćaju do kraja meča.

od fudbalske reprezentacije bih treba prestati očekivati!
Duel reprezentacije BiH i Grčke na Grbavici

Tada se atmosfera počela narušavati. Ruku na srce da se radi o remiju s Italijom u Sarajevu ne bi bio problem, nego se ovdje radi o našim starim poznanicima iz Grčke. Dueli između BiH i Grčke uvijek su puni posebnog naboja i znali smo da ih trebamo pobijediti ovdje i lagano putovati u Grčku.

Nakon par mjeseci pauze, novo okupljanje reprezentacije u kojem gostujemo Finskoj te idemo na megdan Italiji. Puni optimizma i činjenice da je sezona završila, septembarski termin želimo dočekati s pobjedom protiv Finaca.

Ali, Finci su nas odučili od fudbala. Kao da se nisu oznojili 90 minuta odigrali su meč i postigli dva lagana kola. Da je Mario Vrančić u svlačionici Norwicha ponudio Temmu Pukiju ovaj rezultat, Finac bi mislio da se ovaj šali.

Baš tako je i bilo, Pukki je postigao dva nikad laška pogotka i upisao nova tri boda Fincima, koji će ispostavilo se naš najveći rival za drugo mjesto grupe J.

Poraz kao da nas je prodrmao, ali kud baš na Italiju od svih reprezentacija. Odigrali smo hrabar meč i poveli u Torinu. Tada smo pomislili to je ta igra koju ova reprezentacija ima, to je naš kvalitet Višće i Džeke. No, kako to obično biva s reprezentacijom BiH koja baš nema sreće, Talijani dolaze do prekreta i pobjede od 2:1.

Poraz od Armenije niko nije očekivao. “Dobili smo ih kući, bolji smo od njih dobit ćemo opet.” Ali i tada smo odigrali daleko ispod svog nivoa gdje smo poraženi 4:2. Autogol Stjepana Lončara (nemam ništa protiv momka), opisao je trenutno stanje u kojem je fudbalska reprezentacija BiH. U panici smo i zbunjeni, trebamo brzo reagovati što i činimo ali na našu štetu. Sami pali sami se ubili.

Ipak da ne bude sve tako crno, BiH je slavila protiv Finske u Zenici 4:1 te vratila nadu za plasman na EURO. I stiglo nas je gostovanje u Grčku u nikad gorem stanju. Za razliku od one forme u kojoj smo bili kada smo ih imali na koljenima u sred Atine, sada dolazimo “kao da eto pokušamo nešto uraditi”. Imali smo htijenja i volje, ali ponavljam i u boljoj formi nismo uspjeli uzeti bodove u Grčkoj.

Lagani poraz od Italije i zatim taj nesretni 18. novembar 2019. godine kada smo upisali posljednju pobjedu, zaključili su još jedan neuspjeli pokušaj da se ode na EURO.

Nadali smo se odlasku kroz baraž jer ovoga puta igrao s Sjevernom Irskom koju smo pobijedili dva puta u Ligi nacija. Poraz na Grbavici samo je udario pečat na činjenicu da nemamo kvalitet.

Do boljih vremena reprezentacije BiH

Istini za volju, i mi novinari snosimo određenu krivicu. Svakodnevno kopamo po internetu kako bi napisali neki članak o našim reprezentativcima, jer ono to se najviše čita i donosi posjete i klikove što je jednako zarađivanju novca. Vjerujemo da se i taj sadržaj čita kod samih reprezentativaca. Jer iskreno tko ne bi volio pročitati nešto pozitivno o sebi u “novinama”. To naravno diže samopouzdanje kod igrača koji su u tom trenutku na svom poslu u nekom europskom klubu.

Do reprezentativnog okupljanja dogodi se kontraefekt jer reprezentativci znaju da putuju u rodnu zemlju gdje svi jedva čekaju da oni dođu. Možda se to ne primijeti na njihovoj press konferenciji prije utakmice, ali se na terenu svakako primijeti. Razlog? BiH ne zna biti favorit u sportskim takmičenjima. Pa kako da se ne sjetimo Eurobasketa 2013 i nesretne Slovenije te ofsajda u Brazilu 2014 godine.

Jednostavno rečeno, bolje nastupamo kad smo autsajderi. Sjećamo se pobjede protiv Belgije 2:4 koju niko nije očekivao. Ali i sjajnu igru koju smo pružili u Parizu kada je Samir Nasri izborio penal.

Reprezentacija BiH 2015. godine / Photo by: reprezentacija.ba

Fudbal jeste najvažnija sporedna stvar na svijetu, ali što se prije posvetimo sjajnim rezultatima ostalih bh. selekcija bit ćemo sretni. Vedran Bosnić radi nešto drugačije s košarkaškom reprezentacijom što je do sada dalo rezultata. Isto se radi i u ženskoj košarkaškoj reprezentaciji na čijem je čelu Razija Mujanović, osoba koja je primljena u FIBA-inu Kuću Slavnih. Srce smo ostavili u Njemačkoj prije nekoliko dana kada su Prce i Ovčina izveli najbolju akciju prvog kola kvalifikacija.

Zaista, fudbalska reprezentacija BiH zaslužuje da prođe ciklus rebuildinga i stvori se jedna nova generacija koja će nam izmamiti osmijeh na lice. Do tada ispadanje u grupu C Lige nacija neće predstavljati problem.