Najluđa trka za titulu u Europi, čak 4 tima u borbi za prvaka

Rezultati u posljednjem kolu La Lige pokazali su da najluđa trka za titulu u Europi očekuje nas u Španiji.

Ako je suditi po rasporedu do kraja La Lige bit će prave drame, baš kakvu španski fudbal zaslužuje. Godinama u nazad dominirali su Real i Barcelona i na vrijeme osiurali titulu prvaka, a ove sezone činilo se da će to biti Atletico Madrid koji je u jednom trenutku izgledao nedodirljivo.

Ipak igrači Diega Simeona ponovo su kiksali, ovoga puta na gostovanju na San Mamesu i apsolutno otvorili trku za prvaka u kojoj se nalazi čak četiri ekipe.

Naim,e ekipa iz glavnog grada Španije poražena je na gostovanju kod Athletic Bilbaa rezultatom 2:1.Da će ovo biti težak meč za lidera tabele pobrinuo se napadač domaćih Alex Berenguer u osmoj minuti kada je doveo Bilbao u vodstvo. Bio je to odličan centaršut beka Cape koji je Berenguer glavom poslao iza leđa nemoćnog Oblaka. Bio je ovo osmi pogodak u sezoni za napadača Athletica.

Prijetili su gosti preko Correa ali lopta odlazi pored gola. U 32. minuti sjajna prilika za domaćina kada je šutirao Villalibre ali je Oblak sjajno reagovao. Na odmor se otišlo rezultatom 1:0, da bi u nastavku Atletico Madrid krenuo odlučnije. U 53. minuti udarac je oprobao Marcos Llorente ali lopta odlazi pored gola. Nedugo zatim pokušava i Carrasco , ali rezultat se nije promijenio.

Mogao je Bilbao riješiti utakmicu u 58. minuti kada su istrčali sjajan kontranapad ali šut Sancet ide preko gola Oblaka. Potom je Simeone u igru ubacio Suareza, Joao Felixa i Lemara, a izjednačenje dolazi u 77. minuti kada je poslije kornera odlično skočio Stefan Savić i postigao gol za 1:1.

Previše uzbuđenja nije bilo sve do 86. minute kada su domaći izborili korner. Centrirao je rezervista Ibai, a sjajno skočio stoper Inigo Martinez i vratio prednost domaćinu. Bio je to veliki šok za Atletico Madrid koji nije uspio doći do poravnanja i tako upisao četvrti poraz u sezoni, drugi u posljednjih pet utakmica.

Ovim porazom Atletico je ostao na 73 boda dok su prvi pratioci Real Madrid i Barcelona prišli na dva boda zaostatka.

Trenutak inspiracije Griezmanna

Ranije tog dana Barcelona je upisala vrlo važnu pobjedu na gostovanju kod Villarreala iako su gubili 1:0.

Prvo je zaprijetila Barcelona preko Frenkieja De Jonga koji je šutirao na prazan gol, ali je Asenjo fenomenalno intervenisao.

Kazna je ubrzo stigla u 26. minuti jer je Žutu podmornicu u vodstvo doveo Chukwueza nakon sjajnog pasa Pau Torresa. Izbacio je stoper domaćih čitav vezni red i zadnju liniju Barce što je mladi Nigerijac odlično iskoristio i predriblao Ter Stegana za veliko slavlje domaćih.

No, prednost domaćih nije dugo trajala. Stoper Barcelone Mingueza uputio je jednu sjajnu loptu za Griezmanna koji se našao ispred Asenja kojeg je s Francuz prebacio klinički preciznim udarcem za poravnanje rezultata na 1:1.

U 35. minuti Barcelona dolazi do preokreta nakon što je pogriješio Foyth. Pokušao je bivši igrač Spursa vratiti loptu do svog golmana, ali je taj pas presjekao Griezmann i drugi put matirao Asenjo za 2:1.

U nastavku meča bez previše uzbuđenja. Treba spomenuti crveni karton domaćeg igrača Triguerosa koji je opasno startovao nad Leom Messijem zbog čega je glavni sudija Del Cerro pokazao direktan crveni karton.

Do kraja utakmice nije bilo promjene rezultata pa je Barcelona pobjedom stigla na dva boda zaostatka i utakmicu manje.

Real Madrid nije uspio

Dan prije u subotu, Real Madrid je ugostio Betis ali meč u Madridu odigran je bez golova. Najbolje prilike za Real imao je Rodrygo koji je pogodio prečku u 56. minuti. Prijetio je i Luka Modrić ali je Claudio Bravo bio na visini zadatka.

Raspored do kraja

Atletico Madrid poslije ovog poraza ne zavisi samo od svojih rezultata dok Barcelona ipak zavisi. Do kraja prvenstva ostalo je još pet kola. Ispred Atletica je prilično težak raspored. Prvo će na gostovanje kod Elchea koji se bori za opstanak. zatim slijedi gostujući meč protiv Barcelone koji bi mogao mnogo toga otkriti. Nakon toga ekipa Simeona dočekuje Real Sociedad i Osasunu, a u posljednjem meču sezone gostuju kod Valladolida.

Kada je riječ od Realu njih čeka meč protiv Osasune pa protiv Seville. Nakon toga gostuju kod Granade i Bilbaa, a posljednje kolo dočekat će Real Madrid. Treba napomenuti da Real između ovih utakmica ima mečeve polufinala Lige prvaka protiv Chelseaja.

Barcelona s druge strane ima još šest utakmica do kraja prvenstva. Katalonci dočekuju Granadu pa gostuju kod Valencije. Slijedi gostovanje Atletico Madrida na Nou Campu pa gostovanje Levantea. U pretposljednjem kolu Barca dočekuje Celtu te ide na gostovanje kod fenjeraša Eibara.

Ovakav epilog znači da ćemo u Španiji gledati najuzbudljiviju završnicu sezone od svih europskih liga. U Engleskoj premier ligi Manchester City je već osigurao titulu, Inter je pobjedom nad Veronom došao na korak do Scudetta. Bayernu je u Njemačkoj potrebno svega dva boda za novi trofej dok će se u Francuskoj takmičiti Lille, PSG i Monaco, ali djeluje da Liga 1 nije toliko uzbudljiva kao španska La Liga.