Upoznajte najgori fudbalski klub na svijetu

Najgori fudbalski klub na svijetu, nije osvojio ni bod, a primio preko 100 golova u samo jednoj sezoni!

Kroz bogatu historiju fudbala mnogi klubovi su bili predmet rasprave oko toga koji je najbolji klub svih vremena. Ali, rijetko kada ćemo čuti rasprave o najgorem klubu na svijetu, a vjerujte kandidata za to ima mnogo.

No, ako baš treba izdvojiti jedan klub onda je to klub sa sjevera Turske. Zbog čega je ova ekipa dobila etiketu ‘Najgori klub na svijetu‘ saznajte u nastavku teksta.

kardemir karabuksporom
Kardemir Karabuksporom

Najgori fudbalski klub na svijetu

Kada u jednoj sezoni klub ispadne iz elitnog takmičenja u niži rang nije strašna stvar, ali kada već u narednoj sezoni taj isti klub ispadne iz druge lige u treću onda je riječ o veoma lošoj politici kluba.

To je slučaj s Kardemir Karabuksporom iz grada Karabuka koji je svojim navijačima u posljednjih 10 godina priredio mnogo uzbuđenja i razočarenja.

Prvo je Karabukspor 2008. godine ostvario plasman u Prvu ligu Turske, koja je drugi rang turskog fudbala tik iza Super lige. Samo dvije godine su bile potrebne da se ovaj klub nađe u društvu najboljih jer su u sezoni 2009/2010 osvojili Prvu ligu čime su se vratili u elitni rang po prvi puta nakon 1999. godine.

Za pet sezona u Super ligi, Karabukspor je najbolji rezultat ostvario u sezoni 2013/2014 kada su završili kao sedmi na tabeli, kada su igrali kvalifikacije za Europa ligu ali su zaustavljeni u playoffu. Godinu dana nakon toga završili su na 16. poziciji što je značilo povratak u Prvu ligu.

Za povratak u društvo najboljih bila je potrebna jedna sezona nakon čega slijedi nestvaran niz ovog kluba osnovanog daleke 1969. godine.

Totalni fijasko i užasna statistika najgoreg kluba ikad

U sezoni 2016/2017 završili su na 12. poziciji, da bi narednu sezonu 2017/2018 odigrali katastrofalno. Za 34 utakmice ostvarili su samo tri pobjede i tri neriješena rezultat što je rezultiralo posljednjim mjestom u Super ligi i svega 12 upisanih bodova. Da stvar bude gora, Karabukspor je sezonu otvorio fantastično jer su u prva tri meča upisali pet bodova uključujući pobjedu nad Basaksehirom od 3:1.

najgori fudbalski klub na svijetu
Kardemir Karabukspor je najgori fudbalski klub ikad

Od tada uslijedio je neobjašnjiv pad u igri, a treba spomenuti da su u čak dvije utakmice poraženi s rezultatom 7:0. U 24. kolu u Karabuk je stigao Galatasaray koji je već na poluvremenu imao prednost od 0:6.

Isti scenario je bio i kada je Fenerbahce stigao u Karabuk u okviru pretposljednjeg kola. Gosti iz Istanbula su za poluvrijeme postigli “samo” četiri pogotka, dok su još tri stigla u nastavku meča.

Nisu pomogle ni čak četiri promjene trenera pa je shodno tome, Karabukspor sezonu završio s negativnom gol razlikom od nevjerovatnih -66 i čak 24 boda zaostatka od sigurne zone.

Ponovno igranje u Prvoj ligi Turske nije bilo strano za ovaj klub, ali ni najveći skeptici nisu mogli pomisliti da će Karabukspor u sezoni 2018/2019 ispasti u treći rang Turskog fudbala.

Tada su uspjeli premašiti sami sebe i ostvariti nevjerovatnu gol razliku.

Za čitavu sezonu uspjeli su postići svega 10 pogodaka, a pri tome su primili nestvarnih 112 golova što znači da je gol razlika bila u ogromnom minusu od 102 pogotka.

U 34 meča nisu osjetili slast pobjede upisavši svega tri remija, ali i ta tri osvojena boda oduzela je UEFA zbog financijskih problema.

Pa je tako Karabukspor iza sebe ostavio nestvarnu sezonu koja će se prepričavati jer su na kraju sezone ostali bez bodova i imali nevjerovatnu odbranu koja je uspjela primiti 112 pogodaka.

Minus bodovi najgorem fudbalskom klubu

Sezona 2019/2020 donosi iste glavobolje. Ponovo je Krabukspor na posljednjem mjestu, ali ovoga puta Druge Turske lige.

Uspjeli su upisati pobjedu nakon skoro pa dvije godine, ili tačnije 726 dana. Ukupan učinak je bio dvije pobjede i tri remija što je bilo dovoljno za devet bodova, ali ponovo su ostali bez tri boda kazne zbog istih problema.

Gol razlika je ovoga puta bila nešto “blaža” s minusom od 56 pogodaka.

Uslijed pandemije korona virusa, fudbalska sezona u Turskoj je okončana što je spasilo Karabukspor ispadanja u četvrtu ligu ove države.

U tekućoj sezoni 2020/2021 ništa novo. Karabukspor je opet na samom dnu lige, ali sada je bodovni saldo, vjerovali ili ne u minusu.

Za 19 odigranih utakmica ostvarili su dva remija i 17 poraza, ali identična situacija s finansijama primorala je Savez da im oduze tri boda, pa je tako KArabukspor na 20. poziciji s -1 osvojenim bodom i gol razlikom od -51.

Što će biti s ovom turskom ekipom ostaje nam da vidimo u nastavku sezone. Ako pogledamo na roster ove ekipe, najstariji igrač ima 24 godine i radi se o kapitenu Omeru Celiku.

Prema podatcima s Transfermarkta nevrijedni igrač je 19-godišnji Cihan Aydin čija se vrijednost procjenjuje na 75 hiljada eura. Trenutna vrijednost ekipe iznosi 725 hiljada eura.

Elvir Baljić na klupi Karabukspora

Treba istaći da je nekadašnji bh. as Elvir Baljić sjedio na klupi ove momčadi i to u sezoni 2105/2016 kada je za 11 mečeva ostvario učinak od četiri pobjede, tri remija i četiri poraza.