back to top

Kako je Mehmed Baždarević pomogao Sarajevu da osvoji titulu 1985. godine

Drugi upravo čitaju

Komšija. Osoba često preča i od rodbine. Tu je za svakodnevnu kafu, a u trenucima nevolje prvi uskače u pomoć. Možete jedan drugom zamjeriti brojne sitnice, ali je komšija uvijek na prvom mjestu.

Kako je Mehmed Baždarević pomogao Sarajevu?

Komšijski derbi. Dan kada je komšija na onoj tamo strani. Ukoliko vaša ekipa pobijedi komšija neće izlaziti iz kuće bar nekoliko dana. Ukoliko izgubi…Ma lijepo je i u kući. A kada se situacija malo smiri, opet sa komšijom na kafu.

Godine 1985. FK Sarajevo osvojio je titulu. Bila je to sjajna generacija igrača koju su činili Đurković, Radeljaš, Kapetanović, Janjoš, Hadžibegić, Jozić, Jakovljević, H.Musemić, S.Merdanović, Pašić, Janjuš, Zijad Švrakić, Dragan Božović, Nihad Milak…

Iako pojedini nisu imali velika očekivanja kada je ova generacija u pitanju, sedam igrača poniklih u Sarajevu nosilo je tim do druge šampionske titule u historiji kluba.

Ipak, jedan trenutak ostaće zabilježen kao antologijski, a desio se na utakmici između Željezničara i Hajduka.

Sjećate se komšije sa početka priče? Eh, taj komšija bio je nekadašnji selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine, Mehmed Meša Baždarević.

Tadašnji kapiten ekipe Željezničara koja je iste sezone igrala polufinale kupa UEFA sa Videotonom i skoro ostvarila plasman u finale gdje bi igrali sa Real Madridom, učinio je nešto čime je “kupio” navijače Sarajeva i sve iskrene fudbalske sladokusce.

Borbu za titulu od samog početka Sarajevo je vodilo sa ekipom Hajduka. Ekipa Boška Antića bila je jesenji prvak sa dva boda prednosti ispred Hajduka. Mogli su bordo igrači i povećati prednost s obzirom da su kolo prije kraja imali 3 boda više od splitskih Bilih pred utakmicu sa Zvezdom, dok je Splićane čekao derbi sa Dinamom. Ipak, umjesto povećanja prednosti, ona je smanjena za jedan bod, budući da su Hajduk i Dinamo remizirali na Maksimiru, dok je Sarajevo na Marakani pretrpilo težak poraz, od 1:4.

U nastavku sezone mnoge su se ekipe pojačale, dok je Sarajevo nastavilo igrati sa postojećim igračkim kadrom. Redale su se utakmice, a bodovna razlika između Sarajeva i Hajduka iz kola u kolo se mijenjala.

Tri kola prije kraja, Musemić, Pašić i ostali imali su dva boda više od Hajduka, a pred njima su bile domaće utakmice sa Iskrom, zatim gostovanje u Skoplju sa Vardarom, i još jedna utakmica na Koševu protiv Crvene Zvezde. Bordo momcima su trebale dvije pobjede i jedan remi.

Krenulo je odlično. Sarajevo je savladalo Iskru sa 3:0, ali je Hajduk u stopu pratio, te sa pobjedom od 2:0 nad Slobodom ostao na istoj razlici. Predzadnje kolo donijelo je neugodno gostovanje kod Vardara u Skoplju za Sarajevo, te utakmicu između Željezničara i Hajduka. U prvoj utakmici rezultat na poluvremenu bio je 2:1 za Vardar, a na Koševu je bilo i više nego burno. U najmanju ruku sumnjiva utakmica donijela je vodstvo Hajduka od 0:3 već nakon 17. minuta. Na poluvremenu je rezultat glasio 1:4 i sa tom pobjedom, uz poraz Sarajeva, Hajduk bi zasjeo na vodeću poziciju pred posljednje kolo.

Ipak, tada je na scenu stupio Baždarević. Brojni navijači Sarajeva koji su bili na toj utakmici i dan danas prepričavaju njegovu reakciju na poluvremenu.

Kao istinski lider i autoritet u svlačionici Željezničara, Meša je prilikom izlaska sa terena na pauzu najblaže rečeno zaprijetio svojim saigračima da ne smiju igrati na način koji bi oštetio najljućeg rivala – FK Sarajevo. Zbog mlađeg dijela naših čitatelja nećemo citirati Baždarevića, ali s obzirom na krajnji rezultat utakmice 4:4, možete prepostaviti da su Baždarevićeve riječi imale jako veliki uticaj na njegove saigrače. Gudelj i Samardžija smanjili su na 3:4, a sam Baždarević pogodio za konačnih 4:4 i tako pobrao simpatije navijača Sarajeva.

Tome svjedoči i izjava Predraga Pašića koji je svojevremeno rekao:

“Mislim da su ključne utakmice bile u Novom Sadu i Zagrebu protiv Vojvodine i Dinama. Obje utakmice smo riješili u svoju korist 2:1. Premda ne bih zanemario ni ulogu Želje, koji je u pretposljednjem kolu igrao sa našim izravnim konkurentom Hajdukom na Koševu 4:4, što je nama išlo u prilog. Tako su i naše komšije pridonijele da titula dođe na Koševo.”

Na pomen te utakmice, legendarna desetka Želje kaže da mu je najdraža u plavom dresu. Sa osmijehom na licu kaže kako je prije svega reagovao kao čovjek i kao sportista koji ne voli gubiti, ali da voli Sarajevo i da je želio da oni budu prvaci. Legenda kaže da su tu noć u njegovom kafiću 10-ka zajedno sa njim proslavljali i igrači Sarajeva. Zato je Meša imao i veliku podršku simpatizera kluba sa Koševa pred dolazak na poziciju selektora Bosne i Hercegovine.

U posljednjem kolu Sarajevo je savladalo Zvezdu, dok je Hajduk poražen od Dinama, te je tako Bordo klub osvojio svoju drugu titulu u historiji kluba.

Autor: Dino Šečić