Manchester City u finalu Lige prvaka, Guardiola uspio poslije 10 godina

Manchester City u finalu Lige prvaka čime je ispisao historiju, a najveći povod za slavlje ima Pep Guardiola koji se vratio u finale nakon 10 godina…

Fudbaleri Manchester Cityja savladali su Paris Saint Germain u revanš meču polufinala Lige prvaka rezultatom 2:0 i tako se plasirali u svoje prvo finale Lige prvaka u historiji kluba. Nakon pobjede na Prku Prinčeva prije sedam dana, igrači Pepa Guardiole odigrali su jednu disciplinovanu utakmicu, mnogo lakše od očekivanog postigli dva pogotka i s ukupnih 4:1 izbacili prošlosezonskog finalistu PSG iz polufinala Lige prvaka.

Da će ovo biti neobična noć pobrinuo se snijeg koji je pred početak meča prekrio travnjak stadiona Etihad. Iz tabora Pariza bili su svjesni koliko ovaj meč znači i šta moraju napraviti da bi ostvarili plasman u veliko finale. Kako smo i najavljivali Mauricio Pochettino je ostavio na klupi rovitog Kyliana Mbappea, a već od početka meča PSG je preuzeo inicijativu.

Već u sedmoj minuti gosti su tražili jedanaesterac, a sudija Kuipers je pokazao na bijelu tačku. No, poslije konsultacije s VAR sobom, elemenata za najstrožiju kaznu nije bilo jer je lopta pogodila Zinchenka u rame, a ne ruku kako su signalizirali igrači Pariza. I kada se činilo da je Pariz taj koji stvara pritisak i prilike nakon toga, uslijedio hladan tuš za goste. Jednu dubinsku loptu golmana Edersona odlično je iskoristio Zinchenko uposlio De Bruynea čiji udarac zaustavlja Keylor Navas. Ipak u nastavku akcije lopta dolazi do Riyada Mahreza koji rutinski šalje loptu u mrežu za vodstvo od 1:0.

Nedugo zatim prijeti PSG preko Marquinhosa, ali njegov udarac zaustavila je prečka. Nakon toga pogriješio je Silva što je pokušao iskoristiti Di Marija i zabiti na prazan gol, ali lopta odlazi pored stative. Do kraja prvih 45 minuta nije bilo pretjeranih uzbuđenja, osim udarca Mahreza kojeg je ukrotio Navas.

Kako je meč odmicao činilo se da je odbrana Manchester Cityja sve sigurnija, a igrači Pariza sve nervozniji i nervozniji. Posebno treba izdvojiti Rubena Diasa koji je odigrao fenomenalan meč te je uspio zatvoriti sve prilaze svome golu. Doslovno se bacao na glavu na svaki pokušaj Pariza upućen prema golu i s razlogom je donio epitet najboljeg pojedinca na meču.

Veliku priliku za 2:0 imao je Phil Foden u 54. minuti kada je istrčao sam ispred Navasa, ali iskusni čuvar mreže odbranio je njegov pokušaj. S druge strane pokušavao je Neymar na sve moguće načine doći do pogotka, ali odbrana Cityja uspjela je zatvoriti sve moguće prilaze što je očigledno frustriralo Brazilca.

U 63. minuti ponovo je sijevnula kontra igrača Cityja, a pogodak za 2:0 postiže Mahrez kojem je ovo bio treći pogodak u dvomeču protiv Pariza. Pokušao je Pochettino s određenim izmjenama razbuditi svoje igrače, ali bezuspješno. Vrhunac noći gostiju iz Francuske dogodio se u 69. minuti kada je nervozni Di Maria udario Fernandinha prilikom izvođenja auta čime je zaradio direktan crveni karton. Uslijedila je burna reakcija igrača PSG-a, a i sam nastavak meča bio ispunjen tenzijama.

No iskusni sudija Kuipers uspio je smiriti situaciju pokazavši nekoliko žutih kartona, a do kraja meča nismo vidjeli promjenu rezultata, a treba izdvojiti udarac Fodena koji je pogodio desnu stativu.

Ovom pobjedom Manchester City se plasirao u finale Lige prvaka po prvi put u klupskoj historiji, a za Pepa Guardiolu ovo znači da će po prvi puta nakon deset godina ponovo igrati veliko finale najelitnijeg takmičenja na svijetu. Nakon utakmice, Pep nije krio oduševljenje i radost.

“Ovo je nevjerovatno. Mnogi misle da je jednostavno doći do finala prvaka. Sve što smo radili proteklih pet godina konačno sada ima smisla. Moji momci su svakog dana bili konstantni. Postigli smo gol kroz živi zid u prvoj utakmici, a danas je Marquinhos pogodio prečku u prvom poluvremenu, tako da je malo potrebno da ispadnete. Manchester United je osvojio titulu jer se John Terry okliznuo, pa je postigao gol u posljednjem minutu protiv Bayerna, Real je to isto uradio protiv Atletica u 93. minutu. Ovo je jako teško takmičenje i pita se i neka viša sila”, pričao je Pep na press konferenciji dodavši:

“Prije svega želim da se obratim igračima koji nisu nastupili danas. Jako mi je žao zbog njih jer su bili fantastični tokom čitave sezone i znam koliko je teško kada ne igraš. Zatim da se zahvalim i našem vlasniku u Abu Dhabiju i ljudima iz svih drugih sektora. Volio bih da kažem da je ovo pobjeda za sve igrače koji su bili tu prije nas, Colina Bella i Mikea Summerbeeja, ali posebno za one koji su došli nakon preuzimanja i pomogli klubu da dosegne viši nivo – Joeu Hartu, Pablu Zabaleti, Vincentu Kompanyju, Davidu Silvi i Agueru, koji je tu s nama.”

Malo je Guardiola nije krio ni zadovoljstvo igrom njegove ekipe koja je savladala PSG u dva meča.

“Dobili smo tim koji je izbacio Barcu i Bayern sa 4:1 na kraju. Mučili smo se u prvom poluvremenu, jer nismo uspjeli da izvršimo presing. U drugom smo zbili redove i bili mnogo, mnogo bolji. Ovo je nevjerovatna i ogromna pobjeda”, zaključio je Pep.

Manchester City je tako rezervisao karte za Istanbul gdje se 29. maja igra finale Lige prvaka. Za protivnika u finalu City će saznati nakon duela Chelseaja i Real Madrida koji se igra od 21 sat na stadionu Stamford Bridge u Londonu.

Hoće li ovogodišnje finale biti ponovno finale između Engleskih klubova, ili će se Real vratiti u finale poslije tri godine ostaje nam da vidimo.