back to top

Kraj ere Messija i Ronalda: Fudbalski svijet se priprema za vladare

Drugi upravo čitaju

Ispadanje Juventusa i Barcelone u osmini finala Lige prvaka iznenadilo je mnoge ljubitelje ove igre. No, da li je ovo kraj ere Messija i Ronalda, koji su nam u posljednjih nekoliko godina ponudili nezaboravne trenutke.

Revanš susret između Paris Saint Germaina i Barcelone okončan je bez pobjednika, rezultatom 1:1, što apsolutno odgovara Parižanima koji su se plasirali u četvrfinale Lige prvaka.

Noć prije, Juventsu je usprkos pobjedi na domaćem terenu od 3:2 nad Portom ispao iz najelitnijeg klupskog takmičenja.

Kraj ere Messija i Ronalda

Sve više se priča o toj novoj eri u elitnom europskom fudbalu. Tačnije, o silasku dugogodišnjih vladara Lea Messija i Cristiana Ronalda s trona.

Večeras je to na neki način potvrđeno i zvaničnim podatkom. Prvi put poslije 2010. godine i 10 uzastopnih sezona, u četvrtfinalu Lige prvaka neće biti ni Ronalda, ni Messija.

Ronaldo je u Ligi šampiona debitovao u sezoni 2003/04 s Manchester Unitedom i ispao je u osmini finala. I u naredne dvije godine je ispadao pre četvrtfinala, da bi potom uvezao dva finala i jedno polufinale, a pride je osvojio i titulu. Otišao je u Real i u prvoj sezoni ispao u osmini finala od Lyona, a od tada je u dresu Reala vezao osam sezona u kojima je igrao makar polufinale. Osvojio je čak četiri titule u tih osam godina. Prešao je u Juventus s kojim je prve sezone ispao u četvrtfinalu od Ajaxa, a onda su dvije sezone zaredom ispadali od skromnijih timova poput Lyona i Porta.

Messi je odiseju u Ligi prvaka počeo u sezoni 2004/05 i ispao u osmini finala od Chelseaja u onom čuvenom dvomeču. U drugoj sezoni je osvojio titulu, u trećoj ispao od Liverpoola u osmini finala. I od tada je 13 sezona zaredom s Barcom dolazio do četvrtfinala. Sve do večeras. Osvojio je tri titule u tih 13 sezona, po pet puta je ispadao u polufinalima i četvrtfinalima. Večeras je i njegovoj seriji došao kraj.

Messijevih 13 sezona zaredom s makar četvrtfinalom je rekord Lige šampiona. Ronaldo ih je imao najviše devet zaredom. U prethodnih 15 sezona, Messi i Ronaldo su zajedno osvojili čak devet titula, a u tih šest u kojima nisu je šampion uvijek bio jedan od timova koji su eliminisali Messijevu ili Ronaldovu ekipu. Imali su 14 sezona zaredom do prošle u kojima je jedan od njih igrao makar u polufinalu. Nikada nijedan tim nije uspio u istoj sezoni da eliminiše i Messija, i Ronalda. Vidjet ćemo hoće li PSG ili Porto to uspjeti ove sezone.

kraj ere messija i ronalda

Ali evidentno je da jednoj eri dolazi kraj ili je već došao. Ronaldo ima 36 godina, Messi će na ljeto napuniti 34. Ostala im je još poneka sezona, a djeluje da više nisu sposobni da sami vuku svoje timove do kraja kao što je to nekad bio slučaj. Biologija čini svoje.

Stižu mlađi nasljednici, a dvojica najinteresantnijih – Mbappe i Haaland – će ove sezone igrati u četvrtfinalu Lige prvaka. Možda je vrijeme za nove kraljeve svjetskog fudbala…