Barcelona prekinula post: Četiri gola za 12 minuta i prvi trofej u dvije godine

Fudbalski klub Barcelona prekinula post i osvojila svoj prvi trofej nakon dugo vremena i niza loših rezultata…

Prošlo je dvije godine otkako je Barcelona podigla neki trofej. Posljednji uspjeh koji su Katalonci napravili je osvojena šampionska titula u proljeće 2019. godine.

Dolaskom novog predsjednika Joana Laporte stvorila se pozitivna atmosfera u klubu i odmah na startu novog mandata Laporta se okitio titulom pobjednika Kupa Kralja. Dobra vijest za navijače katalonskog kluba jeste činjenica da se Lionel Messi izuzetno radovao nakon postignutog pogotka i da je s oduševljenjem pozdravio svečanu ložu gdje je sjedio predsjednik Laporta. Nedavno se pojavila informacija kako je novi/stari predsjednik spremio adekvatnu ponudu za Messija kojem ovog ljeta ističe ugovor.

Put Barcelone do finala Kupa Kralja nije bio nimalo jednostavan. Već u prvom kolu teškom mukom savladali su Cornellu nakon produžetaka 2:0. Uslijedio je meč protiv Raya Vallecana u kojem se Barca vratila nakon zaostatka od 1:0. Meč četvrtfinala protiv Granade bio je pravi melem za sve fudbalske fanove. Imala je Granada prednost od 2:0 sve do 89. minute kada Barca postiže dva pogotka i šalje utakmicu u produžetke. Tamo su slomili otpor domaćina s rezultatom 5:3 prošli u polufinale gdje ih je čekao dvomeč protiv Seville. Poslije poraza od 2:0 na Ramon Sanchez Pizjuanu, Barca je na Nou Campu postigla dva pogotka od čega je drugi stigao u sudijskoj nadoknadi. Uslijedili su novi produžetci u kojima je Barcelona golom Martina Braithwaitea ostvarila plasman u finale.

Protivnik Barcelone u finalu Kupa Kralja, Athletic Bilbao nadao se trofeju, ali su igrači Ronalda Koemana od početka pokazali ogromnu želju za igrom čime su potvrdili ulogu favorita i odigrali najbolju utakmicu u takmičenju.

Već u petoj minuti Frenkie de Jong pogađa stativu gola Unai Simonea koji je imao nekoliko maestralnih intervencija. U 12. minuti zaprijetio je i Bilbao preko Martineza ali njegov šut odlazi pored gola Ter Stegena. Pritiskala je Barcelona do kraja prvog poluvremena, ali se na odmor otišlo početnim rezultatom 0:0.

barcelona prekinula post
Ponovo se vidi osmjeh na licu Lea Messija

Opsadu gola Unai Simeona, Katalonci su nastavili u drugom dijelu meča. Pokušavali su Griezmann, Pedri i Busquets, ali je golman domaćina bio na visini zadatka. Uspjela je Barcelona riješiti meč za svega 12 minuta. Da gol visi u zraku potvrdilo se u 60. minuti kada je Griezmann iskoristio odličnu šansu i slomio otpor Athletica. Tri minute kasnije već je 2:0, a ovoga puta strijelac je de Jong poslije odličnog centaršuta Jordija Albe. Nedugo nakon toga, u 68. minuti već je 3:0. Ovoga puta strijelac je Messi na dodavanje de Jonga. Svoj drugi gol Argentinac je postigao u 72. minuti na novu asistenciju Albe i to je 0:4.

Do kraja susreta viđen je novi pogodak u mreži Athletica, svoj drugi gol postigao je Griezmann u 86. minuti, ali je poništen zbog offside pozicije.

Ovom pobjedom Barcelona je osvojila svoj 31. trofej Kupa kralja i to prvi poslije 2018. godine.

Tačno je da je ovaj trofej ne vrijedi kao trofej Lige prvaka ili pehar za titulu La lige, ali za igrače Barcelone je itekako značajan. Klub koji je navikao svoje navijače na osvajanje trofeja skinulo je kletvu i nakon dvije godine podigao neki od trofeja.

Iz perspektive navijača Barcelona, finale Kupa kralja bio je sjajno. Messi je zabio dva gola i s velikim osmjehom uživao u proslavi titule. što je jedan od znakova da će se zadržati u matičnom klubu. Bilo je zaista lijepo za vidjeti igrače poput de Jonga i Griezmanna da uživaju s obzirom na mnoga osporavanja otkako su obukli dres Katalonaca.

S druge strane Athletic Bilbao nema za čime žaliti. Od starta utakmice Barcelona je promašila nekoliko kolosalnih prilika. Treba spomenuti da su Crveno-bijeli imali posjed lopte ispod 20 posto što je apsolutno nedovoljno da se pobjedi u finalu i osvoji trofej Kupa Kralja.

Zahvaljujući ovom pobjedom i prvim trofejem u dvije godine, Barca je podigla samopouzdanje za nastavak španskog prvenstva gdje zauzimaju treću poziciju. Ispred Barce su madridski klubovi, Real i Atletico ali sa samo dva boda prednosti.

Do kraja prvenstva ostalo je osam kola, a jedan od konkurenata Real Madrid bori se na dva fronta i ostaje nam da vidimo hoće li umorni igrači Zinedinea Zidanea moći izdržati pakleni tempo.