(VIDEO) Na današnji dan prije 20 godina: Premijerligaški klasik i nestvarni povratak Sarajeva

Tekst preuzet sa stranice Bordovremeplov.ba prenosimo u cjelosti.

Jesenji dio sezone 2002/03., navijači Sarajeva će definitivno pamtiti po velikim preokretima bordo tima. Za manje od mjesec dana, fudbaleri Husrefa Musemića su se čak četiri puta u velikim utakmicama vraćali iz rezultatskog minusa. Sve je počelo krajem augusta, revanš utakmicom pretkola Kupa UEFA protiv češke Sigme, kada je Sarajevo nakon minusa iz prve utakmice, te vodstva Čeha poslije prvog poluvremena, uspjelo slaviti rezultatom 2:1, a potom se boljim izvođenjem penala plasirati u prvo kolo najmasovnijeg evropskog takmičenja. A onda je uslijedilo šest dana u kojima su fudbaleri Sarajeva pokazali nevjerovatnu mentalnu snagu. Istanbulskih 2:2, nakon što je Besiktas imao prednost od 2:0 na poluvremenu, remi u gradskom derbiju protiv Željezničara koji je do 15 minuta prije kraja imao vodstvo, te jedna od najlegendarnijih utakmica Premijer lige BiH, ona protiv Širokog Brijega.

Pred Sarajevom je bio pakleni raspored. Samo šest dana nakon gostovanja u Istanbulu, te tri dana nakon derbija na Grbavici, Sarajevo je na Koševu ugostilo Široki Brijeg. Gosti iz Hercegovine na naš najveći stadion su stigli sa željom da pokušaju iskoristiti umor domaćih fudbalera i tako dođu do trijumfa.

Melher zaustavlja Mahmutovića

Uprkos velikoj kiši koja je čitav dan padala u glavnom gradu BiH, na tribinama se okupilo oko 4.000 navijača koji su mogli uživati u sjajnoj fudbalskoj predstavi. Sarajevo je ofanzivno krenulo već od samog starta utakmice, a prvu priliku imao je Emir Obuća u 6. minuti, ali Melher zaustavlja njegov udarac. Nešto kasnije pokušao je i Mirzet Krupinac nakon kornera, ali bez promjene rezultata. U 18. minuti ponovo je u prilici Obuća, ovog puta nakon ubacivanja sa desne strane, ali sa samo pet metara šutira tik pored stative.

A onda je u 22. minuti uslijedio hladan tuš za domaće navijače. Juričić je iskoristio jedan nesporazum Krupinca i Zukića, ukrao loptu i uposlio Hrvoja Ercega koji matira Alena Kraka za 0:1. Nije se dugo čekalo na odgovor bordo tima, obzirom da je samo dvije minute kasnije Obuća ponovo u prilici. Ostao je sam, iskosa na desetak metara od gola Melhera, ali golman gostiju uspijeva izbaciti loptu u korner.

U 31. minuti proključale su tribine Koševa. Akciju Sarajeva na lijevoj strani je započeo Albin Pelak, koji na vrhu šesnaesterca pronalazi Emira Obuću. Napadač Sarajeva je primio loptu, a potom petom uposlio Faruka Ihtijarevića, kojeg s leđa obara stoper gostiju Radovanić. Fudbaleri u bordo dresovima su tražili jedanaesterac, ali je pištaljka glavnog sudije Dominkovića ostala nijema, što je izazvalo buru protesta igrača i navijača Sarajeva. Dvije minute kasnije, novi šok za domaće navijače, nakon jednog brzog kontranapada gostiju, Erceg postiže svoj drugi pogodak.

image

Trenutak kada Radovanić ruši Ihtijarevića

Konačno, u 37. minuti, Sarajevo uspijeva postići gol. Nakon jednog kornera, lopta dolazi do Ihtijarevića koji upošljava Obuću. Njegov prvi udarac uspijeva zaustaviti Melher, ali je Obuća iz drugog pokušaja ipak uspio savladati gostujućeg golmana za konačan rezultat prvog poluvremena.

Drugo poluvrijeme donijelo je novu ofanzivu Sarajeva, a prvu priliku imao je Alen Škoro već u 48. minuti, ali šutira preko gola. Dvije minute poslije, ponovo je u prilici Škoro, ovog puta njegov udarac je bio precizniji, ali Melher brani. Golman gostiju je u 55. minuti zaustavio i udarac Adnana Osmanhodžića, a samo minut kasnije pokušao je i Ihtijarević, ali njegov šut sa osam metara odlazi za par centimetara iznad prečke. U 58. minuti pokušaj Obuće sa desetak metara ponovo zaustavlja Melher.

I kada se činilo da gol gostiju visi u zraku, Široki je stigao do nova dva gola. Oba gola su pala po istom receptu. Erceg je pobjegao svojim čuvarima i uposlio Juričića koji najprije u 65. minuti pogađa za 1:3, a pet minuta kasnije za 1:4.

image

Sudija Dominković zvižducima je ispraćen sa terena

Vrijeme na koševskom semaforu je nemilosrdno otkucavalo. Petnaest minuta prije kraja, Široki Brijeg je imao tri gola prednosti te super raspoloženog Melhera na golu. Uz katastrofalno suđenje Dominkovića, koji je odugovlačio prilikom svakog prekida, a pogotovo kod dodjeljivanja žutih kartona, činilo se da su tri boda već sigurno na putu za Hercegovinu. Tako su vjerovatno razmišljali svi osim Musemića i njegovih fudbalera. Trener Sarajeva je još u 60. minuti, pri rezultatu 1:2 na teren poslao iskusnog Džemu Smječanina, a upravo je on bio pokretač velikog preokreta.

Njega je u 76. minuti dubinskom loptom uposlio imenjak Berberović, pobjegao je svojim čuvarima i pogodio za 2:4. Četiri minute kasnije, Musemić povlači još jedan ključni potez i u igru uvodi Muamera Kurtu. Ulaskom Kurte, Smječanina i Osmanhodžića, započela je prava opsada gola Širokobriježana koja je rezultirala novim sjajnim prilikama. Prvo je Melher po ko zna koji put zaustavio udarac Obuće, a potom se Ihtijarević našao u izglednoj poziciji, ali se umjesto šuta odlučio na pas prema Osmanhodžiću kojeg presijeca odbrana gostiju.

Ipak, dvije minute prije kraja, nastala je prava ludnica na tribinama. Kurto je topovskim udarcem sa 30 metara iznenadio Melhera i doveo Sarajevo na prag izjednačenja. Vrijeme je isteklo, sudijska nadoknada je već počela, a Sarajevo je uspjelo ono što se činilo nemogućim, ostati neporaženo u ovom meču. Bila je to akcija u kojoj su učestvovali gotovo svi napadači bordo tima, a na kraju je Smječanin sa lijeve strane poslao jednu loptu u visokom luku u šesnaesterac gostiju i na pravom mjestu pronašao rezervistu Kurtu koji udarcem iz prve matira Melhera za veliko slavlje na tribinama.

Samo što se krenulo sa centra, sudija Dominković, koji je u posljednjih petnaest minuta ukrao najmanje tri ili četiri minute igre, odsvirao je kraj utakmice. Navijači Sarajeva su aplauzima ispratili fudbalere oba tima, priredivši nakon toga ne baš tako topao ispraćaj najlošijem pojedincu utakmice, Dominkoviću. On je sa svojim pomoćnicima sa koševskog terena ispraćen uz zvižduke, kišobrane i upaljače.

Izvor: sport1.oslobodjenje.ba