back to top

Najčešći kvarovi klima-uređaja

Drugi upravo čitaju

Kako riješiti kvarove klima-uređaja?

Baš kao i bilo koji drugi električni uređaj u našem domu, i klima-uređaj podložan je kvarovima. Najbolje je provjeriti klimu i riješiti kvarove prije nego što počne sezona hlađenja, kako biste izbjegli neugodna iznenađenja tokom najtoplijih dana. U nastavku istražujemo koji su to najčešći kvarovi klima uređaja i kako ih riješiti, i, što je još važnije, kako ih spriječiti?

Klima-uređaji postali su neizostavni dio svakog doma i poslovnog prostora. Oni se više ne koriste samo za hlađenje prostorija tokom toplih ljetnih mjeseci – inverter klimama se uspješno grije prostor tokom zime, uz smanjenu potrošnju energije.

Ipak, baš kao i kod ostalih uređaja, i kod klima mogu nastati kvarovi, naročito ako se redovno ne održavaju. Kvarovi na klima-uređajima mogu varirati od sitnih, lako rješivih problema do složenih intervencija od strane servisera. Ali, za početak navest ćemo koji su to:

U nastavku navodimo za koje kvarove se najčešće zovu serviseri klima uređaja:

Curenje” klime

Najčešći problem kod klima-uređaja. Ipak, on ne mora nužno značiti da postoji veći kvar na rashladnom uređaju. Voda je proizvod kondenzacije na isparivaču i hladnjaku klime, tj. hladnim cijevima. Tokom ljeta će se kondenzacija javljati u unutrašnjoj jedinici, jer se voda kondenzira na jedinici koja je hladna. Tokom zime i grijne sezone, voda će se kondenzirati na vanjskoj jedinici.

Klima-uređaj je projektovan da “izbaci” svu tu nakupljenu vodu vani. Međutim, iz nekoliko razloga kondenzat ne izlazi van već voda iz klime curi na zidove, podne obloge ili namještaj. Zbog čega se to događa? Razlog može biti oštećena ili začepljena kadica koja se nalazi duž cijele klime i koja kondenziranu vodu, pomoću crijeva, izbacuje van. Ukoliko se klima-uređaj nije dugo čistio, velika je vjerovatnoća da se kadica za skupljanje kondenzirane vode zagušila, te ju je potrebno očistiti. Curenje vode iz klime će se desiti i ako se kadica negdje oštetila, tj. došlo je do napuknuća kadice.

Problem može biti i u odvodnom crijevu koje vodu iz kadice “izbacuje” van. Ono ne smije, također, biti zagušeno prljavštinom, presavijeno, a s druge strane ne smije biti uronjeno u posudu punu vode.

Curenje klime može biti izazvano i lošim nagibom iste. Klima uređaj mora biti postavljen ravno, u libeli, kako kadica za skupljanje kondenzata ne bi imala kontra pad. Ona mora svuda ravnomjerno da se puni vodom. U suprotnom, voda ne izlazi van kroz odvodno crijevo, već ostaje unutra i prelijeva kadicu.

Još jedan uzročnik može biti nedostatak freona. Tada unutrašnja jedinica neravnomjerno i prekomjerno ledi. Vremenom će se taj led na isparivaču klime otapati, te stvoriti veliku količinu vode koja neće moći stati u kadicu.

Klima-uređaj slabije hladi

Ako vam se ovaj problem događa od kada ste kupili klimu, postoji mogućnost da njezina snaga nije dovoljna da ohladi cijeli prostor. Snaga klima-uređaja bira se spram kvadrature prostora, te je “devetka” dovoljna za manje kvadrature i stanove do 40 kvadrata, najpopularnija “dvanaestica” za prostore do 60-ak kvadrata, dok je za veće prostore potrebna “osamnaestica”.

Problem može izazvati i “preskočen” servis, odnosno zaprljani, neodržavani filteri klima-uređaja kao i nedostatak freona.

Bučan klima-uređaj

Ovo se najčešće događa sa vanjskom jedinicom. Razloga može biti više: loša nivelacija klime (jedinica stoji ukrivo), nedostatak freona ili ako ventilator ispadne iz ose.

Iz klime dopire neugodan miris

Ako se iz klime širi neugodan miris, ovo je jasan pokazatelj da ste propustili servis. Zbog vlage koja se nakuplja, klima uređaj je pogodno tle za razvoj mikroorganizama, te vremenom dolazi i do širenja neugodnih mirisa. Potrebno je da što prije zovete servisera.

O kojem god kvaru da je riječ, najbolje je da ga otklone stručna lica, prije svega jer je u pitanju rad sa strujom. Također, ako nemate prethodnog iskustva u popravljanju klima, možete izazvati još veće probleme.

Kako spriječiti kvarove klima-uređaja?

Pravilno i redovno održavanje klima-uređaja osigurat će njegovu dugovječnost i efikasan rad tokom godina. Na taj način se smanjuje i potrošnja električne energije.

Redovan servis u proljeće može spriječiti ozbiljnije kvarove i osigurati optimalan rad uređaja kada vam je najpotrebniji.

Stoga, odgovor na pitanje – kako spriječiti kvarove klima-uređaja, glasi:

Čistite filtere redovno – filteri klime ne smiju biti zaprljani jer se time otežava protok zraka, te će ona raditi pod većim opterećenjem. Veće opterećenje = veća potrošnja struje. Filteri sakupljaju prašinu i štetne materije. Stoga, serviseri trebaju očistiti filtere prije sezone hlađenja.

Redovan servis – klima-uređaj u prosjeku gubi oko 5% svoje efikasnosti godišnje, ako se redovno ne održava i ne servisira. Servisirajte klima-uređaj jednom godišnje, najbolje prije početka ljetne sezone. Na taj način će se otkriti veći kvarovi i riješiti na vrijeme. Cijene servisa klime počinju od 30 EUR.

Pazite na temperaturu – previše niske zadane temperature rezultirat će neprestanim radom klime maksimalnom snagom. To osim veće potrošnje struje, može dovesti i do habanja komponenti. Razlika između vanjske i unutrašnje temperature ne bi trebala biti veća od 10 stupnjeva, a idealno je 7.

Možda te zanima