(FOTO) Tuzla City u derbiju savladao Sarajevo i barem privremeno skočio na vrh tabele

Fudbaleri Tuzla Cityja ugostili su danas Sarajevo u susretu 12. kola m:tel Premijer lige BiH, a meč je okončan rezultatom 1:0 za domaćina.

Nakon reprezentativne pauze, premijerligaški fudbaleri su se poslije dvije sedmice vratili na terene, a današnji program je već u prvom terminu od 15 sati ponudio derbi kola, koji su u Srebreniku igra Tuzla City i Sarajevo. Oba tima su u meč ušla sa po 16 bodova, a iako je Tuzla odigrala jedan meč manje, može se reći da su i jedni i drugi kroz dosadašnji dio prvenstva pokazali dosta kvaliteta, ali i dosta nekonzistentnosti, pa je današnji meč bio prilika da se nedostaci iz ranijeg perioda isprave i da se sa optimizmom krene u završnu fazu jesenjeg dijela prvenstva, s obzirom na to da dodatnih pauza više neće biti.

Sarajevo je bolje otvorilo današnji meč, bilo je mnogo okomitije od Tuzla Cityja, a Nemanja Tomašević, Asmir Suljić i veznjak Mirza Mustafić pravili su Tuzlacima dosta problema. Međutim, šansi ni ovaj put nije bilo previše, a najbolju je imao u 13. minuti Asmir Suljić, koji je nakon solo prodora pogodio stavivu.

S druge strane, Tuzlaci su najviše prijetili Sarajevu iz kontranapada, ali uglavnom su bili bezuspješni, te je skoro kompletno prvo poluvrijeme prošlo bez ijednog ozbiljnijeg pokušaja ka golu Sarajeva. Odbrani domaćina je probleme stvarao i Mersudin Ahmetović, sa kojim se nije lako nosio Nebojša Gavrić. Inače, Tuzlacima su nedostajala tri standardna defanzivca, a u finišu prvog dijela povrijedio se i Ante Hrkač, pa je zadatak domaćinu itekako bio otežan.

Sarajevo je dobro otvorilo i drugi dio susreta, Bordo tim je igrao visoki presing i onemogućavao je domaće da kvalitetnije kreiraju igru, a i sam je stvorio dvije dobre šanse. U prvoj je rezervista Daniel Avramovski izblokiran, a u drugoj je Avramovski ubacio iz kornera, a Drobarov šutirao malo preko gola.

Još jednu sjajnu akciju odigralo je Sarajevo u 52. minuti utakmice, kada je Ahmetović poslije duge lopte Trake lijepo produžio loptu do Ikića, ovaj je spustio do Vršajevića, a nakon njegovog ubačaja Ahmetović je lijepo šutirao, no odbranio je golman domaćina Nevres Fejzić.

U 55. minuti, praktično iz prve prave šanse, Tuzlaci su poveli. Dugo je Mićo Kuzmanović bio na polovini Sarajeva u posjedu lopte, na kraju je uspio proigrati Daria Ferreyru, a ovaj je centrirao do rezerviste Semira Smajlagića. Smajlagić se odlično snalazi u kaznenom prostoru Sarajeva, te pogađa mrežu gostiju.

Sarajevo je psihološki poljuljano nakon primljenog pogotka, te je vrlo brzo moglo primiti i drugi gol. U 62. minuti je Drobarov potpuno bespotrebno izgubio loptu na svojoj polovini u duelu sa Petrom Mišićem, ovaj je krenuo ka golu Sarajeva, a Drobarov ga je faulirao. Mišić je i izveo penal, ali je golman Sarajeva Muhamed Šahinović sjajno intervenisao i spriječio je da Sarajevo primi drugi gol.

I pored toga, igra Sarajeva do kraja meča bila je apsolutno loša i nepovezana, puno lošija od one u ranijoj fazi utakmice, te je postalo jasno da izabranici Feđe Dudića neće uspjeti ostvariti pozitivan rezultat. Imalo je Sarajevo nekoliko polušansi, u više navrata je nedostajalo samo posljednje adekvatno dodavanje, ali svaki put su gostujući fudbaleri pogriješili.

Meč je tako okončan rezultatom 1:0 za Tuzla City i domaćin ima 19 bodova te je barem privremeno skočio na prvo mjesto na tabeli. S druge strane, Sarajevo ima 16 bodova i na petom je mjestu, uz realnu mogućnost dodatnog pada na tabeli nakon okončanja ostalih utakmica ovog kola.

FK TUZLA CITY – FK SARAJEVO 1:0 (0:0)
Stadion: Gradski stadion, Srebrenik