BIH VODILA PROTIV SLOVENIJE PA S IGRAČICOM MANJE USPJELA SAČUVATI BOD

Prvu ozbiljniju šansu za bh. tim imala je kapitenica Milena Nikolić, koja je u 22. minuti izbjegla ofsajd zamku te sa oko 15 metara po sredini terena šutirala, ali je slovenska golmanica Zala Meršnik odbranila njen šut skrenuvši loptu u korner. U sličnoj situaciji bila je i Emina Ekić u 30. minuti, kada se, na asistenciju Maje Jelčić, našla sama na 10-ak metara iskosa sa desne strane, ali je šutirala zamalo pored lijeve stative.

Nikolić u 35. minuti nije nakon ubačene lopte iz slobodnog udarca uspjela uputiti šut sa vrha peterca, jer je gostujuća igračica. Nakon greške bh. odbrane ukazala je dobra šansa za Kaju Korošec, koja je sa 10-ak metara iskosa sa desne strane šutirala zamalo pored lijeve stative gola bh. Golmanice Indire Faković.

Poslije šuta Amele Krše u 40. minuti i odbrane slovenske golmanice Meršnik, loptu je prihvatila jedna gostujuća igračica, ali je uporna Nikolić uspjela ukrasti loptu te je sa oko pola metra ubacila u mrežu za 1:0.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme, BiH je ostala s 10 igračica, jer je Glorija Slišković zbog prekršaja na sredini terena u 48. minuti prestrogo dobila drugi žuti te i crveni karton pa je morala napustiti igru. Mateja Zver je u 53. minuti šutirala sa oko 15 metara iskosa sa desne strane, a lopta se od prečke odbila do golmanice Faković.

Zver je u 59. minuti ipak poravnala, kada je sa oko 15 metara po sredini gola šutirala i pogodila za 1:1. Minela Gačanica imala je u 75. minuti dobru priliku na oko 10 metara po sredini gola, ali je slabo glavom zahvatila loptu koju je gostujuća golmanica lako uhvatila. Susret je okončan neriješeno 1:1.

Sat vremena nakon utakmice BiH – Slovenija, počela je i druga utakmica današnjeg programa u grupi 4, u kojoj je Češka ugostila Bjelorusiju te na poluvremenu vodi s 2:0. “Zmajice” su u petak, u mađarskom Gyoru, kao gošće s 2:1 porazile Bjeloruskinje, dok su Slovenke na domaćem terenu poražene od Čehinja s 0:2.

BiH nakon dva odigrana kola ima četiri boda te je trenutno na čelu tablice u grupi 4, u kojoj Slovenke nakon septembarskih utakmica imaju jedan bod. Čehinje imaju tri boda, a u slučaju današnjeg trijumfa nad Bjelorusijom ponovo će se pozicionirati na lidersku poziciju grupe 4.

BiH će naredni susret igrati za mjesec dana, tačnije 27. oktobra na domaćem terenu u Zenici protiv Češke, protiv koje će u gostima igrati već 31. oktobra. Uzvratni meč protiv Slovenije u gostima igrat će 1. decembra, a 5. decembra ugostit će i Bjeloruskinje te time i okončati prvo izdanje ovog takmičenje.