Velež golom Anđušića savladao Slobodu i sustigao Sarajevo i Tuzla City

Fudbaleri Veleža danas su ugostili ekipu Slobode u susretu 14. kola m:tel Premijer lige BiH, a meč je okončan rezultatom 1:0 za domaćina.

Oba tima su dosta neuvjerljivo odigrala dosadašnji dio prvenstva, a i jednima i drugima današnji meč je nosio izuzetni veliki značaj. Sloboda je i definitivno ušla u tešku borbu za opstanak, dok je Velež tik iznad opasne zone, iako ima ambicije da izađe na evropsku scenu.

Velež je ipak ove sezone pokazao više i bio je favorit i u ovom meču, a domaćin je i bolje krenuo u utakmicu koja se igrala u odličnim vremenskim uslovima, ali ne baš na najidealnijem terenu. Mostarski tim je prvu šansu stvorio preko Halilovića i Haskića, ali Halilović je prvo oklijevao sa udarcem, potom je dodao do Haskića koji se namještao na udarac prije nego mu je zasmetao Halilović koji je šutirao.

U vrhu Slobodinog napada danas je igrao Stojan Vranješ, koji se teško nosio sa protivničkom odbranom, pa se često morao spuštati po loptu. U nekoliko navrata je igrao na ivici ofsajda, a u jednoj takvoj situaciji bio je blizu da uđe u situaciju 1 na 1, ali je podignuta zastavica pomoćnika zaustavila napad Tuzlaka.

Na drugoj strani, Bukvić je u dva navrata zaustavljao pokušaje domaćih fudbalera, a šanse su imali Zajmović i Haskić. Tako je prvo poluvrijeme okončano bez golova.

Velež je puno bolje otvorio drugi dio susreta, ali čekao je desetak minuta do prve šanse. U 56. minuti, Zajmović lijepo centrira za Haskića koji glavom snažno šutira pod prečku, ali Semir Bukvić sjajno brani i spašava svoj tim. Već u narednom napadu, Bukvić sjajno brani udarac Zajmovića i Slobodu ostavlja u životu.

U 61. minuti Nermin Haskić konačno pogađa mrežu Slobode ali gol je poništen zbog izuzetno diskutabilnog ofsajda. Sloboda je u tim momentima bila poput boksera na konopcima, nije ni nastojala napasti gol Veleža, a mostarski tim je podizao tempo i prijetio sve više i sve češće.

Postalo je stoga jasno da će mostarski tim prije ili kasnije slomiti otpor gostiju, a to je za rukom pošlo Nemanji Anđušiću koji je pogodio u 69. minuti nakon neuspjele ofsajd zamke odbrane tuzlanskog tima.

Nakon pogotka rezerviste Anđušića, utakmica je izgubila dodatno na tempu, jer je mostarski tim znalački čuvao loptu u posjedu, dok je Sloboda imala velike probleme da ozbiljnije zaprijeti golu mostarskog tima.

Promjena do kraja utakmice nije bilo, kao ni ozbiljnijih šansi, pa je meč okončan trijumfom mostarskog tima rezultatom 1:0. Velež sada ima 19 bodova i sustigao je Sarajevo i Tuzla City. S druge strane, Sloboda je ostala na 12 bodova i sustigao ju je Leotar, koji je danas osvojio bod protiv Zrinjskog. Sloboda je na 11. mjestu zbog bolje gol razlike od trebinjskog tima.

Izvor: sport1.oslobodjenje.ba