back to top

Majstorija Benzeme obilježila susret; Tuchel: Zaslužili smo pobjedu, Zidane: Još uvijek smo u igri

Drugi upravo čitaju

Majstorija Benzeme u 29. minuti spasila je Real Madrid od poraza protiv Chelseaja koji bio bolji protivnik posebno u prvom djelu meča…

U prvom polufinalnom meču Lige prvaka Chelsea je odigrao 1:1 na gostovanju kod Real Madrida i s prednošću gola u gostima dočekuje revanš na Stamford Bridgeu.

Igrači Thomasa Tuchela u prvih 20 minuta odradili su strašan pritisak na odbranu domaćina koji može biti sretan što je primio samo jedan pogodak. Najveće zasluge za to pripadaju golmanu Reala Thibauti Courtoisu, ali i napadaču Plavaca Timu Werneru.

Gosti iz Londona imaju za čime da žale, ali za utjehu imaju činjenicu da su kontrolisali igru u većem djelu susreta iako je prvih 45 minuta bilo dosta zanimljivije u odnosu na ostatak utakmice. Trener Chelseaja najavio je da igraju protiv jedne od najboljih ekipa u Europi, ali je opet pokazao da se radi o odličnom treneru. Njegova taktička priprema posebno se odrazila na otvaranju meča gdje je odbrambena linija uspjela zatvoriti sve prilaze brzonogog Viniciusa, ali i vezni trojac Reala koji nije bio vidljiv.

Imao je i trener Reala svoje taktičke zamisli. Naime, Zinedine Zidane je izveo postavu s tri odbrambena uz pet igrača u vezi uključujući Marcela i Carvajala po bokovima. Povratak Raphaela Varanea u prvu postavu kao da je poremetio uigranost koju su imali Nacho i Militao dok je lijevi bek Marcelo non stop ispadao što je otvaralo prostora za napade Chelseaja.

Na prvu priliku čekalo se svega deset minuta kada je nakon jedne sjajne akcije, Pulišić glavnom spustio loptu Werneru na peterac. No, agonija njemačkog napadača se nastavila i njegov zicer odbranio je belgijski golman. Svega četiri minute kasnije gosti su poveli. Jedna duga lopta Antonija Rudigera preskočila je zadnju liniju Madriđana što je Pulišić sjajno iskoristio, te prešao Courtoisa i poslao loptu u mrežu pored Varanea i Nacha za veliko slavlje gostiju.

U 23. minuti pokazali su domaći pokazuju zube kada je Benzema šutirao s vrha šesnaesterca i pogodio desnu stativu okvira gola Mendyja.

Propuh i neuigranost posljednje linije Reala odlično je koristio Chelseaja koji se u par navrata našao u kaznenom prostoru gostiju, ali napadači Plavaca nisu uspjeli krunisati date prilike. Ipak poravnanje dolazi u 29. minuti nakon jednog kornera. Ubacio je Marcelo, odlično skočio Casemiro i spustio loptu u peterac gdje je Benzema sjajno prihvatio loptu i snažnim udarcem zakucao loptu iza nemoćnog Mendyja.

Do kraja prvih 45 minuta bilo je izrađenih akcija ali bez pravih prijetnji po gol na obje strane.

Drugi dio susreta donio je nešto oprezniju postavku u oba rivala. Real je pak bio nešto uvjerljivi, ali većinom se igralo između dva šesnaesterca, pa je završeno rezultatom 1:1.

majstorija benzeme
Majstorija Benzeme za poravnanje

Izjave trenera

“Trebalo je da završimo utakmicu već u prvom poluvremenu, ali nismo imali sreće i ostali smo bez rješenja u kaznenom prostoru Reala. S druge strane dobro smo se branili i tako otprilike možemo opisati čitavu utakmicu. Vjerujemo u sebe, znamo da možemo da igramo velike utakmice na najveće nivou”, poručio je Tuchel poslije utakmice u Madridu.

Govorio je njemački stručnjak i o postavci igre protivnika.

“Znao sam da je Real ranije koristio sistem 5-3-2, ali mi smo se pripremali kao da će izaći sa 4-3-3, jer to je formacija koju najviše koriste. Promijenili su sistem i kada sam to primijetio morao sam da obavim još jedan brzi razgovor s igračima kako bismo se mi prilagodili i uradili nešto drugo u odbrani. Zaslužili smo pobjedu, ali i 1:1 nije loše, naravno.”

Kada je riječ o domaćima, Zidane je svjestan rezultata.

“Još uvijek smo u igri. Igrali smo mnogo bolje u drugom poluvremenu, imali smo više šansi. Oni su počeli bolje i bili jako brži. Zato smatram da je rezultat korektan za obje strane. Kada se spremaš za utakmicu, moraš da imaš sve detalje spremne. Znamo da dobro igramo u gostima, ali ne smijemo da zaboravimo ni njihov takmičarski karakter, 16 utakmica nisu primili gol, što samo pokazuje njihovu ozbiljnost. Nisu došli do polufinala bez razloga.”

Kada se sve sabere i oduzme gledali smo jedan kvalitetan meč dostojan polufinala Lige prvaka. Čak ni jaka kiša nije utjecala na strašan tempo u prvom poluvremenu.

Revanš u Londonu igra se u srijedu (5.5) i na papiru Chelsea je u blagoj prednosti zbog pogotka u gostima, no srca šampiona nikada ne treba otpisivati i nema sumnje da će meč na Stamford Bridgeu donijeti pravi spektakl.