HRVATSKA POGOCIMA KOVAČIĆA SLAVILA U BURSI PROTIV TURSKE

Utakmica je odigrana na Gradskom stadionu u Bursi, a atmosfera prije početka utakmice u potpunosti je bila u znaku solidarnosti sa žrtvama razornih zemljotresa koji su pogodili Tursku početkom februara.

Navijači Turske su duž cijele tribine istakli veliki transparent sa porukom: “Zajedno ćemo savladati sve izazove, rame uz rame gradit ćemo ljepše sutra”. Na istom transparentu istaknuti su u turski nacionalni dresovi sa imenima 10 gradova pogođenih zemljotresom sa brojevima registarskih oznaka tih gradova.

Podrška zemljotresom pogođenim građanima Turske nije izostala ni sa tribine gdje su bili hrvatski navijači, a tamo je istaknut transparent na turskom jeziku “Sizinleyiz”, što u prijevodu znači “Uz vas smo”.

hrvatska pogocima kovačića slavila u bursi protiv turske

Prije samog početaka utakmice minutom šutnje igrači i navijači odali su počast za više od 50.000 smrtno stradalih u zemljotresima.

Pritisak Turaka od samog početka susreta. Cengiz Under je u 5. minuti bio u prilici dovesti Tursku u vodstvo, no odlično na golu Hrvata postavljen je Dominik Livaković.

Samo pet minuta kasnije sjajnu priliku je imao i Kerem Akturkoglu, ali Livaković još jedanput pokazuje klasu. Kerem je u nastavku uspio čak i zatresti mrežu Hrvata, ali je linijski sudija podigao zastavicu.

Apsolutna dominacija Turske u prvih 20 minuta igre, dosta konkretnih prilika, no njihovo neiskorištavanje Hrvati su kaznili u 20. minuti. Odbrana Turske nije nikako uspjela udaljiti loptu iz kaznenog prostora, pa je do nje uspio doći Mateo Kovačić i bez problema je poslao u mrežu turskog golmana Merta Gunoka.

U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena turska odbrana ponovo je bila nemoćna. Pašalić je najprije šutirao, Gunok je uspio zaustaviti tu loptu, ali se ona odbila i našla pred Kovačićem koji se po drugi put upisuje na listu strijelaca.

Kao i u prvom, Turska je ofanzivno ušla i u drugo poluvrijeme, imala značajno više šansi u drugom poluvremenu. Bila je i situacija u kojoj se očekivao penal za Turke. Najbolju priliku u drugom poluvremenu Turska je imala u sudijskoj nadoknadi, Cenk Tosun je šutirao s desne strane, ali je odbranio Livaković.

Promjene rezultata do kraja nije bilo, “Vatreni” se s tri boda vraćaju kući, javlja Anadolija.

U istoj grupi Vels je kod kuće bio bolji od Latvije, slavivši sa 1:0.

U grupi ”A” reprezentacija Gruzije remizirala je na domaćem terenu protiv selekcije Norveške, rezultat je bio 1:1. U istoj grupi, na veliko iznenađenje Škotska je na domaćem terenu slavila sa 2:0 protiv bivšeg evropskog i svjetskog prvaka Španije.

Tri utakmice odigrane su u grupi “I”, gdje je reprezentacija Kosova remizirala protiv gostiju iz Andore rezultatom 1:1.

U drugom susretu Rumunija je kod kuće slavila protiv Bjelorusije rezultatom 2:1, a u posljednjem susretu Švicarska je na domaćem terenu slavila protiv Izraela sa visokih 3:0.

Izvor: hayat.ba