Nogometaši Argentine prvaci svijeta

Nogometna reprezentacija Argentine novi je prvak svijeta.

Argentina je u finalu Svjetskog prvenstva u Kataru nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca pobijedila branitelja naslova Francusku sa 4:2. “Gaučosi” su tako došli do treće titule prvaka svijeta, a kapiten te selekcije Lionel Messi osvojio je jedini trofej koji mu je do sada nedostajao.

Argentina su bili bolji veći dio susreta, posebno u prvom poluvremenu kada je golovima Messija sa bijele tačke i Di Marije došla do dva gola prednosti.

U finišu drugog poluvremena Francuzi su se probudili, a Mbappe je golovima u 81. i 81. minuti uspio svojoj reprezentaciji donijeti izjednačenje i produžetke.

U dodatnih 30 minuta postignuta su još dva pogotka. Prvo je Messi došao do svog drugog gola u 109. minuti, ali su se Francuzi ponovo vratili u 118. kada je sa bijele tačke pogodio Mbappe i postigao hat-trick. Napadaču PSG-a to je bio osmi pogodak na prvenstvu čime je osvojio titulu najboljeg strijelca,ali mu to nije pomoglo da dođe i do druge titule prvaka svijeta. Imali su Francuzi u posljednjoj minuti priliku da naprave veliki preokret ali je udarac Kolo Muanija koji je izašao sam pred gol Argentine odbranio Martinez.

U izvođenju penala uspješniji su bili Argentinci koji su pogodili sva četiri puta, dok su Francuzi promašili jedan šut dok je golman Martinez odbranio udarac Comana.

Na kraju se Argentinci mogu radovati trećoj titulu prvaka svijeta, a prvoj nakon 1986. kada su predvođeni Maradonom u finalu savladali Njemačku.

Bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Hrvatske koja je u subotu u susretu za treće mjesto savladala Maroko sa 2:1.